Kızılcıkdere’de Buğday Çeşit Demonstrasyonu kuruldu

23
* Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kızılcıkdere Köyü’nde Verime ve Kaliteye Yönelik Buğday Çeşit Demonstrasyonu kuruldu.

HABER MERKEZİ
Yöremizde ekilişi yapılan Buğdaydaki verim düşüklüğünü ortadan kaldırarak verimi ve kaliteyi yükseltebilmek için, Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nün 2009 Yılı İl Eğitim ve Yayım Programına almış olduğu konu ile ilgili çeşitli faaliyetlerinden birisini de demonstrasyonlar oluşturuyor.
Bu çerçevede yöremizde farklı isimlerde bilinen Buğday çeşitlerinin bir arada ekildiği demonstrasyon, Merkez ilçeye bağlı Kızılcıkdere Köyü’nde (Kırklareli yönünden Köye girişe 500m kala sağ tarafta) çeşitlerin verim ve kalitelerine yönelik olarak kuruldu.
5 dekar alanda Üretici Halil Soysal’ın tarlasında kurulan demonstrasyona söz konusu tohumlar Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünce hibe olarak verildi. Yöremiz çiftçileri tarafından da bilinen; Pehlivan, Flamura 85 ve Gelibolu’nun yanında  tescili geçen yıl gerçekleşen ve yöremiz için yeni sayılan Aldane (Edirne) ile Selimiye çeşitlerini kapsıyor.
Kırklareli Atatürk Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü Müdürlüğü laboratuarında yapılan söz konusu yerin toprak analiz sonucuna istinaden 3 Kasım 2009 günü dekara 8 Kg. Üre ile ekim gerçekleştirildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here