Kırklarelili Şair Aleeddin İkican Ankara’da Kırklareli’ni tanıttı

24
* Ankara 6. Kitap Fuarı’na katılarak İLESAM Standı’nda İmza Günü düzenleyen Kırklarelili Şair Alaeddin İkican Fuarda Kitaplarını, Kırklareli’yi ve KIRKSEDER’i tanıttı.
HABER MERKEZİ
Her yıl olduğu gibi bu yılda Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde, bu sene geleneksel olarak 6.sı açılan Ankara Kitap Fuarı’na, özellikle öğrencilerin yayınevlerinin ve kitapseverlerin büyük ilgi gösterdi.
Kütüphane Haftası kapsamında Eylül Fuarcılık ve Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen Ankara Kitap Fuarı, açılış töreninin yapıldığı  23 Mart 2012 Cuma gününden itibaren, oldukça yoğun saatler yaşadı. 150 yayınevinin katılımcı olduğu, 100’den fazla yazarın imza günlerinde okurla buluştuğu Kitap Fuarı, 1 Nisan 2012 Pazar günü akşamına kadar ziyaretçilere açık bulundu.
Özellikle Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır ve Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, fuarda herhangi bir aksama veya aksilik olmaması için, olağanüstü gayret gösterdi. Fuarda İmza Günleri ise oldukça renkli geçti. Çok sayıda yayınevi ve yazarlar okurlarıyla buluşarak, kitaplarını tanıttı ve imzaladı. Okurlarının sorularını cevaplandırdı. 
Öte yandan yayın hayatını Berikan Yayınevi’nin bünyesinde sürdüren "Kurgan Edebiyat" Dergisi’nin yazarları da, yayınevinin standındaki etkinliklere katıldı. Derginin yazarlarından Prof. Dr. Nadim Macit, Prof Dr Sadettin Gömeç, Prof. Dr. Cemal Kurnaz, Prof. Dr. Abdurrahman Küçük,Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Özbay, Doç. Dr. Celalettin Yavuz, Yıldıray Çiçek ve Dr. Arslan Tekin, 24 Mart tarihinden itibaren, fuar sonuna kadar her gün imza günleri düzenlediler.
Fuarda çeşitli sergi ve gösteriler de ziyaretçiler tarafından izlendi. Etkinlikler arasında bulunan Dericizade Faruk Küçük’ün “Eski Ankara Fotografları Sergisi” de  ziyaretçilerin akınına uğradı. Birbirinden değişik 75 adet fotografla Ankara’nın eski günlerini meraklılarla buluşturan ve sergi hakkında bilgi veren Dericizade A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Küçük, Ankara Kitap Fuarı’nı gezmeye gelenlerin sergiye büyük ilgi gösterdiğini, fotoğraflar hakkında bilgi alan ziyaretçilerin Ankara’nın eski halini  bugünle karşılaştırınca, hayret ettiklerini, sergiyi istenilen her yerde açmayı sürdüreceklerini ifade etti.
Kırklareli’nin Şairi Alaeddin İkican’ın  katılarak kitaplarını ve Kırklareli’yi’de tanıttığı İLESAM Standı oldukça haraketli idi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı meslek kuruluşu İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), geçen sene olduğu gibi, bu senede fuara katıldı. Üyelerine ait Roman, Hikâye, Şiir, Araştırma İnceleme Kitapları’nın yanında, bazı üyelerinin kendi yayınevlerinden çıkan dergilerinin de okur ile buluşmasını sağladı.
Fuar süresince İLESAM Standı’nda Radyo-TV ve Yayın Kurulu Üyesi Yazar Nur Ersen görevlendirildi. Ersen, üyelere ait eserlerin sergilenmesinin yanı, sıra imza günleri düzenleyen yazar ve şairlerin okurla bir araya getirilmesini de sağladı. Okurlar ve yazarlar, ortak paylaşım alanlarında masal tadında anlar geçirdi. Okurların kitaplarını imzalattırırken aldıkları keyif ve neşeli halleri, diğer okurları da etkileyerek, renkli görüntülere sahne oldu.
Kırklareli’den katılan Alaeddin İkican’ın Tanıtım ve İmza Günü Standı’na İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Üyeleri, Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Emekli Vali Fethi Aytaç, Kırklareli Ahmetçe Köyü’nden olup Ankara’da görev yapan Emniyet Müdürü Zarif Bayer, Araştırmacı Çevirmen ve Seyahatname Yazarı İslam Beytullah Erdi, İşadamı Selman Demirkol, Kırıkkale Üniversitesi Fen Ed. Fak. Öğretim Görevlisi Pehlivan Uzun, Antropolog Aydın Dağpınar ile birçok şair,yazar ve edebiyatçı bizzat standa gelerek.ayrıca Merkez ilçe genel kurulunda bulunması nedeniyle mesaj cekmek suretiyle Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve mazereti nedeniyle Kulu Kaymakamı Ayhan Işık katıldı. Şair Alaeddin İkican standa ziyarete gelen misafirlerine Kırklareli’nin milli alkolsüz içeceği Hardaliye ikram etti. Hardaliyeyi bilmeyenlerin tedirgin bir şekilde çekinerek almaları ve daha sonra zevkle ikinci bardağı istemeleri beğenilerini ifade ediyordu. Bu meyanda “Türk-İngiliz Atasözleri ve Deyimleri” isimli 470 Sayfalık kitabın yazarı Antropolog Aydın Dağpınar’ın anı defterine “Kırklareli’ne gidersem ilk defa Şair Dostum Alaeddin İkican’ın elinden içtiğim ve çok beğendiğim Hardaliye’den en az bir şişe almanın şart” olduğunu yazması beğenisini ifade ediyordu.  
