Kırklareli Valiliği’nden Proje Atağı

19
Kırklareli İli Merkez İlçesi Köylerine Hizmet Götürme Birliği olarak IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı 2. Teklif Çağrısı Kapsamında 14 Aralık 2012 tarihinde Bulgaristan’ın Tsarevo Belediyesi ile “Daha Temiz Yarınlara” isimli projenin açılış töreni gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Proje Kapsamında Merkez ilçede; Çeşmeköy, Değirmencik, Dolhan,  Kayalı, Kocahıdır, Koyunbaba, Ürünlü ve Kocahıdır Köyleri’nin evsel atıklarının toplanması ile sağlıklı, kaliteli yaşam ve çevre temizliği eğitimleri verilmesi amaçlanıyor. Bunun için 1 Katı Atık Toplama Aracı ve 1 Kanalizasyon Sistemi Bakım Aracı ile 130 adet Çöp Konteynırı alımı yapılarak ilgili yerlere dağıtımı sağlanacak. 
Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Ulusal Otoritesi olduğu Bulgaristan – Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın ikinci teklif çağrısı kapsamında kabul edilen Kırklareli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün  lider ortak olarak katıldığı Bulgaristan Burgaz Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü ile yürüteceği “Endüstriyel Afetlere Karşı Sınıötesi İşbirliği” Projesi’ne ait sözleşme imzalanarak törenle proje sahiplerine takdim edildi.
Bulgaristan’ın Hasköy Kenti’nde gerçekleştirilen törene; Programın Yönetim Makamı olan Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nikolay Nankov, Ulusal Otoritesi olan Avrupa Birliği Bakanlığı Uzman Yardımcısı Mustafa Ünsoy ve Ortak Teknik Sekreterya Temsilcileri ile proje sahibi  olan Kırklareli Valiliği adına Vali Yardımcısı Günay Öztürk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ertuğrul Atasoy ile Proje Koordinatörü Volkan Batmaz katılım sağladı.
Törenin ardından Bulgar proje ortaklarına uygulamaya yönelik eğitim semineri verildi. Türk proje ortaklarına ise önümüzdeki haftalarda düzenlenmesi planlanan uygulama eğitimi öncesinde bilgilendirme yapıldı. İki ortağın birlikte yürüteceği ve 24 ay sürecek olan projenin amacı iki kurum arasında işbirliğinin kurulması ve iki sınır bölgede sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlamak hedefleniyor. Projenin en önemli faaliyetleri arasında yer alan iki tam donanımlı özel arama kurtarma aracı alımı; iki tarafa kimyasal kaza, trafik kazası, yangın ve diğer afetler sırasında daha etkin ve verimli kurtarma yapılmasını sağlayacak. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.