Kırklareli’nin İlk Kadın Valisi Esengül Civelek görevine başladı “Gönül ve makam kapılarımız vatandaşlarımıza sonsuza kadar açık”

56
* 1924 yılında İsmail Sabri Bey’in (1924-1925) ilk Vali olduğu Kırklareli’de, Mustafa Yaman’ın Balıkesir Valiliği’ne atanmasının ardından Kırklareli’nin 43. Valisi olan Esengül Civelek dün Valilik önünde düzenlenen törenle görevine başladı.* Türkiye’yi pek çok uluslararası alanda da başarıyla temsil eden Türkiye’nin 2., Kırklareli’nin ilk Kadın Valisi olan Esengül Civelek, Kırklareli Valiliği’ne atanmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu, gönül ve makam kapılarının vatandaşlara açık olduğunu söyledi.
 
HABER MERKEZİ 
16 Eylül 2014 Tarihli ve 29121 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 15.09.2014 Tarihli ve 2014/6780 Sayılı Valiler Kararnamesi ile Yalova Valiliği’nden Kırklareli Valiliği’ne atanan Türkiye’nin 2. Kırklareli’nin İlk Kadın Valisi olacak olan Esengül Civelek 29 Eylül 2014 Pazartesi günü saat 09.30’da Kırklareli Valiliği önünde yapılan karşılama törenin ardından görevine başladı. 
Karşılama törenine; Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli İl Jandarma Komutanı Albay Selahattin Acara, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Özel İdaresi Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Oda Başkanları, Valilik Çalışanları ve vatandaşlar katıldı. 
* Civelek; “Vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmek için el birliği içersinde çalışmalar yapacağız”
Valilik önünde yapılan karşılama töreninde çiçeklerle karşılanan Kırklareli’nin yeni Valisi Esengül Civelek, ilk olarak Polis Tören Mangası’nı selamladı. Vali Esengül daha sonra protokol ile tokalaşarak tanıştı. Karşılama törenin ardından makam odasına geçen Vali Esengül Civelek burada basın mensuplarına bir açıklama yaptı.
Vali Civelek yaptığı açıklamada, tarihe, kültürel değerlere ve doğa güzelliklere sahip olan Kırklareli’ye atanmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Kırklareli’nin Sosyo-ekonomik kültürel gelişimini artırmak, vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için el biriliği içersinde çalışacaklarını söyleyen Civelek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“Tarihi, Kültürel değerlere,  doğa güzelliklere sahip Kırklareli Valiliği’ne atandığım için memnuniyet duyuyorum. Mutluyum, onurluyum, gururluyum. Kırklareli’nin Sosyo-ekonomik kültürel gelişimini artırmak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek üzere ilgili tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları, yerel yönetimler, Üniversitemiz, meslek örgütleri, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte işbirliği, güç birliği, gönül birliği ve el birliği içersinde başarılı çalışmalar gerçekleştireceğimize inanıyorum. Kırklareli’ye hizmette gönül kapılarımız, makam kapılarımız sonuna kadar vatandaşlarımıza açıktır.” 
* Esengül Civelek kimdir? 
Cumhuriyetin 2. Kadın Valisi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlk Kadın Müsteşarı olan Esengül Civelek
Esengül Civelek, 1958’de Aydın Nazilli’de doğdu. 1980 yılında Maliye Bakanlığı, Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İşbirliği Teşkilatı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Dairesi Meslek Memurluğunda göreve başladı.
Daha sonra sırasıyla; Mali İşler Uzmanı, Mali İşler ve Personel Grup Başkan Yardımcısı, Mali İşler ve Personel Grup Başkan Vekili olarak Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak Uluslararası Haber Ajansı A.Ş.’de Eğitim Müdür Yardımcısı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, Genel Müdürlük Müşaviri, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili olarak Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’de, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür olarak görev yaptı. 22 Mayıs 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığına atanmış ve 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla Yalova Valiliği’ne getirildi. 15 Eylül 2014 tarih ve 6780 no.lu müşterek kararname ile Kırklareli Valiliği’ne atandı. Evli ve 2 çocuk annesidir. İyi derecede İngilizce biliyor. Yöneticilik vasıflarının yanı sıra 1983 yılından günümüze kadar sosyal hizmetlerin tüm alanlarında Onursal Üye sıfatıyla başarılı çalışmalarda bulunmuş olup, bu çalışmalar esnasında 1997 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bağlı olduğu Devlet Bakanlığı’ndan Altın Madalya, Yardım Severler Derneği Genel Başkanlığı’ndan Altın Beraat ile ödüllendirildi. Esengül Civelek, Türkiye’yi pek çok uluslararası alanda da başarıyla temsil etti. (Kadir Sinici-Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here