Kırklareli’nin Yöresel Yemekleri yarıştı

21
* Pınarhisar MYO tarafından 3 kategoride 74 yemek ile 47 yarışmacının katıldığı “Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması”nın bu yıl 2’ncisi yapıldı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu tarafından “Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması”nın bu yıl ikincisi düzenlendi.
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, 17 Nisan 2012 Salı günü saat 11.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan “Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması”na 3 kategoride 74 yemek ile 47 yarışmacı katıldı.
Kırklareli Lokantacılar Esnafı Odası Başkanı Cengiz Kurtişoğlu, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Münür Saygın, Folklor Araştırmacısı Zekeriye Kurtulmuş, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan, Kırklareli Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Cemile Özeker, Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahadır Sezer ve Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ali Çakır’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmada bir konuşma yapan Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan; “Bir birinden hünerli ellerle yapılan yemeklere not vermekte epey zorlandık” dedi.
Yarışmaya katılan bütün yarışmacıların yemeklerinin güzel olduğunu ifade eden Turan, şunları söyledi;
“Yarışmacılar, hünerli elleriyle bir birinden güzel yemekler yaparak yarışmaya katıldılar. Jüri üyesi olarak bizler karar vermekte epey zorlandık. Diğer yarışmacılarımız ise bizlere kırılmasınlar. Herkesin yemeği çok güzel olmuş. Yarışmaya katılan bayanlarımız, ‘erkeğin kalbine giden yolun mutfaktan geçtiğini’ çok iyi biliyorlar. Kadınlarımız bu bilgi ve beceri ile zaten üstün ödül almışlardır. Cesaret örneği göstererek, hünerli elleriyle yaptıkları yemekler ile bu yarışmaya katılan yarışmacıları medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum.”
Et Yemekleri Kategorisi’nde “Yoğurtlu Güveç” ile Yasemen Işık Sayılgan 1., “Kuzu Kapama” ile Fatma Yıldız 2., “Kurutulmuş Kırmızı Biber Dolması” ile Ayfer İnan 3. ve “Kapuska” ile Büşra Karaoğlu 4. oldu.
Tatlılar Kategorisi’nde; “Burma Tatlısı” ile Sevgi Kurt 1., “Köy Baklavası” ile Sevgi Karagöz 2., “Sütlü Seramik Tatlısı” ile Semra Yılmaz 3., “Muska Tatlısı” ile Nedret Benzet 4. oldu.
Hamur İşleri Kategorisi’nde; “Sini Mantısı” ile Fatma Yılmaz 1., “Boşnak Mantısı” ile Özlem İşbırakmaz 2., “Çıplak Tatlısı” ile Şule Tanta 3., “Pırasalı Börek” ile Ceyda Kurtişoğlu 4. oldu.
“Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması” dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here