Kırklarelispor Basın Sözcüsü Faruk Ceylan’dan Sanayispor maçı öncesi açıklama

11
“Kırklarelispor-Sanayispor maçı derby maç değil, sıradan bir lig maçıdır”

HABER MERKEZİ
Bu hafta sonu oynanacak Kırklarlispor-Sanayispor maçı öncesi bir takım sporseverlerin bu maçın derby maç olduğunu, ezeli rakiplerin Pazar günü puan mücadelesi için karşılaşacaklarını telaffuz etmeleri üzerine Kırklarelispor Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Faruk Ceylan konuya bir açıklama getirmek için gazetemize şu açıklamayı yaptı:
“Kırklarelispor-Sanayispor maçı derby maç değil sıradan bir lig maçıdır. Sadece aynı İlin iki takımı olmak onların oynayacağı maça bu özelliği getirmez. Bir kere bu iki takım arasında uzun yıllar öncesine dayanan bir tarih olmalı ve bu tarih içerisinde de ezeli bir rekabet bulunmalıdır.
 Kırklarelispor bilindiği üzere 1968 yılında kurulmuş ve 40 yılı aşkın mazisi olan bir takımdır. Sanayispor’un geçmişi rekabeti doğuracak kadar eski olmayıp Sanayispor’un başka bir lig geçmişi de bulunmamaktadır. İki takım arasındaki karşılaşmalar da sadece Süper Lig’te olmuştur.
 Kırklareli’nde, Kırklarelispor-Babaeski, Kırklarelispor-Lüleburgaz rekabeti vardır. Gerçektende bu rekabet kırk yılı geçmiş, Amatör’de, 3. Lig’te ve 2. Lig’te ezelden beri sürmüştür. Takımlar da, taraftarı da bu maçları kazanmak için dişini tırnağına takmıştır. Kesinlikle tasvip etmesekte bu maçlarda rekabet çoğu zaman dozunu kaçırmış, tankların gölgesinde bile oynanan maçlar olmuştur. Dolayısıyla bu maçlar derby maç olarak nitelendirilmiştir. Kırklarelispor-Sanayispor maçı iki takım için de derby maç değil sadece sıradan bir lig maçıdır.
Türkiye’de Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş rekabeti vardır. Trabzonspor da bu rekabete katılmıştır ama hiçbir Fenerbahçeli Galatasaray’a yenildiğinde, hiçbir Galatasaray’lı Fenerbahçe’ye yenildiğinde, keza Beşiktaş’ta Fener’e yada Galatasaray’a yenildiğinde duyduğu üzüntüyü Trabzon’a yenildiğinde duymaz. Sadece kaybedilen herhangi bir maçın üzüntüsüdür bu. O inatla süren rekabetin üzüntüsü değildir. Kimse bunun aksini söyleyemez. Çünkü ezeli rekabet bir tarih çerçevesi içinde tekamül eder. Trabzon ise 1967 yılında kurulmuş ve bu ezeli rekabetin içine girmeye çalışmıştır. Ancak ne kadar girdiği tartışılır. Ama gösterdiği başarılardan ve kazandığı Şampiyonlulardan sonra dördüncü büyük olmuştur ancak hiçbir zaman o üçlüyle aynı rekabeti yaşamamıştır. Yüz yıllık bir rekabetle kırküç yıllık rekabet bir olur mu? İşte bu takımlar hem yüz yıllık rakip, hem de yüz yıllık dosttur. Dostlukları da, rekabetleri de bir başkadır. Rekabetin içinde olmaya çalışmak başka bir şey, rekabet ise başka bir şeydir.
Buradan hareketle Kırklarelispor-Sanayispor aynı İlin iki güzide takımıdır. Kardeştirler. Kimse rekabet yaratıp ortamı germeye çalışmamalıdır. Çünkü onlar iki kardeştir. Kırklarelispor yaşı itibariyle Ağabey, Sanayispor’da kardeştir. Pazar günü kardeş takım Sanayispor’a başarılar diliyorum. Maçında kardeşçe, dostça geçmesini temenni ediyorum.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.