Kırklareli`nin turistik yerleri gezildi

13
Kırklareli İl Kültür ve Turizm müdürlüğü tarafından Dereköy Sınır
Kapısı, Dupnisa Mağarası, Istrancalar, İğneada ve Bulgaristan Sınırı`nı
kapsayan “Kırklareli Turizm Gezisi” 16 Nisan 2011 Cumartesi günü
yapıldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli`nin tarihi, doğal ve turistik yerlerini öğrencilerimize ve halkımıza görsel olarak tanıtmak amacıyla 35. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nün organizasyonluğunda 16 Nisan 2011 Cumartesi günü "Kırklareli Turizm Gezisi" düzenlendi.
Lüleburgaz, Babaeski, Sergen, Kavaklı, B. Karıştıran, Karahalil Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle geziye katılmak için gelen öğrenciler ve vatandaşlar saat 09.00`da Vilayet Meydanı`nda toplanmaya başladı. Öğrenciler daha sonra oluşturdukları kortej ile yürüyerek Fevzi Çakmak Bulvarı üzerinden Kırklareli Müzesi`ne giderek burayı ziyaret ettiler. Müze`ye ilk defa gelen bazı öğrenciler gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Geziye Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit ve Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Zekeriya Kurtulmuş rehberlik etti. Daha sonra araçlara binilerek; Dereköy Sınır Kapısı, Dupnisa Mağarası, Istranca Ormanları, İğneada ve Bulgaristan Sınırı`nı kapsayan gezi izçin yola konuldu.
– “Kırklareli Turizm Gezisi” ile ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Macit yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Kırklareli Merkez Vilayet Meydanı`nda saat 09.00`da hareket edecek şekilde toplandık. Geziye katılan öğrencilerimiz Müze Uzmanlarımızın rehberliğinde ücretsiz müze ziyaretinde bulundu. Dereköy Sınır Kapısı, Armağan Köyü, Çukurpınar Köyü ve Sarpdere Köyleri`nden geçerek Istranca Ormanları içerisinde yer alan Trakya`nın en uzun ikinci mağarası olan 2 bin 720 metre uzunluğundaki içerisindeki 60 bine yakın yarasa popülâsyonundan dolayı 450 metresi turizme açık bulunan Dupnisa Mağarasına geçtik. Burada katılımcıların yanlarında getirdiği yiyecekler yendi ve mağara ücretsiz olarak gezildi. Buradan hareketle Demirköy İlçesi İğneada Kasabası liman-sahil gezisi, Beğendik Köyü ve Türkiye topraklarının son noktası Bulgaristan topraklarının başlangıç noktası Rezve Deresi`nin yanından Tugay Komutanlığı`ndan izinli olarak Bulgaristan-Türkiye Devletleri arasında sınır oluşturan Rezve Deresi ve Bulgaristan Rezova Köyü`nü seyretme imkanını bulduk. Daha sonra İğneada ve liman tesislerine giderek buraları da gezdik. Daha sonra Demirköy İlçesi, Yenice Kasabası, İslambeyli Köyü, Poyralı Köyü, Pınarhisar İlçesi, Kaynarca Kasabası üzerinden merkez ilçeye geri döndük.
Düzenlediğimiz gezi katılımcılar açısından çok yararlı oldu. Geziye katılan öğrencilerin çoğunluğu daha önce bu yerleri görmemiş. Buraları gezerken gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Hem eğlenceli hem de öğretici bir gezi olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda da daha fazla katılımcı ile bu gezilerimizi düzenlemeye devam edeceğiz.” (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here