KONUK YAZAR

2
Nişikli’yi Unutmayacağız
AngelSokolov
Varna/Bulgaristan
Nurettin Nişikli’yi kaybettik…
Bu fani dünyaya hepimiz misafir geldiğimizi 2 Mayıs 2015 tarihinde saat 22.30’da Türkiye’nin Kırklareli Kenti’nden gelen acı haber ile bir kez daha  anlamış olduk… Nurettin Nişikli ile hemen hemen 30 aşkın yıldır tanışıyorduk. İlk tanıdığım yıllarda akrabası Murat Hersekli’nin sahibi olduğu Türkiye-Bulgaristan yolcu taşıyan “Şampiyon” adlı şirkette şoför olarak çalışıyordu.Terbiyesiyle örnek kişiliği ve  dürüstlüğüyle “Dereköy” ile “Malko Tırnovo” Hudut Kapıları’nın görevlilerinin sempatisini kısa sürede kazanarak iki ülke arasındaki o dönemin zor koşullarında turistleri yıllardır taşımıştır.
Bulgaristan’da “89 Göç Hareketi” sırasında Kırklareli ve Kavaklı Göçmen Kampı’ndaki vatandaşlarımızı sık sık ziyaret ederek yardım elini uzatmış kendi evinin kapılarını ardına kadar açarak aylarca insanlarımızı barındırarak işe yerleştirilmesi vazifesine de üzerine almıştır.
1990 yılında tek otobüsü ile İstanbul-Silistre Hattı’nda kendi şirketiyle yolcu taşımaya başlayan Nurettin Nişikli kısa bir süre içinde hem Nişikli Ailesi’nin ismini hem de şirketinin adını tüm Bulgaristan’a duyurmuştur.
Otobüsçülüğün yanısıra Nurettin Nişikli iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin gelişmesi maksadıyle memlekete her gelişinde mahalli ve devlet büyüklerimizle görüşmelerde bulunarak kimi konularda  temasların yoğunlaşmasına neden oluyordu.
Eğitimin ne denli değerli olduğunun bilincine vararak iki ülke arasındaki öğrencilerin Bulgaristan’da eğitim görmesi için teşviklerde bulunmuştur.
Başında olduğu “Nişikli Turizm” ve Bulgaristan kolu olan “Nişikli Travel” Şirketleri hayırsever faaaliyetiyle memleketimizde tanınmaktadır. Yoksul olan vatandaşları karşılıksız olarak taşıyarak insanlar hayır dualarını  söylemeğe devam etmektedir.
Nurettin Nişikli’nin hayatı roman onu anlatmak yeterince söz bulamıyorum… Merhuma Allah’dan rahmet; kederli aile ferdleriyle onu sevenlere sabırlar dilerim.Ruhu şad, mekanı cennet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here