Kırklareli’nin Taşınmaz Kültür Varlıkları tespit edilecek

14
"Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri” Projesi’nin Tanıtım Toplantısı 08 Ekim 2013 Salı günü saat 14.00’te Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde yapıldı. 
HABER MERKEZİ
"Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri” Projesi’nin Tanıtım Toplantısı 08 Ekim 2013 Salı günü saat 14.00’te Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde yapıldı. 
Tanıtım Toplantısı’na; Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Kofçaz Kaymakamı Haluk Koç ve Trakya Kalkınma Ajansı İzleme Değerlendirme Birim Başkanı Tuluğ Bayram, Proje Koordinatörü Fikret Macit ile 30 kişilik bir davetli topluluğu katıldı.  
Programda açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Fikret Macit şunları kaydetti:
“Destek Programı ve Dönemi Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2012-2013 Sosyo-ekonomik kalkınma Mali Destek Programı kapsamında kabul edilerek TR21/13/SOS/O008 referans numarasıyla proje sözleşmesi imzalandı. Proje Süresi 9 Ay. Proje Başlangıç ve bitiş süresi ise 15 Temmuz 2013 -15 Nisan 2014 olacak. Proje toplam Bütçesi; 291.000 TL ve detayları ise şu şekilde:  
a) Veri Hazırlama: 115.000 TL 
b) Harita işleri ve sayısallaştırma: 69.000 TL 
c) Web tasarımı ve sistem yazılımı: 35.000 TL 
d) Envanter Katalog basım işi (1000 adet, 2 Cilt halinde): 55.000 TL 
e) Bilgisayar, Cps, lazer metre, fotoğraf makinesi malzeme alımı ve araç kiralama yakıt ve idari giderler ile diğer giderler: 17.000 TL, olarak bütçe kalemlerine ayrılmış olup toplam öngörülen proje bütçesi 291.000 TL’dir.
Projenin Amacı konusunda ise Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa çaltı şunları kaydetti:
“Daha öncesinde bir proje hazırlayıp sunmuştuk Sultanlar yolu projesini. Çok güzel ses getirdi ve örnek proje olarak her yerde konuşulmaya başlandı. Bu ikinci projemizin de Kırklareli’ne çok şey kazandıracağını tahmin ediyorum. İlk geldiğim günlerde Kültür varlıkları envanterinin olup olmadığını sormuştum. Olmayınca üzüldüm. Ancak üzülme ile bir şeyin değişmeyeceğini hemen bu konu ile çalışma başlattık ve çok şükür ki güzel bir başlangıç yaptık.
Projenin amacını şu şekilde sıralayabiliriz: 
* Kırklareli il genelinde bu güne kadar, teknik ve mali yetersizlikten dolayı yapılamamış kapsamlı kültür varlıklarımızın tespit, tescil, kayıt ve zengin bilgi arşivinin çıkarılması,
* Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel değerlerin önem ve ehemmiyeti konusunda kamuoyunu bilgilendirmek,
* Zengin kültür varlıklarımız hakkındaki bilgi havuzunu bilgi kirliliğinden arındırarak her sosyal sınıftan insanımızın anlayabileceği bir formatta hizmete sunmak,
* İl genelinde çalışma ve planlama ile yatırım yapmak isteyen kişi kurum ve kuruluşlarımızın arazide yapacakları çalışmalarda kültür varlıklarımızın sayısal ortamda konumlandırılması ve elektronik ortamda kamuoyu ile paylaşılması suretiyle bürokrasiyi asgariye indirmek,
* İster akademik, isterse ticari ve yatırım amaçlı olsun her türlü bilgi ve belgeyi tozlu raflardan çıkararak elektronik ortamda ulaşılabilir hale getirmek,
* Kırklareli kamuoyunun sahip olduğumuz kültürel zenginliğin farkına varmasını sağlamak,
* Kısacası ilgili tüm kesimlerin rahatlıkla bilgi ve belgelere ulaşımını kolaylaştırmak ve kültür yatırımlarının önünü açmak gibi amaçları vardır.
Proje de veri hazırlama hizmet alımı ihalesi yapıldı, şirketle sözleşme imzalandı. Kofçaz ve Demirköy çalışmaları bitirildi. Vize ilçemizdeki çalışmalar ise bitirilmek üzeredir. Harita hizmet alımı ihalesi yapıldı, sözleşme imzalanmış olup, tüm belediyelerimizin imar paftaları ile mücavir sınırları ile tüm veri derlemesine başlanmış olup, çalışmalar devam etmektedir.
Web tasarımı ve veri sistem yazılımı hizmet alımı ihalesi yapıldı ve bununda sözleşmesi imzalanarak, veri girişlerinin yapılabilmesi için envanter admin paneli hazırlanarak, veri girişleri bu panelden girilmeye başlanmıştır. Proje öngörülen çalışma takvimine uygun olarak devam etmektedir” dedi.
Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak ise konuya ilişkin olarak yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:”Projeye katkı sağlamış olan herkese teşekkür ediyorum. Birçok tarihi eserimiz olmasına karşın bunlara sahip çıkmadığımızı görüyoruz. Halkın sahip çıkmadığı hiçbir şeye sahip çıkılamaz. Halkımız bu konuda bilinçli olduğu zaman tarihimize sahip çıkabiliriz. Halkımız sahip çıktığı zaman Devlet’te sahiplenir herkes. (Serkan Koçtürk)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here