Köylüler ve yaşam savunucuları Istranca’lara sahip çıktı

17
* Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından “27 km uzunluğunda154 kv Traçim Demirköy Enerji Hattı yapım ve işletimi” Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı köylüler ve yaşam savunucuları tarafından yaptırılmadı.
HABER MERKEZİ
Enerji hattının geçeceği alan olarak seçilen güzergah Isranca’ların en ulu ağaçlarının olduğu ormanlık bölgenin olması ile birlikte bu devasa koridorun açılarak yüz yıllık binlerce ağacın kesilecek olması yanında bölgede mevcut iki enerji hattı koridoru varken böyle büyük enerji hattı koridorunun oluşturulması devasa bir ormanın katledileceğini düşünen yaşam savunucuları ve köylüler bunu önlemek için bu toplantının yapılmasına izin vermediler.
Kırklareli’nin Vize İlçesi Traçim Çimento’dan Demirköy’e 27 km uzunluğunda 70 mt genişliğinde enerji hattı için Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. tarafından planlanan proje için ÇED süreci başlatıldı. Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne çekilecek enerji hattı ile ilgili 8 Ağustos 2014 tarihinde ÇED Bilgilendirme Toplantısı Vize’nin Sergen Köyü’nde yapılması kararı alındı. Köylüler ve vatandaşlar Demirköy ilçesini ilgilendiren bu projenin Demirköy İlçe sınırları dışında kalan Sergen Köyü’nün karar sürecine bırakılmasına tepki gösterdiler. Enerji hattı için ormanlarımız kesilmesin, ya yer altından yada eski enerji hatları koridoru kullanılsın diyen Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Demirköy’de bir imza kampanyası başlattı.
* Toplantı yapılmadan bitti
Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne bağlı Sergen köyündeki toplantıya Yaşam Savunucularından DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan, İl Genel Meclis Üyesi Kenan Çiftçi, İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin,  Av. Demet Karpat, Saray Doğayı Derneği Başkanı Ozan Çoban, Trakya’da faaliyet gösteren Yaşam savunucuları, Demirköy’lüler, köy muhtarları ve köylüler katıldı. Traçim-Demirköy enerji hattı için Vize’nin Sergen İlçesi’nde yapılması için gelen yetkililere vatandaşlar ve yaşam savunucuları “Enerji hattı istemiyoruz” diyerek tepki göstererek toplantının yapılmasına izin vermediler. Toplantının yapılmadığına dair tutanak hazırlayarak toplantı yapılmadan bitti. 
“Bölge halkı ve yaşam savunucuları olarak, eğer geçekten bölgenin elektrik enerjisine ihtiyaç var ise bunu yeni yapılan yolun kenarından yer altından çekilmesi daha uygun olacaktır” diyen Nusret Türkkan; “Eğer bu şekilde olursa enerji hattı Demirköy’de yaşanan ağır kış şartlarından korunacak. Eğer bu mümkün değilse mevcut iki enerji hatlarının geçtiği koridorlar kullanılsın ki bu kadar büyük bir orman alanının yok edilmesi önlenmiş olsun. Bölgedeki doğal yaşamı ve biyolojik çeşitliliği koruyarak zenginleştirmek, gelecek kuşaklara aktarmak yerine ormanların bu şekilde tahrip edilmesinden rahatsızlık duyuyoruz” dedi. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here