Kıyıköy’ün gençleri Çevre için anket doldurdular

41
Doğayı Koruma Vakfı (DAYKO) bilimsel araştırmada kullanılmak üzere hazırlamış olduğu yöre insanının Istranca’ları ne kadar tanıdıklarını araştıran anketi Kıyıköy’ün gençleri gönüllü olarak doldurdular.
HABER MERKEZİ
Doğayı Koruma Vakfı (DAYKO) bilimsel araştırmada kullanılmak üzere hazırlamış olduğu yöre insanının Istranca’ları ne kadar tanıdıklarını araştıran anketi Kıyıköy’ün gençleri gönüllü olarak doldurdular.
“Doğamız korunmuyor” diyen Kıyıköy gençleri; “Kıyıköy doğanın ve denizin birleştiği Trakya’nın en güzel yerlerinden birisi. Ancak çevrede kurulan, rüzgar gülleri, barajlar, taş ocakları, çimento fabrikaları bu güzel doğanın yavaş yavaş yok olmasına sebep oluyor. Doğa tehlike çanlarını artık daha da hızlı çalıyor. Bizim ve gelecek nesillerin hayatları bu tahribatla tehdit edilirken sessiz kalmamız mümkün değil. İnsanların burayı tercih etmesinin sebebi doğa ve denizin iç içe olması. Bu yüzden buradaki doğanın korunmaya ihtiyacı var. Doğayı korumak için yapılacak her türlü faaliyette biz de varız.  İnsanlar bu yok oluşu seyrederken biz gençler tükenip giden değerlerin daha da bir farkına varıyoruz. Doğadaki bu tahribatı geç olmadan durdurmak gerekiyor. Hepimiz yollarımız asfalt olsun, insanlar gelip güzel Kıyıköy’ümüzü ziyaret etsinler, harcama olsun, ekonomi canlansın istiyoruz. Ama bunu sağlayabilmek için illa doğayı tahrip etmeye gerek yok. Sorunlara çözüm doğayı yok etmeden bulunmalıdır. Çevremizde kurulan Rüzgar Gülleri yavaş yavaş doğanın yok olmasına sebep olacak. Kurulan barajlarda su oranı çok düşük. İçinde hayvanlar rahatlıkla geziyor. Buradaki su kaynakları da bu şekilde hor kullanıldıktan sonra tükenecek. İnsanımız şuan son gücüyle tüketme ve yok etme yarışında. Doğayı kirletmeyelim, su kaynaklarımıza sahip çıkalım” diye konuştular.
Doğayı korumak adına yaptığı çalışmalardan dolayı DAYKO Vakfı’na teşekkür eden gençler; “Bize düşen görevler için her zaman hazırız” dediler. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here