Kırklareli Günlüğü

11

 

Bugünkü Seçim Durağımız Kavaklı

 

Faruk Ceylan


CHP’deki Başkanlar Yarışı’nın şanslı isimlerini, Bayramdan sonra açıklamaya başlıyoruz.
Son dönemde Seçim Duraklarımızdaki trafik sıkışıklığı nedeniyle bazı bilgilerin netleşmesi adına,  geçici olarak Seçim Turu yazılarıma ara verdim. CHP İl ve İlçe Başkanları’nın ardarda istifaları ve bu istifalar neticesinde kimin aday olacağı ile ilgili araştırmalarımızı netleştirmek için Eğilim ve anket Yoklamaları’nı biz CHP Teşkilatı’ndan önce başlattık. Bu süreçte vatandaşa,  Kırklareli, Lüleburgaz ve Babaeski’de kimi aday görmek istediklerini sorduk.  Elde ettiğimiz bilgiler, ister istemez rutin seçim duraklarımızın boyut değiştirmesine sebep oldu. 
Sokaktaki vatandaşa odaklı elde ettiğimiz yeni bilgilerle, CHP’de ki Başkanlar Yarışı’nın şanslı isimlerini,  Bayramdan sonra sizlerle paylaşıp, tahminlerimizi aktaracağız.
*****
Bu Gün Kavaklı’dayız.
Bu gün Seçim durağımıza kaldığımız yerden devam ediyor, okurlarıma Kavaklı’dan selamlar gönderiyorum.
Kavaklı Belediye Başkanı İnci Tunç’u ziyaretimiz öncesi Kavaklı’da esnaf ziyaretinde bulunduk. Arkadaşım Erdoğan Şendir’le birlikte sokaktaki genç, ihtiyar, kadın ve çocuk herkesle konuştuk.
İnci Başkanı başarılı bulanda var, bulmayanda. Ancak fikrini beyan etmeyenler çoğunlukta. Bazıları da CHP’li olmadıkları halde Belediye Seçimleri’nde İnci Başkana oy verdiklerini söylediler.
Kavaklı’da Başkan İnci Tunç’u en çok sevenler, kadınlar ve çocuklar. Görüşmelerimizden anladığımıza göre, İnci Başkan genç kadınların ablası, yaşlıların kızı ve çocukların anası olmuş. Bayan olma avantajını da iyi kullanarak, onların her sorunuyla bire bir ilgilenmiş, hep yanlarında olmuş.
Başkan Tunç görüşmemizde, Kavaklı’nın 40 yıllık bir Belediye olmasına rağmen,  köy gibi tüm yollarının toprak olduğunu belirterek, Başkan seçildiğinde Belde Meydanı’nın bile toprak olduğunu söyledi.
İnci Tunç, ilk iş olarak alt yapı ve üst yapı çalışmalarını yaptıklarını, Peyzaj Çalışması ile meydanda ki havuzu, Atatürk Heykeli’ni yaparak, meydanın zeminini parke taş döşediklerini ve Kavaklıyı köy görüntüsünden kurtarma çalışmalarına başladıklarını belirtti. Daha sonra Kavaklı’nın bütün yollarını statik kaplama yaptıklarını, Kavaklı’nın girişini ise 70 santim kazıp bu yolu yeniden yaptıklarını söyledi. Beldenin Doğalgaz işini tamamen bitirdiklerini belirten İnci Başkan Doğalgaz geçen yerlerde yolların bozulduğunu ancak en kısa zamanda yolların yapım işine başlayacaklarını ifade etti.
Bir anısını bizlerle paylaşan Başkan İnci Tunç; “2004 Seçimleri’nde tek bayan olarak seçimlere girdim. Rakiplerimin hepsi erkekti. Bir rakibim, İnci hanım aday olacağına alsın çocukları parka götürsün. Demişti. Ancak o zaman Kavaklı’da çocukları götürebileceğimiz bir park bile yoktu.  Biz hep Kavaklıda bir parkta oynama hayali ile büyüdük. Çocuklarımızın da park hasreti olduğunu bilerek, Seçim döneminde her mahalleye bir park sözü verdim. Göreve geldiğimin ilk ayında 4 Mahallemize Çocuk Parkı yaptırdım. O rakibimin sözünü dinledim. Çocuklarımızı alıp, yaptırdığımız parklara götürüyorum. Çocuklarımıza birde Kütüphane sözüm vardı. Kitap toplama kampanyası başlattık. Türkiye’nin her yerinden gelen kitaplarla kütüphanemizi oluşturduk” dedi.
