Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi’nin kapıları herkese açık

11
Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi’nin kapıları herkese açık

3308 sayılı Mesleki Kanun gereğince çıraklık eğitimi kapsamına alınan, il ve meslek dallarında aday çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle, sanayimizin ihtiyaç duyduğu vasıflı ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan Mesleki Eğitim Merkez’leri, kaliteli teknik eleman ve sanatkar yetiştirmeye devam ediyor.

8 Şubat 1987 tarihinde Çıraklık Eğitimi uygulama kapsamına alınan ve ilimizde 164 çırakla eğitime başlayan sistem; bugün modern müfredatı, teknolojinin nimetlerinden faydalanan atölyeleri ve çağın gereksinimlerine ayak uyduran meslek dallarıyla görevini layıkıyla yapan kurumlar arasında.

35 alanda 133 meslek dalı üzerinden eğitim vermekte olan Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi, 1995 yılından bu yana Yeni Sanayi Sitesi’nde hizmete devam ediyor. Elektrik, Metal Işleri, Berber atölyeleri, 11 derslik, 1 öğretmenler odası, 3 yönetim odası, mutfak ve kantin ile hizmete devam edilen bu binada, sanatkar olmak isteyenlerin bileğine altın bilezikleri takılıyor. Yoğun ve sürekli takip edilen bir eğitim sürecinin ardından, kendi mesleklerini edinmiş ve kendi işletmelerini açmış birçok sanatkar merkezdeki eğiticilerin emeklerinin birer meyvası olmuş.

Mesleki Eğitim Merkezi’nde nasıl bir işleyiş mevcut?

Ilköğretim öğreniminden sonra okul hayatına devam etmek istemeyenlerin başvurarak eğitime başladığı bu birimde; çıraklık eğitimi, kalfaların eğitimi (Ustalık Eğitimi), ustaların eğitimi (Usta Öğrenci Kursları) ve meslek kursları uygulamaları mevcut.

Çıraklık eğitiminin 1. sınıfında %60 mesleki uygulamalar, %40 genel kültür, daha sonraki senelerde ise % 100 teorik ders uygulaması yapılıyor. Haftanın 1 günü teorik olarak okulda ders verilirken, diğer 5 günde de eğitim pratik uygulamanın yapıldığı işletmede devam ediyor. Mesleki Eğitim Merkezi’nde genel bilgi dersleri kategorisinde Türkçe, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Işletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Matematik ve Meslek Bilgisi, Mesleki Bilgisayar dersleri verilirken; meslek dersleri kategorisinde de Teknik ve Mekanik Resim, Ortak Beceri ve Modül Meslek Dersleri uygulanıyor.

Gece eğitiminin de mevcut olduğu Mesleki Eğitim Merkezi’nde çırakların sağlık güvenceleri devlet tarafından karşılanıyor. Günümüzde en popüler ve güncel olan mesleklerden Isıtma ve Doğalgaz Iç Tesisatçılığı kursunda 45-50 kişiye belge veren merkezde, yapılan pratik uygulamalarda maksimum sonuç elde edilmiş ve sıfır hatasız bir sistem kurulduğu gözlemlenmiştir. Şu anda yaş sınırının da kalktığı Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi, il bazında yurt dışına ilk çıkan kurum olma özelliğine de sahip. Bu çerçevede Almanya/ Berlin’e bir gezi düzenleyen ekip, mesleki uygulamaları inceleme imkanı bulmuş.

2007 Teklif Çağrısı Döneminde Leonardo da Vinci-AB Mesleki Eğitim Programı Hareketlilik (Mobility) projeleri çerçevesinde sunulan proje tekliflerinin arasında hazırlanan “Modüler Mesleki Eğitimde Kalitenin Artırılması” konulu projeye, Kırklareli Inşaat Sanatkarları Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’ndan 10 kişilik bir grup 27 Ocak-9 Şubat 2008 tarihleri arasında iştirak ederek, araştırma gezisi yapmış. Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi’nin daha önce de 2005 yılında ilimizde bir ilki gerçekleştirerek, “Mesleki Eğitimde Eğitim Teknolojilerinin Kullanımı” adlı projesi ile Berlin/Almanya’ya 8 öğretmeni ile gittiğini öğreniyoruz.

Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi’ nde çırak öğrenci kayıtları her yıl Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında ve ayrıca Ocak ayı ara kayıt döneminde yapılmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here