Kırklareli halkı Mısır’da şehit edilenleri unutmadı

16
02 Ağustos 2013 Cuma günü Kırklareli Büyük Cami Hızırbey Camii’nde Cuma Namazı’nın bitiminden sonra saat 13.45’te Mısır’da yaşanan militarist zorbalığı lanet amacıyla…

 


HABER MERKEZİ
02 Ağustos 2013 Cuma günü Kırklareli Büyük Cami Hızırbey Camii’nde Cuma Namazı’nın bitiminden sonra saat 13.45’te Mısır’da yaşanan militarist zorbalığı lanet amacıyla basın açıklaması yapıldı. Ardından Mısır’da katledilerek şehit edilenler adına gıyabi cenaze namazı kılındı.
Kırklareli Sivil Toplum örgütleri olarak (Memur Sen, Eğitim Bir Sen, İlim Yayma Cemiyeti, İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, Istıranca Eğitim Kültür Derneği, Aşiyan Derneği, Kırklareli İnsani Değerler ve Yardımlaşma Derneği (KİDYAD) Armağan Köyü Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) tarafından düzenlenen basın açıklamasını Tertip Heyeti adına Diyanet-Sen Kırklareli Şube Başkanı Mustafa Küçükmotor okudu:
 “Kırklareli Sivil Toplum örgütleri olarak Mısır’da yaşanan militarist zorbalığı halkın tercihine ve iradesine yönelik darbeyi, darbecileri ve katliamlarını kınıyoruz ve lanetliyoruz” diyen Küçükmotor şunları kaydetti:
“Mısır’da Rabiatul Adeviyye Meydanındaki insanların üzerine ateş açılarak katledilmesini kınıyoruz. Bu durum bir insanlık suçudur. Kabul edilemez bir uygulamadır. Cahiliye dönemlerinde bile kutsal aylarda kan dökülmezdi. Masum insanların kanının dökülmesine seyirci kalınması kabul edilemez. Bütün dünyayı yaşanan vahşete ‘dur’ demeye davet ediyoruz. Mısır’da sahur vakti yaşanan katliamı, Mısır’da yapılan darbeyi kınıyoruz, şehitlere Allahtan rahmet diliyoruz. Kırklareli Sivil Toplum örgütleri olarak kardeş Mısır halkının yanındayız. Artık dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan hakları kurum ve kuruluşlarının bu dramı, vahşeti ve katliamı görmesi gerektiğine inanıyoruz. Darbeye, darbe demeyenler, akan kana seyirci kalanlar da en az Mısır’daki askeri darbenin sorumlusu Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi kadar kirli. Darbe değil demokrasi isteyen masum insanların öldürmek nasıl bir caniliktir. Kendi halkım katleden darbecilere, dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan haklan kurum ve kuruluşların ‘dur’ demesi lazım. Bir insana yapılan haksızlık, bütün bir topluma yöneltilmiş tehdittir. Mısır’da yaşananlar sadece Mısır halkını telaşlandıran felaket değil, aynı zamanda bütün İslam ümmetine yöneltilmiş bir tehdittir. Bu nedenle bu protestomuz sadece Mısır için değil, aynı zamanda kendi geleceğimiz için bir protestodur. Emparyalist güçler yüzyıllardır Müslüman ülkelerde fütursuzca ameliyatlar yapmakta, inanılmaz oyunlar oynamaktadırlar. Sisi bir piyondur, maşadır. Mübarek Ramazan ayında gerçekleşen Mısır’daki kanlı olaylar, İslam dünyasının ve kardeş halkları ve Kırklarelili sivil toplum örgütleri olarak bizlerin yüreklerini dağlamaktadır. Mısır’daki katliamı lanetliyoruz. Yaşanan bu dramı, vahşeti ve katliamı görmezden gelmek mümkün değil. Hürriyet ve Adalet Partisi’nin başından itibaren şiddete hiç bulaşmadığı halde, şimdi General Sisi, onları iç savaş çıkarmak için kışkırtıyor. Bu oyuna gelmemeleri lazım. Mısır’da yapılan darbeyle, çoğunluğun azınlığa ram olması istenmektedir. Mısın iç çatışmalara sürükleme riski içeren ve halkın özgür iradesine yönelik bu faşist girişim, sadece Mısır’ın değil bölgenin de dengelerinin bozulmasına kapı aralayacak sonuçlara gebedir. Bu nedenle,  halk tarafından göreve getirilen Mısır’ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak bölgesel ve küresel nitelikteki bütün baskı araçları devreye sokulmalı ve darbe en kısa sürede sona erdirilmelidir.
