Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD) “Tarım ve Hayvancılık Fuarı”na gidiyor

25
AGRA Uluslararası Tarım Fuarı organize ettiği, Coğrafyanın tarım ve hayvancılık ile ilgili en kapsamlı fuarı olarak kabul edilen „Uluslararası Bulgaristan Plovdiv Tarım Fuarı”, her sene yurt dışındaki bir çok önemli üretici ve tedarikçiyi ağırlıyor.
HABER MERKEZİ
 Yaklaşık 28 bin kişi Bulgaristan International Fair-Plovdiv Fuar Alanı‘na, en son teknolojiyi görmeye geliyor.
Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD) Başkanı Emre Yurdakul konu ile ilgili yaptığı açıklamada yeni iş birlikleri fırsatı yaratılması açısından fuarın büyük bir olanak sağlayacağını belirterek; “Fuar ziyaretinin beklentilerinizin üstünde bir geri dönüşüm sağlayacağı inancındayız, katılmak isteyen üyelerimizi bu organizasyona davet ediyoruz.
Plovdiv’te kapılarını açan “Agra 2013” Tarım Fuarı’nın ana konusu bio yani organik tarım ve tarım alanında yeniliklerdir. “Agra 2013” Tarım Fuarının 20 yıllık geçmişi var ve Güneydoğu Avrupa’da en başarılı tarım fuarı olarak kabul ediliyor. Bu yılki festivale birçok değişik ülkeden şirketler katılacak. 
2012-2020 Ortak Tarım Politikasında organik tarıma öncelik verirken tarıma sağlanılan sübvansiyonların üçte birisinin bu alana ayrılmasını öngörüyor. Kaldı ki, organik ürün piyasası, dünyada en hızlı gelişen alanıdır. 1 Haziran 2012 tarihinden itibaren AB ile ABD arasında organik ürünlere yönelik kolaylaştırılmiş ticaret anlaşması yürürlüğe giriyor. 
Bulgaristan, tescilli organik şifalı otlar, tahıl ürünleri, meyve ve sebze, süt, et, arıbalı ve diğer tarım ürünlerini yabancı ülkelere satmak için imkanlara sahip. 
Bulgar İktisadi Akademisi, geleneklere sadık kalarak tarımdaki yeniliklerle Tarım Fuarı’na katılıyor. Örneğin, 250 gramı bulan dev şeftali türü bunlardan biriridir. Haşarata dayanıklı olan bu şeftali cinsi, ilaçlanmayı da gerektirmiyor. Yetiştirmesi de o denli kolay ve ucuz, verimi ise yüksek. Karnobat Tarım Enstitüsü ise, “Agra 2013” Fuarı’na “Odisey” ismini taşıyan yeni cins arpa ile katılıyor. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı olan “Odisey” arpa cinsin dekar başına verimliği 980 kilogramı buluyor. Güneş enerjisini kullanan meyve, şifalı ot ve mantar kurutucusu da başka bir yenilik. Doğal olarak, Bulgaristan çiftçileri en büyük ilgiyi tarım makinelere ve teçhizata gösteriyor. Yeni makineler, hem yakıt hem de zaman tasarrufunu sağlıyor ve üstelik çevreye saçtıkları zararlı gazları da asgariye indiriyor.
Kırklareli İşadamları Derneği Üyeleri olarak Bulgaristan Plovdiv Tarım Fuarı kapsamında iki günlük bir gezi programı düzenledik. Cumartesi günü fuar etkinliği Pazar günü ise Sofia Gezisi düzenledik.” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here