“Kız Mağarası” yarın ziyarete kapanıyor

10
Kırklareli’nin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü’nün 5-6 kilometre Güneybatısı’nda yer alan Dupnisa Mağarası yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda kişiyi ağırlamaya devam ederken, “Kız Mağarası” olarak bilinen bölümü ziyaretleri yarın sona eriyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Dupnisa Mağarası ziyaretçi sayısının her yıl yüzde 25 ila 30 arasında attığını söyledi. Mağara’nın 15 Mayıs’ta ziyarete açıldığını ve 15 Kasım’da ‘Kız Mağarası’ olarak bilinen bölümünün ziyaretçilere kapanacağını ifade eden Macit;
“Genel olarak yaz mevsimi ve Sonbahar’da Dupnisa Mağarası ziyaretçi akınına uğruyor. Her yıl belirli aylarda mağaranın belirli kısımlar yarasalardan dolayı kapatılıyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 24 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti. Bu yıl tam olarak ziyaretçi sayısı henüz belli değil. Biletli kişilerin yanı sıra, öğrenci ve resmi kurumlar kafile şeklinde ziyaret edecekleri zaman ilgili kurumlar ile resmi yazışmalar doğrultusunda ücretsiz olarak mağarayı ziyaret ediyorlar.
Zaman geçtikçe daha fazla kişi tarafından bilinen ve merak edilen Dupnisa Mağarası’nın önümüzdeki yıllar içerisinde Kırklareli için büyük bir turizm potansiyeli olması bekleniyor” şeklinde konuştu.
Dupnisa Mağarası, üç girişe sahip bir yeraltı sistemi olan mağaranın toplam uzunluğu 3 bin 200 metreden oluşuyor. Mağaranın girişten itibaren ilk bin metresi sulu kısmı oluşturuyor. Mağaradan çıkan kaynak Türk-Bulgar sınırı olan Rezve Deresini oluşturmakla birlikte, girişlerden birincisi Dupnisa Dolin girişi, İkincisi kuru mağara olup iki ayrı girişle başlıyor. Kollardan biri 456 metre, diğeri 363 metre olurken, üçüncü giriş Kız Mağarası olup 60 derecelik bir eğimle başlıyor. Mağaranın yan kolları fosil, ana sistemi aktiftir. İçinde boyutları 150x 60 metre çapında bir salon bulunuyor. 
Dupnisa’nın ‘Kız Mağarası’ olarak bilinen bölümünde yaşayan 11 türden yaklaşık 60 bin yarasanın kış dönemini geçirmesi için 15 Kasım ile 15 Mayıs tarihleri arasında ziyarete kapalı tutuluyor. Dupnisa’nın Sulu ve Kuru Mağaza bölümleri ile yıl boyunca ziyaretçilere açık tutuluyor.
Türkiye mağara literatüründe en çok bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa mağarasının içinde, sürekli akışa sahip bir yeraltı nehri ve bu nehrin oluşturduğu ve derinliği yer yer 2 metreye kadar ulaşan göletlerde bulunuyor. Kuru ve Sulu Mağaralarda her renk tonunda dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile perde bayrak taşları ve damlataş havuzları yer alıyor. Kız Mağarası oluşum halinde damlataşlar bulunan ve koniler halinde yarasalar nedeniyle tamamen ziyarete kapalı tutuluyor.
2003 yılı içinde ziyarete açılan Dupnisa Mağarası, Kız Mağarasının içerisinde yaşattığı yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme tamamen kapalıdır. Sulu mağaranın 250, kuru mağaranın ise 200 metresi turizme açıktır. Yarasaların olmadığı kuru mağara ise yılın 12 ayı sabah saat 09. 00’dan gün batımına kadar turizme açık.
Dupnisa Mağarası Kırklareli’ne 58, İstanbul’a ise 230 kilometre uzaklıktadır. Mesafeyi kısaltabilmek için şuan yürüyüş yolu olarak kullanılan 12 kilometrelik Beypınar ile Dupnisa arasındaki bölümde yol yapım çalışması düşünülüyor. Bu çalışma başladıktan sonra ise ulaşım daha da kısalacak.
Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa, Karadeniz’in serin ikliminin etkisi altında kalan, Türkiye-Bulgaristan sınırını oluşturan, Mutlu (Rezve) Deresinin Istranca Dağlarını derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alıyor.
Yeşilin her tonunda yoğun bitki örtüsüyle kaplı bir bölgede bulunan ve ikinci Jeolojik zamanın Jura günümüzden yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluştuğu sanılıyor. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here