Mısır’da meydana gelenler kaygı vericidir. Darbeyle gerçekleşen siyasi cinayet, yerini insanlık cinayetine bırakmıştır. Mısır’da yapılan darbe ile demokrasi, milli irade katledilmişti. Şimdi de millet katlediliyor. Batı basını katliamı görmezden geliyor. Katliamlar karşısında sessizliği koruyan Batılı ülkelerin tavrı utanç vericidir. Mısır’da akan masum sivillerin kanı, sessiz kalanları eline yüzüne bulaşmıştır. Sessiz kalan bu vahşetin ortağıdır. Mısır’da acilen seçime gidilmelidir. Kan durmalıdır. Artık dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan haklan kurum ve kuruluşların bu dramı, vahşeti ve katliamı görmesi lazım, buna ‘dur’ demesi lazım.
Mısır’da tüm dünyanın gözü önünde bir katliam yapılmaktadır. "İrademe sahip çıkıyorum. Benim iradem çarpıtılmasın. Bizim seçtiğimiz Mursi görevine iade edilsin, biz darbe istemiyoruz, demokrasi istiyoruz "diyen insanların üzerine binaların tepesinden rastgele ateş açılmaktadır. Mısır ordusunun saldırısı sonucu 120 kişi ölmüştür, birçok kişi yaralanmıştır. Burada İhvanı Müslime de elbette büyük sorumluluk düşüyor. Divanı Müslim olayların başından itibaren şiddete hiç bulaşmamıştır. Şimdi Sisi, onları iç savaş çıkarmak için kışkırtıyor. Bu oyuna gelmemeleri lazım. Burada Sisi’nin ve Sisi’ye destek veren uluslararası güçlerin, Mısırda halkı birbirine düşürerek bir savaş çıkarma ve şiddet oyunu girişimi var. Hasan El-Benna!nın, Seyyid Kutub’un ve Zeynep Gazali’nin öğrencileri olan İhvan’ı bir aya yakın süredir insan onurunu ayakta tutan ve meydanlarda darbecilere karşı direnen Mısır halkını selamlıyor,ABD, İsrail, Suudi Arabistan başta olmak üzere darbeyi destekleyen emperyalistlerle işbirlikçilerini ve katliamcıları  lanetliyoruz.
Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri olarak Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda yaşanan katliamı kınıyoruz. Mısır’da acilen seçime gidilerek, akan kanların, yapılan katliamların durdurularak, demokrasiye geçilmesini diliyoruz. Demokrasilerde, seçimle gelen seçimle gider. Demokrasiye dair bu en yalın gerçek ışığında, Mısır’da ordu, anayasanın askıya alınmasına ilişkin beyanını geri çekmeli, sivil yönetim ve Mısır halkı üzerinde vesayet oluşturma çabalarından vazgeçmeli, Mısır halkının özgür iradesine saygı duymalı, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin görevinin ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olduğu idrakiyle kışlasına çekilmelidir. Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri, katliamları lanetliyor; Mısır halkını, iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz. Kırklareli Sivil Toplum örgütleri olarak kardeş Mısır halkının yanındayız ve hakikati yüksek sesle haykırmaya devam edeceğiz” dedi.
Okunan bildirgenin ardından Emekli İmam Faruk Şimşek gıyabi cenaze namazı kıldırdı. (Serkan Koçtürk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here