“Kız evde kaldı, damat bulamıyoruz”

27
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin 7 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 10.30’da Kırklareli İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapılan Ocak ayı 4. Birleşimi Toplantısı’nı Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde bulunan İşhanı Binası’nın satışı meşgul etti.
HABER MERKEZİ
Yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından İl Genel Meclisi tarafından oluşturulan Özel Komisyon tarafından incelenen İşhanı Binası ile ilgili Komisyon Raporu’nu CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın okudu.
Komisyon raporunda yer alan bilgilere göre İşhanı’nı Kırklareli Üniversitesi’nin istemediği ve konu ile ilgili plan ve bütçe tarafından da yapılan incelemelerin ardından binanın 1 milyon 200 bin TL ile satışa sunulması yer aldı.
Meclis Üyesi Hasan Dağ, konu ile ilgili söz alarak bir örnek ile konuşmasına başladı. “Kız evde kaldı damat bulamıyoruz” diyen Dağ, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından çıkartılan satış bedelinin çok yüksek olduğunu belirterek;
“Biraz gerçekçi olmak lazım. Binanın satış bedeli için 1 milyon 200 bin TL deniyor ancak orada en az 400 bin liralıkta masraf var. Hiçbir iş adamı Demirköy gibi bir yere 2 milyon lira yatırım yapmaz. Burada yapılabilecek bir şey varsa o da bu binanın Demirköy Belediyesi’ne tahsis edilir ve belediye de binanın yıkılmasını önler. Kırklareli Üniversitesi’ne verilmesi ve orada Yüksekokul yada bir Fakülte’nin kurulması için ısrar edilmesinin bir anlamı yok. Bunu zorlamamak lazım. Burada lafla bu şekilde şov yaparsınız. Ancak orası için bir bedel ayırır ve o binayı üniversiteye uygun hale getiririz diyorsanız bunu anlarım. Ancak orasının tadilatı için ayırabilecek bütçemiz yok” dedi.
Aydın Karakoç da Demirköy ve İğneada’nın birleştiğini ve bu bölgenin kalkınabilmesi o bölgenin kurtulması için bir üniversitenin olması gerektiğini söyledi.
İğneada ve Demirköy halkının da üniversite istediğini belirten Karakoç; “Orman Fakültesi yada Yüksekokulu Demirköy ve İğneada’ya fayda sağlayacağını düşündükleri için Demirköy ve İğneada bir araya geldi. Hiçbir siyasi ayrım yapmadan herkes buna destek veriyor. Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, ilçeye üniversitenin bir biriminin gelmesinin ardından belediyeye ait bir binayı yurt olarak tahsis edeceğinin sözünü verdi. Rektörlük artık hak eden ve alt yapısı yüksek olan yerlere yüksekokulları götürmesi gerekir. Fakülteler merkezde olabilir. Biz İğneada ve Demirköy halkıyla birlikte bir kıvılcım çaktık ve bunun ışığını yaktık. Demirköy’e üniversitenin bir fakültesi yada yüksekokuluna bu bina uygun olmayabilir, ancak yanında başka binalar da var” dedi.
Hasan Basri Korkmaz, Demirköy’de bulunan özel idareye ait binanın iş hanı olarak yapıldığını vurgulayarak okul için uygun olmadığını ifade etti.
Korkmaz; “O binayı okul olarak değerlendiremezsiniz. Ne kadar uygun hale getirmeye çalışsanız da mutlaka bir pürüz çıkacak. Bizim de meclis salonumuzun ortasında 2 tane direk var. Bunları ortadan kaldırabiliyor muyuz?” şeklinde konuştu.
Birçok yönüyle ele alınan konuyla ilgili meclis üyeleri görüşlerini belirtmesinin ardından Meclis Başkanı Behçet Şen; “Kırklareli çok stratejik bir noktada. Sahip olduğu bir üniversite var ve yeni yapılanmaya başlamış kampüs inşaatı devam eden bir üniversite. Rektör Bey’in binaların modern yapılması yönündeki düşüncelerine katılmamak mümkün değil. Biz sınır şehriyiz. Yurt dışındaki üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim görevlileri alışverişinin yapılması, bölgesel olarak ta orman fakültesi kurulması planlanıyor. Ancak YÖK’ün kararı ile fakülteler merkez ayrılması mümkün değil. Bizim binamıza gelecek olursak komisyon araştırmış ve 1 milyon 200 bin lira gibi bir rakam çıkartmış. Bu bedel olmazsa da yine bir araştırma yapılır ve farklı rakamlar verilebilir. Burası gerçekten kanayan bir yaramız ve bu durumda durması malımıza sahip çıkmama anlamında da bir görüş benimsetiyor. O bina için 1 milyon 200 bin lira çok değil. Demirköy’ün güzel bir yerinde bir bina. Oraya daha doğru bir yatırımcı götürmek lazım. Bölgede üniversite yapımıyla ilgili teklifin getirilmesi bizim amacımıza ulaşmış ve bu bölgedeki görüşlerin üniversite olmasına yönelik görüşlerin olması özel komisyon tarafında da desteklendi” dedi.
Yapılan konuşmaları yeterli bulan meclis üyesi şen komisyon raporunu meclisin oyuna sundu. Oy birliği ile kabul edildi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here