Konser salonu TSM severler tarafından doldu taştı

18
*Kırklareli Sanat Severler Derneği tarafından verilen “Muhayyer-Kürdi Makamı” konseri büyük ilgi gördü. Konsere zamanından önce gelenler yerlerini alırken sonradan dahil olanlardan bazıları konseri ayakta yada sandalyede dinledi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanlığı Şubat ayı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında 11 Şubat 2011 Cuma günü Kırklareli Sanat Severler Derneği’nin Türk Sanat Müziği Korosu tarafından Muhayyer-Kürdi Makamı Konseri verildi.
Saat 19.30’da Rektörlük Kültür Merkezi Salonu’nda yapılan konsere Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Eşi Figen Çağlayan, Kırklareli Belediye Meclis Üyesi İsa Ataç, Kırklareli İl Kültür Ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya ve müzik severler katıldı.
Konseri dinlemeye gelen müzik severler konsere oldukça yoğun bir ilgi gösterince salonun alt ve üst katı doldu taştı. Kırklareli Belediyesi etkinliklere giriş bedeli olarak konseri izlemeye gelenlerden bir armağan kitap aldı. 
Konser öncesi Kırklareli Sanat Severler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Konyar kısa bir konuşma yaptı.
Dernek sanatçılarından Yusuf Şişik ve Refik Özbilen’in 2010 yılında hakkın rahmetine kavuşarak aralarından ayrıldığını belirten Hakan Konyar, sanatçıların yakınlarına baş sağlığı ve kendilerine Allah’tan Rahmet diledi. Hakan Konyar 2010 yılı içinde müziğin çeşitli kademelerinde akademik eğitim alan gençlerin aralarına katıldığını belirterek,
Derneğin Türk Sanat Müziği Korosuna her yaştan ve her kesiminden vatandaşların katılabileceğini, bu konuda kapılarının her zaman açık olduğunu ifade etti. Konyar, konuşmasının sonunda dinleyicilere hoşnutluk içinde bir konser geçirmelerini temennisinde buundu.
Konser, bestesi Hanande Asdik’ ait olan “Muhayyer-Kürdi Peşrev” ile başladı. Devamında güftesi ve bestesi Nikoğas Ağa’ya ait olan “Var mı Hacet Söyleyim” seslendirildi. Konserde ilk solo eser olan, güftesi Melek Hiç’e, bestesi Amir Ateş’e ait olan “Bir Kızıl Goncaya Benzer” Feridun Argıtlı tarafından seslendirildi.
Konserin ilk bölümünde şu eserler seslendirildi; “Neyleyim Neyleyim” Beste: Ahmet Gazi Ayhan, “Seni Andım Bu Gece” Güfte Beste: Sekip Ayhan Özışık Solo: Ruhsan Kaya, “Duydum ki Unutmuşsun” Güfte: Turgut Yarkent Beste: Selahattin Altınbaş, “Aşk Rüyadır Çoğu Zaman” Güfte: Yalçın Benlican Beste: Turhan Taşan Solo: Hakan Konyar, “Ne Çıkar Bahtımızda” Beste:Gündoğdu Duran, “Burası Agora Meyhanesi” Güfte: Onur Şanlı Beste: İsmet Nedim Saatçi, Solo; Seval Koba, “Akşam Olunca Yarelerim” Güfte ve Beste: Nazıf Girgin”
İlk bölüm sonunda konsere ara verildi. Konsere verilen arada davetlilere kahve ikramında bulunuldu.
Bestesi Sadi Işılay’a ait olan “Muhayyer-Kürdi Saz Semaisi” ile başlayan konserin ikinci bölümünde şu eserler seslendirildi; ““Kapın Her Çalındıkça” Güfte ve Beste:Yusuf Nalkesen, “Bülbülüm Altın Kafeste” Kürdi Rumeli Türküsü, “Düşen Bir Yaprak Görürsen” Güfte: Erhan Yurdaer Beste: Yıldırım Gürses Solo: Efecan Yüksel, “Aynı Bedende Can Gibiyiz” Güfte: Ayşe Birgül Yılmaz Beste: Mahmut Oğul, “Artık Yeşerecek Bir Dalım Yok” Güfte: Türkan Ateş Beste: Necdet Tokatlıoğlu Solo: Ali Sert, “Mevsimler Yas Tutup” Güfte: Mustafa Sevilen Beste: Yıldırım Gürses, “Elveda Gençliğim” Güfte ve Beste: Yıldırım Gürses Solo: Asuman Trak, “Elbet Birgün Buluşacağız” Güfte ve Beste: Mustafa Seyran, “Hani O Bırakıp Giderken” Güfte: Orhan Seyfi Orhon Beste: Yusuf Nalkesen Solo:Ertan Gürdal, "Bir Sevda Geldi Başıma” Güfte ve Beste: Arif Sami Toker, “Unutulmuş Ne Varsa” Güfte: Turhan Oğuzbaş Beste: Avni Anıl Solo: Gülhiz Aktoprak, “Hiç Tükenmeyecek” Güfte ve Beste Necdet Tokatlıoğlu, “Rüzgar Söylüyor Şimdi” Güfte ve Beste: Şekip Ayhan Özışık”
Gecenin finalinde konuk sanatçı olarak konsere katılan TRT Sanatçısı Ayşe Taş bir potpori yaparak “İçin İçin Yanıyor”, “Aşkın Kanununu Yazsam”, “Dudaklarında Arzu”, “Aşkımla Oynama”, “Adım Adım Ümit”, “Aşkınla Yana Yana” isimli eserlere hayat verdi.
Kırklareli Sanat Severler Derneği’nin Türk Sanat Müziği Korosunda şu isimler yer aldı;
Koro Şefi Hakan Konyar, Koro: Asuman Trak, Ali Sert, Aygün Çiftlik, Berk Özçam, Ayşegül Tanrıverdi, Efecan Yüksel, Fevziye Efe, Efe Çakmak, Filiz Buluş, Ertangürdal, Gül Aydınoğlu, Feridun Argıtlı, Gülhiz Aktoprak, Halil Çapacı, Nebahat Şener, Maksut Temir, Necibe Yaldız, Mehmet Balta, Puna P.Çiftlik, Savaş Erdem, Ruhsan Kaya, Tansu Trak, Seval Koba, Atilla Valandova, Şaduman Bayraktar, Sazlar & Neyler: Gönül Canan, İsmail Ak, Kemanlar: Nedim Nalbantoğlu, Samet Kök, Gökay Özgüven, Yağız Alınca, Kanunlar: Mehmet Genç, Zeki Coşkun, Udlar: Hasan Meriç, Süleyman Beşli, Klarnetler: Eşref Kök, Süreyya Meriç, Ritmler: Ömer Darcanlı, Ahmet Aslan (cs)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here