Gün boyunca devam eden stand çalışmalarında Alaeddin İkican’a yardımcı olan Ankara’da okuyan Kırklarelili iki öğrenci vardı. Bunlardan biri Ankara Üniversitesinde okuyan İkican’ın kızı Elif ile kendi standında imişcesine sahiplenerek canla başla yardımcı olmaya calışan Gazi Üniversitesinde okuyan  Kırklareli Değirmencik Köyü’nden Hüseyin Sungur idi. Gelecekte bu tür çalışmaların kendilerine tecrübe olduğunu belirten gençlerin kendileri için böyle bir çalışmaya katkı vermelerinin bir şansı değerlendirmek olduğunu ve o Kırklareli’yi yaşadıklarını dile getirdiler.
İmzalattığı kitabı sağlam bir yere koyan insanlar, aynı zamanda yazar ve şairlerle de sohbet edebilme imkanı buldular. İLESAM standında Alaeddin İkican ile birlikte İsmet Bora Binatlı, Celal Ogan, Cihan Yamakoğlu, Mediha Uzar, İbrahim İmer, Ceyla Ceylan, Vedat Fidanboy, Nuray Alper, Hayriye Çitoğlu, Gülten Ertürk, Tarık Torun, Aysel Çoban, Müzeyyen Keskin, Sibel Unur Özdemir, Bilal Dilsiz, Atıf Selçuk, Rabia Gölbaşı, Turan Durak Düz, İbrahim Yaman, Nilüfer Dursun, Rifat Kaya, Eyüp Şahan, Selahattin Aydemir, Songül Dündar, Harika Ufuk, Alp Arpad, Nur Ersen, Orhan Vergili, Aydın Dağpınar, Nur Ersen ve M. Nuri Parmaksız’ın da İmza Günleri gerçekleştirildi. 
İmza günlerinin yanı sıra, çeşitli panellerin, konferans, şiir ve müzik dinletilerinin yer aldığı fuarda, 23 Mart’ta İLESAM Genel Baskanı M. Nuri Parmaksız   tarafından yönetilen İsa Kayacan  paneli düzenlendi. Anayurt Gazetesinin düzenlediği panelde, gazetenin Kültür ve Sanat Danışmanı ve köşe yazarı İsa Kayacan’ın 70.yaşı ve Türk Kültür ve basın yayınında 55.hizmet yılı sebebiyle, Kayacan değişik yönleriyle ele alınarak anlatıldı.
Kayacan’ın 2006 yılındaki 50.nci hizmet yılı nedeniyle hazırlanan belgeselden bazı bölümlerin gösterildiği panelde, Belde Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ahmet Tekeş, emekli eğitimci şair ve yazar Ahmet Sevgi, emlakçı şair ve yazar Salim Taşçı, Kerkük kökenli gazeteci şair ve yazar Dr. Şemsettin Küzeci,şair ve yazar Mehmet Nuri Parmaksız Kayacan’la ilgili değişik sunumlar yaptılar. Ayrıca, Kayacan’ın kızı Gül Kayacan,Yahya Efe ve Şahver Karasüleymanoğlu’nun birer konuşma yaptığı panel sonunda İsa Kayacan’a ödülleri verildi.
İlesam Standı dışında, Doğu Kitabevi standında Vural Savaş, Eren Erdem ve İhsan Eliaçık, Cafer Gezgez Abdullah, Aydın Tonga, Gevher Demirkaya Aktaş, Gönül Gürsoy, Nazlı Kökyay, Nuh Mete Yüksel, Sinan Meydan ve Zübeyir Kundura,  Sage Yayınevi Standı’nda Dr. Mustafa Bulun, Ulusal Eğitim Derneği Öğretmen Dünyası Standı’nda Zeki Sarıhan Cumhuriyet Kitapları Standı’nda Burhan Dodanlı ve Türey Köse, Miyase Sertbarut ve Sevgi Özel, Yakup Kepenek ve Alper Akçam,  Atilla Şenkon ve Melek Özlem Sezer Koza Yayınları Standı’nda Vedat Yazıcı ve Burhan Günel, Kevser Ruhi Hayalperest Yayınevi Standı’nda Füsun Önal İlk Kurşun Gazetesi Standı’nda Güneş Erkul ve Utku Erişik Evrensel Basım Yayın Standı’nda Ahmet Say ve Selim Esen, Arif Berberoğlu, Ötüken Neşriyat standında Nevzat Köseoğlu ve Ahmet Kırca, Arkadaş Edebiyat ve Düşün Dergisi Standı’nda Cezmi Ersöz, Siyasal Phoenix Standı’nda Adnan Özveri, Sadık Kırbaş, Cahit Can, Feridun Büyükyıldız, Sofya Kurban ve Şenol Karadeniz, Kaynak Yayınları Standı’nda Av. Nusret Senem, Emekli General Osman Özbek, Ekinoks Yayınları Standı’nda Saygı Öztürk ve Ahmet Telli, Saygı Öztürk Bence Kitap Yayınları Standı’nda Esra Odman ve Sema Güler Mehmet Öngeoğlu ve Mert Durmazer Ferhan Şaylıman Anıl Engin ve Osman Özçakar, Huriye Şahin ve Gözde Gürün, A. Galip Volkan İpek, Günay Günaydın ve Perihan Baş, Fettah Köleli ve Coşkun Karabulut Göl Kitap Yayıncılık Standı’nda  Erdoğan Baysal ve İlhami Bulut, Ünal Kar ve Fatma Hatun Esen katıldılar. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here