Kırklareli’nin ikinci merkezi TOKİ bölgesi ama?

29
Son zamanlarda Kırklareli merkez’de Kofçaz yolu üzerinde bulunan TOKİ Evleri’nin etrafı çevre düzenlemesi olmadığından dolayı büyük sıkıntı yaşanıyor.

HABER MERKEZİ
Son zamanlarda Kırklareli merkez’de Kofçaz yolu üzerinde bulunan TOKİ Evleri’nin etrafı çevre düzenlemesi olmadığından dolayı büyük sıkıntı yaşanıyor.
Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çerçevesinde kent merkezin dışında en kalabalık yerlerden bir tanesi olan Kırklareli Toplu Konut İdaresi’nin yaptığı konutlarda aldığımız bilgiler doğrultusunda iki bin kişi yaşıyor ve üç sene önce yapılmış olan binaların yönetimi 1,5 yıl boyunca TOKİ tarafından yönetilmiş. Son bir buçuk yıldan beri de burada bulunan insanlar tarafından yönetiliyor.
Şimdiki yönetimden burada bulunan vatandaşlar bir hayli memnun gözüküyor. Ancak önceki yönetimin yapmadıkları işlerden dolayı hala büyük sıkıntı yaşanıyor. Gerçi son yıllarda birçok şeyin çaresini kendileri bulmuşlar ve yapılması için gerekli mercilerle ortaklaşa bir şeyler yürütülmeye çalışılmış. Ancak alanın çok geniş olmasından dolayı bir türlü çevre düzenlemesi gerçekleştirilememiş. Çevre düzenlemesi yapılamadığı için çevrede bulunan moloz ve cürufları buraya döküldüğü göze çarpıyor. Çünkü etrafa bakıldığında yer yer büyük öbekler oluşmuş durumda ve bu durum burada ikamet eden insanlara sıkıntı yaşatıyor.
Burada bulunan vatandaşlar konuya ilişkin olarak ise şunları dile getiriyor:
“İlk yıllara nazaran düzelme var diyebiliriz. Ancak alanımız çok geniş olduğu için bir türlü düzenleme olmuyor. Ancak 15-20 gün içerisinde etrafı tel örgü ile çevireceğiz o zaman belki daha düzgün bir hal alacak. Buradaki manzara çöplükten farksız. Burası Kırklareli’nin gelişen yüzü ve nüfusu. Burada iki bin insan yaşıyor. İl Sağlık Müdürlüğü burada, okulumuz burada Camimiz burada Gençlik Merkezi ve buna bağlı olarak Yüzme Havuzu yapılıyor ama buna rağmen buranın bu şekilde olması insana sıkıntı veriyor. Yollar hem geniş hem uzun ama bu yüzden de kolay beri iş yapılamıyor. Bildiğimiz kadarı ile yol bölümü TOKİ’ye ait ama hiçbir şey yapılmıyor ve yapılmamış. Çoğu defasında yazdık ettik ama bir sonuç alınamadı. Gerçi sağ olsun Belediyemiz belirli bir yere kadar yaptı ama her seferinde bir şey yapmaları mümkün değil. Isınma ilgili önceleri büyük sorunlar yaşamıştık ancak zamanla bunları da aştık. Şimdiki yöneticilerimiz burada ve çok duyarlılar. Yakıt için önceleri ciddi paralar veriyorduk. Şimdi bunun maliyeti yarı yarıya düştü. Önümüzdeki yılla kadar büyük ihtimalle çoğu kişi Doğal gaza geçecek ve iyi bir mantoluma yapıldığında bu sıkıntıda ortadan kalkmış olacak. Buranın nüfusu için iki demiş olsak ta bu bir kaç yıl içerisinde iki üç misli olacak. İnşaatlar son sürat devam ediyor. Yakın zaman da Hastane az ileriye çamlık bölgesine yapılacak. Üniversitemiz birkaç kilometre ileride olacak. Burası Kırklareli’nin merkezi olacak bu yüzden ciddi şeylerin yapılması gerekiyor. Şunu da açıkça söyleyebiliriz TOKİ Projeleri’nin içerisinde en kötü alt yapısı ve yol problemi olan yer Kırklareli’dir” dediler. (Serkan Koçtürk)           

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here