Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) Yönetimi TUSKON Genel Kurulu’na katıldı

26
Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Kırklareli İş Adamları Derneği’nin (KİAD) davetlisi olarak TUSKON’un İstanbul’da gerçekleştirilen 4. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. 
HABER MERKEZİ
TUSKON’un Seçimli Genel Kurulu 31 Mart 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da WOW Hotel Konferans Salonu’nda yapıldı.
Genel Kurul’a; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi Bakanı Nihat Ergun, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de katıldı. 5 bin kişilik tarihi kalabalığa sahne olan Genel Kurul sonunda Erdoğan’a TUSKON Başkanı Rızanur Meral plaket verdi. 
Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) Üyesi KİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emre Yurdakul, TUSKON’un Genel Kurulu’nun hayırlı olması dileğinde bulundu.
TUSKON’un Genel Kurulu’ndan sonra açıklama yapan KİAD Başkanı Yurdakul; “İiki önemli husus vardı. Biz KİAD ve MARİFED olarak yaptığımız araştırmalarda, toplumun yeni anayasa konusuna destek verdiğini ortaya çıkardık. Toplum, yeni anayasanın yapılması konusunda destek veriyor. Hem fikirde, hem eğitim alanındaki özgürlük de önemseniyor. Bu konuda toplumumuz tepkisini gösteriyor” dedi. 
* TUSKON yeniden “Rızanur Meral” dedi
TUSKON Başkanı Rızanur Meral yaptığı konuşmasında; “Biz her zaman olumlu düşünüyoruz, olumlu bakıyoruz, olumlu hareket ediyoruz. İnsanlarımıza ümit pompalıyoruz, ümit aşılıyoruz. Bu yönümüzle insanları canlı ve diri tutuyoruz. İş dünyasındaki başarının ön şartı motivasyondur. TUSKON olarak biz bunu sağlamaya gayret ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.
TUSKON Üyesi iş adamlarının küresel oyuncu olduğunu belirten Meral, Türkiye’nin büyüme ve ihracat hedefine destek olmak adına daha fazla iş adamını yatırımcı ve ihracatçı yapmak için uğraştıklarını söyledi.
TUSKON 4. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Meral, Türk müteşebbislerini yurt dışına açmayı amaçlayan konfederasyonun, kuruluşundan bugüne geçen kısa sürede iş dünyasının yüksek teveccühlerine mazhar olduğunu ve büyük bir gelişme kaydederek 40 bin gönüllü üyeye ulaştığını belirtti.
Bu üye sayısı ile Türk iş dünyasındaki en büyük gönüllü sivil toplum kuruluşu olan konfederasyonun aynı zamanda ülkenin 80 ilinde ve büyük ilçelerinde mevcut üye dernekleriyle en yaygın iş dünyası kuruluşu konumunda  olduğuna işaret eden Meral; “İşte bu bilinçle TUSKON, Türkiye’nin büyüme ve ihracat hedefine destek olmak adına yerinde saymadan, her geçen sene bir önceki seneye göre temposunu arttırarak, daha fazla iş adamını yatırımcı ve ihracatçı yapmak için uğraşıyor” dedi.
Düzenlenen yurt dışı faaliyetleri sonucunda birçok TUSKON Üyesi iş adamının küresel oyuncu olduğunu kaydeden Meral, bu firmaların sadece ticaretle yetinmeyip başka ülkelerde yatırımlar yaptıklarını, üretim yaptıkları ülkelerin gelişmesine, ihracatına ve istihdamına katkıda bulunurken, yatırım için gerekli makine ekipmanları ve üretim için gerekli ara malları da Türkiye’den temin ederek ülkenin ihracatına katkıda bulunduklarını ifade etti.
