Kırklareli’nin yöresel yemekleri yarışacak

22
Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 07-13 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Kadın Etkinlikleri kapsamında “Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması” düzenlenecek.

HABER MERKEZİ
Hamur İşleri ve Böreklerden oluşacak olan yarışmanın amacı; Kırklareli yöresine ait hamur işleri ve böreklerin ortaya çıkarılarak, yeni nesillere yarışma ortamı ile öğretilerek aktarılması ve sürekliliğinin sağlanması olarak açıklandı.
* Katılım Şartları ve Yarışma Kuralları:
– Yarışmaya, Kırklareli merkez ilçede ikamet eden ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir.
– Yarışmaya juri üyeleri ve 1. derece yakınları katılamaz.
– Yarışma sadece Hamur işleri ve Börekler kategorisinde gerçekleştirilecektir.
– Yarışmacılar, yarışmaya tek yemek çeşidi ile katılabilecekleri gibi en fazla 3 yemek çeşidi ile de katılabilirler.
– Yemeğin tarifi, yarışmacı tarafından önceden yazılı olarak hazırlanarak başvuru sırasında başvuru adresine teslim edilecektir.
– Yarışmaya katılmak isteyenler önceden kayıt yaptırmalıdırlar.   
– Geleneksel kaplarda yemeğin sunulması da puanlamada dikkate alınacaktır.
– Yemekler, jüri tarafından sergi sırasında numara ile gösterilecek, yemeğin adı numara kartında belirtilecektir.
– Yarışmacılar yarışma kurallarına ve yarışma takvimine uymak zorundadır.
– Yarışmacıların yemek yaparken yanlarında yardımcı bulundurmaları yasaktır.
– Yarışmacılar yaptıkları yemeklerin tarifini, kullandıkları malzemelerin isimlerini ve miktarlarını yarışma esnasında yanlarında bulunduracaklardır. Bu açıklayıcı bilgi 1 sayfayı geçmemelidir.
– Yarışmacıların yemekleri 5’li likert ölçeğine göre değerlendirilecektir. 1. 2. ve 3. olan tarifler büyük puandan küçük puana göre sıralama yapılarak belirlenecektir.
– Yarışmaya katılım hiçbir koşula bağlı olmaksızın ücretsizdir.
* Başvuru Yeri ve Şekli
Yarışmaya katılmak isteyenlerin en geç 04 Mart 2011 Cuma günü mesai bitimine kadar Kırklareli Belediyesi Kent Konseyi Sekretaryası’na ikamet belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.
* Yarışmanın Yeri ve Şekli
Yarışma 8 Mart 2011 Salı günü saat 09.00’da Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’nda yapılacaktır. Yarışmacıların ulaşımı 8 Mart 2011 Salı günü saat 08.30’da Kırklareli Belediyesi önünden hareket edecek servislerle sağlanacaktır. Yarışma sonuçları aynı gün ve saatte yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül töreni aynı gün yapılacaktır. Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara Katılım Belgesi verilecektir. 
– Birincilik ödülü: Mikrodalga Fırın
– İkincilik ödülü: Mutfak Robotu  
– Üçüncülük ödülü: Çay Robotu 
* Değerlendirme Kriterleri
Değerlendirme jüri üyeleri tarafından yapılırken, yemekler 7(yedi) kriter üzerinden değerlendirmeye alınacaktır. Bunlar; Yemeğin yöresel olması, Adı ve tarifteki orijinalliği, Yemeğin sunumu ve görünüşü, Tadı, Kokusu, Rengi, Kıvamı, Kullanılan kap ( Geleneksel mutfak malzemelerinin kullanımı)
* Düzenleme Kurulu
Kırklareli Belediyesi, Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kırklareli Üniversitesi ve Pınarhisar Meslek Yüksekokulu ile ortaklaşa düzenlenmektedir. Detaylı bilgi almak üzere Kırklareli Belediyesi Kent Konseyi Sekretaryasına şahsen başvuruda bulunabilirler. Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi “Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması” şartnamesinde her türlü değişiklik yapma hakkına sahiptir. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here