Kırklareli’de bin keklik doğaya bırakıldı

13
* Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürü İhtiyar; "Keklikler doğadaki kenelerle mücadele edecek. Mücadelenin yanı sıra doğanın dengesi korunmuş olacak" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce bin keklik doğaya bırakıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Yozgat Üretme Çiftliği’nde üretilen bin keklik, "2014 Yılı Doğaya Keklik ve Sülün Yerleştirme Eylem Programı" kapsamında Kofçaz İlçesi’ne bağlı Kocayazı Köyü’nde doğaya salındı.
Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Filiz İhtiyar yaptığı açıklamada, amaçlarının bölgedeki keklik popülâsyonunu artırmak olduğunu söyledi. Keklikleri doğal yaşam ortamlarına bırakmanın heyecanını yaşadıklarını belirten İhtiyar, doğaya bırakılan kekliklerin ekipler tarafından 24 saat korunacağını ifade etti. 
İhtiyar; "Doğaya bıraktığımız kekikler 3 yıl avlanılamaz. Avcılarımızın da bu konuda duyarlılık göstermelerini istiyoruz. Saldığımız keklikler doğadaki kenelerle mücadele edecek. Mücadelenin yanı sıra doğanın dengesi korunmuş olacak. Bu yüzden herkesin kekliklere sahip çıkması gerekiyor" diye konuştu. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here