İnci Başkan Elektrik hatlarını da komple değiştirdiklerini şu sözlerle anlattı; “Beldemizin elektrik hattı çok eskiydi. Rüzgâr esse elektrikler kesiliyordu. İki aşamada Kavaklı’nın bütün elektrik hattını değiştirerek yeniledik. Eskiden Kavaklı’nın enerjisi 5 trafodan sağlanıyordu, şu anda enerji 14 trafodan çalışıyor ve Kavaklı’da hiç elektrik kesilmiyor” dedi.
Başkan Tunç bu bilgilerden sonra Ulaşım, Çevre Düzenlemesi, Dere Islah Projesi, Reekrasyon Çalışmaları, Sosyal Sorumluluk Projeleri ile ilgili daha anlatacağı çok şey olduğunu belirtti. Bizde bunları da kaleme alırsak bu yazının yazı dizisie dönüşeceğini belirterek aldığımız bilgilerin yaptıklarını anlatmak açısından yeterli olduğunu söyledik.
İnci Tunç CHP adayı olarak, 2004 yılında yapılan seçimlerde, 1935 seçmenden, 613’ünün oyunu almış, DYP adayını 39 oyla geçerek Belediye Başkanlığını kazanmış. DYP bu yarışta 574 oyda kalmış.
AK Parti 521 oy alırken, MHP 227 oy almış.
İnci Tunç, 2004 yılında burun farkıyla kazandığı seçimlerden sonra, 2009 yılı seçimlerinde, CHP’nin oylarını 338 arttırarak 951oya ulaşmış, olmasına rağmen 73 oy fark yaparak ikinci kez Başkanlık koltuğuna oturmuş.
Bu seçimde Ak Parti 357 oy artışı sağlayarak, oylarını 878’e çıkardıysa da, bu oy artışı AK Parti’nin seçimi CHP’den almasına yetmemiş. DYP’de oylarında 163 artış sağlayarak, oyunu 574’ten 687 çıkarsa da, 3. Sıradan yukarı çıkamamıştı. Seçimde Oy kaybı yaşayan tek parti MHP’si olmuştu.
MHP oyları ise 179 kayıpla 227’den 48’e düşmüştü. Seçimi kazanamasalar da tüm partiler oylarını yükseltirken, MHP’nin kaybettiği oyların da İnci Tunç’a kayıp, Tunç’un 2. defa Başkan olmasını sağlamıştı.
30 Mart 2014’te ne olur?  Eldeki veriler büyük ihtimalle İnci Tunç’un 3. Dönemde de Başkan olabileceğini göstermekle beraber, sağ oyların, sol oylardan fazla olması İnci Tunç için handikap olabilir.  İnci Tunç’un önceki seçimde aldığı oy 951,  Sağ partilerin oy sayısı ise 1613.
Kavaklı’da sağ partilerin gösterecekleri adaylar seçim sonucuna etki edecek önemli bir faktör. AK Parti’nin kabul görecek bir aday göstermesi halinde DYP seçmeninden AK Parti’ye olası bir kayma ihtimalinde Başkanlık koltuğu el değiştirebilir.
MHP kabul görecek bir aday çıkarırsa bu defa Ülke genelinde DYP diye bir parti kalmadığı da düşünüldüğünde, Seçimden MHP’de galip çıkabilir.
Üçüncü bir ihtimal DYP için de geçerli. Bu defa MHP ve AK Parti seçmeninden olası kayma durumunda Kavaklı’da DYP’nin de kazanma şansı olabilir.
Kırklareli İl, İlçe ve Beldelerinde ki tespitlerimize göre seçmen, Belediye Başkanlığı seçimlerinde genellikle Partiden çok, adaya oy veriyor. Bu tespitimiz ve İnci Tunç’un iki seçimde de az oy farkıyla kazanması (39 ve 73)
İster istemez farkın kapanabilirliği ihtimalini akıllara getiriyor.
Tabiî ki şu an itibariyle bunlar birer varsayım. Bu varsayımlar karşısında Başkan İnci Tunç’unda alacağı karşı tedbirler vardır diye düşünüyorum.
Başkan İnci Tunç’un karşısına çıkacak olan rakip adayların belli olmasından sonra bu soruların cevapları biraz daha netleşecek ve ikinci seçim turumuzda daha kesin ifadeyle bir tahminde bulunma imkanımız olacak.
Bir başka seçim durağında buluşmak üzere hoşça kalın, Bayramınız kutlu, hayatınız mutlu olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here