Kış geldi, araçlarınızın kışlık bakımlarınızı yaptırdınız mı?

6
Araç sahipleri, 100 ila 250 liraya mal olan araçlarının kışlık
bakımlarını yaptırmamaları halinde, 4 bin liraya varan masraflarla karşı
karşıya kalabiliyor.

HABER MERKEZİ

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, birçok araç sahibinin araçlarının kışlık bakımını geciktirmesine neden oldu.
Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü Cuma günü Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı beklendiğini açıklarken, uzmanlar, araçların kışlık bakımlarının bir an önce yapılması konusunda araç sahiplerini uyardı.
Araçların soğuk hava koşullarında sorunsuz bir şekilde çalışması, sürücülerin ve yolcuların araçlarıyla daha güvenli seyahat edebilmeleri için araçların kışlık bakımlarının yapılması gerektiğini belirten uzmanlar yılda en 2 kez araçlara bakım yapılması gerektiğini belirttiler.
Araçların kışlık bakımlarında, araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edildiği, bakım yapılmamasının araca zarar verdiğini ve bakımsız aracın sahibine daha fazla masraf çıkardığını belirten uzmanlar şunları kaydettiler;
”Araç sahipleri ortalama 100 ila 250 liraya araçlarının kışlık bakımlarını yaptırabilirler. Kış bakımlarının yapılmaması halinde aracın performansı düşer, yakıt sarfiyatı artar. Araç sabahları geç çalışır ya da çalışmayabilir. Örneğin aracın motor suyuna antifriz konulmaması sonucu soğuk havalarda motor suyu donabilir. Bu da aracın markasına ve modeline göre değişerek motorda en az 4 bin lira masrafa neden olur. Araç sahipleri 250 lira masraftan kaçayım derken, 4 bin lira ödemek zorunda kalabilir. Kışlık lastik taktırılmaması ya da özelliğini kaybetmiş kışlık lastiklerin değiştirilmemesi halinde aracın yol tutuşu azalır, fren mesafesi uzar. Araç, hafif virajlarda bile savrulabilir. Bu da maddi hasarlı, yaralamalı ve hatta can kaybına yol açan kazaları beraberinde getirebilir.
Araç sahipleri, kışa girmeden önce mutlaka trafik ve kasko sigortalarını da kontrol etsinler. Süresi dolan sigortalarını mutlaka yenilesinler. Araçların muayene süresi dolanlar, araçlarının muayenelerini yaptırsınlar. Bütün bunlar kış şartlarında güvenli şekilde araçlarını kullanmaları ve ortaya çıkacak kazalarda masraflarını azaltmaları için önemli.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here