* “Yeni Ticaret Kanunu özel sektörün önünü açacak”
Hükümetin çalışmaları neticesinde ekonomik hayatta pek çok sorunlarına el atıldığını ve yeni düzenlemelerle firmaların önünün açıldığını ifade eden Meral, Yeni Ticaret Kanunu’nun özel sektörün önünü açacağını ve şirketlerin uzun zamandır arzuladığı sistematik alt yapıyı oluşturacağını aktardı.
Meral, 2023 hedeflerine ulaşmak için hükümetin diğer partilerle TBMM çatısı altında başlattığı anayasa surecinin en kısa zamanda tamamlanması gerektiğine inandığını bildirerek, anayasa yapım sürecinde toplumda var olan sorunların çözümüne odaklanılması, yapım sürecini zorlaştırma ve geciktirmekten ise uzak durulması gerektiğini kaydetti
* Başbakan Erdoğan, TUSKON’un 4. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Genel Kurulu’na katılan Erdoğan, bu mücadeleyi yaparken arkalarına seçkinleri değil, milleti aldıklarını ifade etti. İşadamlarına; "Siz, arkanıza Galata bankerlerini, Hazine’yi, kamu bankalarının kaynaklarını almadınız. Dayatmalara, baskılara boyun eğmediniz. Arkanıza sadece ve sadece milleti aldınız. Siz işte bu nedenle büyüksünüz" diye seslenen Erdoğan, hükümetin de aynı yolda yürüdüğünü anlattı. Bundan sonra da ‘senlik, benlik’ kavgasına asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Başbakan, fitneye, nifaka prim vermeyeceklerini vurguladı. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran düzenlemenin Meclis’te yasalaşmasına da değinen Erdoğan, 28 Şubat’ın ürünü olan kesintisiz eğitimin en fazla iş dünyasını mağdur ettiğinin altını çizdi. 
TUSKON’un tüm mensuplarını, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkılardan dolayı tebrik eden Başbakan; "Türkiye’nin adını dünyaya duyurdukları, ay-yıldızlı bayrağın, bu aziz milletin büyüklüğünü en uzak ülkelere, en ücra kentlere şerefle taşıdıkları için, şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu. Konfederasyonun sadece ticaret yapma misyonuyla değil, Türkiye ekonomisini büyütme, ülkeye ve millete hizmet etme, Türkiye’nin adını dünyaya duyurma misyonuyla yola çıktığını ifade eden Başbakan, şu ifadeleri kullandı: 
"TUSKON, hırsı değil kanaati, kazanmayı değil paylaşmayı, sömürmeyi değil dayanışmayı savunarak, savunduğu değerlerin samimiyetle arkasında durarak, kendisini değil, ülkesini ve milletini öne çıkararak farklılığını ortaya koydu. En önemlisi de TUSKON, sırtını belli çıkar odaklarına değil, millete dayadı. Kaynağını milletten aldı, ilhamını milletten aldı, motivasyonunu, ufkunu, misyonunu milletten aldı. Nasıl ki Mevlânâ, bir elini göğe açıp, bir elini toprağa uzattı, ‘Hak’tan aldığımı halka veriyorum’ dediyse, işte TUSKON’un Anadolu evlatları, Hak’tan aldılar, halkla paylaştılar, birlikte büyüdüler. Nasıl ki Mevlânâ, ‘pergel misali, bir ayağın burada merkezde olacak, bir ayağınla alemleri dolaşacaksın’ diye tavsiyede bulunduysa, işte Anadolu’nun aslanları da, güçlerini bu topraklarından aldılar, tüm dünyayı deveran ettiler." Genel Kurul’a katılanlara hitaben hitaben Başbakan Erdoğan’ın, "Siz, arkanıza karanlık güç odaklarını, mafyayı, çeteleri, cuntaları Galata bankerlerini, Hazine’yi, kamu bankalarının kaynaklarını almadınız. Siz ideolojiyle yürümediniz, dayatmalara, baskılara, engellere boyun eğmediniz. Arkanıza sadece ve sadece milleti aldınız. Siz işte bu nedenle büyüksünüz. Siz, arkanıza milleti aldığınız için, milletle yürüdüğünüz için büyüksünüz ve bu ülkeyi büyütüyorsunuz" sözleri uzun süre ayakta alkışlandı. Türkiye’nin istikrarla büyüyen sağlam ekonomisiyle, alan el değil, veren el olmasıyla, artık parmakla gösterildiğini aktaran Erdoğan, ülke olarak bugün ulaşılan noktanın bizzat milletin eseri olduğunu vurguladı.
* TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TUSKON’da konuştu
Hisarcıklıoğlu, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) 4. Olağan Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 10 yıl içinde önemli mesafeler kaydettiğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, küresel kriz nedeniyle, son iki yıl içinde Avrupa’da 4 başbakanın istifa ettiğini, 10 hükümetin değiştiğini, Türkiye’nin güneyindeki ülkelerde son bir yıl içinde, siyasi çalkantılar sonucu 4 devlet başkanının halkı tarafından devrildiğini hatırlattı. Türkiye’nin bütün bunlara rağmen 2011 yılının ilk 3 çeyreğinde yüzde 9,6 büyüyerek, tarihinde ilk defa dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu; “Sadece 1 yıl içinde bu ülkenin özel sektörü 140 milyar dolar yatırım yaptı, 1 milyon 300 bin kişiye kayıtlı istihdam sağladı. Türkiye artık o kadar öne çıktı ki, bir zamanlar bizim vatandaşlarımızın iş bulmak için gittiği Avrupa’nın gençleri, şimdi İstanbul’da iş bulmak ümidiyle Türkçe öğrenmeye başladı” diye konuştu.
Son dönemdeki hükümetler döneminde, kamu-özel sektörle istişare mekanizmalarının hayata geçirildiğini, ekonomi ile ilgili kararların hep özel sektörle istişare edildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu; “Ben huzurlarınızda bu istikrar ve reform döneminin baş mimarı olan Sayın Başbakanımıza, Türk iş dünyası adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Türkiye’nin 2023 hedeflerine değinen Hisarcıklıoğlu, dünyanın ilk on ekonomisi arasına giren bir Türkiye’de, kişi başı milli gelirin 2,5 kat artarak, 25 bin dolara ulaşacağını anlattı.
Bu hedeflere ulaşmanın ilk adımının yeni Anayasa olduğuna inandıklarını belirten Hisarcıklıoğlu; “Çünkü artık bu milletin hedefleri ile mevcut sistem uyuşmuyor. Yeni Anayasa kapalı kapılar ardında uzmanların mutabakatı ile değil, milletin mutabakatı ile yazılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Toplumun tamamını kapsayan, içinde TUSKON’un da bulunduğu 24 Meslek Örgütü, Sendika Konfederasyonu ve Sivil Toplum Örgütleri ile “Anayasa Platformu”nu kurduklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, yeni Anayasa’nın temel unsurunun özgürlükler olması gerektiğini ifade etti.
* Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan iş adamlarına garanti
TUSKON Genel Kurulu’na katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 1 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu konusunda çekincelerini ileten işadamlarına müjde verdi. Çağlayan, yasada gerekli düzeltmeleri yapmak için çalışma başlatıldığını söyledi.
Çağlayan; “Çıkarılmış olan kanunda bazı eksiklikler, bazı düzeltilmesi gereken konular olabilir. Ama bilin ki sizlerin her konusuna duyarlı olan Başbakan’ımız Türk Ticaret Kanunu’nda bilhassa sizlerin şikayet ettiği, sıkıntı gördüğü noktaları Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda ilgili bakan arkadaşlarımızla beraber, tek tek inceleyip düzeltilmesi noktasında gerekli talimatı bize vermiştir. Bundan dolayı biz, sizlerin yol alabileceği, sürat katedeceği otobanları hazırlamak konusunda gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here