Kırklareli dün 4.8 şiddetinde sallandı

16
Kandilli Rasathanesi “Uygulamalı Deprem Eğitimi” yaptı

HABER MERKEZİ
Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Afete Hazırlık Eğitim Birimi tarafından yürütülen Depreme Duyarlılık Günleri Projesi kapsamında geliştirilen Gezici Deprem Simülasyon Eğitim TIR’ı "GEDSET", Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) katkılarıyla Kırklareli’ne gelerek halka ücretsiz eğitimler verdi
Vatandaşı bilgilendirmek, olası bir afete hazırlamak, yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması ve depreme karşı dayanıklı yapı üretimi konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacı ile Gezici Deprem Simülasyon Eğitim TIR’ı, dün saat 10.00’da Kırklareli’ne gelerek bilgilendirmeye başladı.
Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda öğrencilere bilgi veren Kandilli Rasathanesi Eğitmeni Harita Mühendisi Bülent Turgut öğrencilere deprem videoları izleterek yapılması gerekenlerin altını çizdi.
Ev, okul ve işyerlerinde bulunan mobilya, beyaz eşya v.b. şeylerin sabitlenmesi gerektiğini belirten Turgut; “Deprem hayatımızın her anında başımıza gelebilecek doğal bir olay. Bunun için depreme her zaman hazırlıklı olmamız gerekir. Geçtiğimiz yıllara kadar oturduğumuz binaların depreme dayanıklılığı göz ardı ediliyordu. Fakat yaşanan son depremin ardından depreme dayanıklı binalar yapılmaya başladı. Ama depreme dayanıklı binalar bizim depremden zarar görmemize engel olmaz.
Çünkü evin içerisindeki malzemeler üzerimize düşerek bizlere zarar verebilir. Bu nedenle evimizde bulunan mobilya, beyaz eşya vb. malzemeleri ayarlanabilir kayışlarla, vidalarla ve mekanik kilitlerle sabitlemeliyiz. Bu tedbirlerin yanı sıra yatağımızın camdan uzak olmasına dikkat etmeliyiz. Deprem sırasında patlayan cam bizim yaralanmamıza hatta hayatımızı kaybetmemize dahi neden olabilir. Camlarda devamlı perdelerin çekik olmasına dikkat etmeli ve kırılan camlardan zarar görmemek için yatağımızın başında terlik bulundurmalıyız” dedi.
deprem anında ve deprem sonrasında zararın en aza inebilmesi için tatbikatların çok önemli olduğunu belirten Turgut, evde işte ve okulda tüm bireylerin bir arada olduğu bir zamanda Deprem Tatbikatı’nın yapılması gerektiğini belirtti.
Seminerin ardından TIR’da canlı uygulamaya geçen öğrenciler, 5’er kişilik gruplar halinde TIR’a alınarak 38 saniye boyunca 100 km uzaklıkta gerçekleşen 4.8 şiddetindeki deprem ile sallanarak canlı uygulama yaptılar.
Bugün Kırklareli’den ayrılacak olan Gezici Deprem Simülasyon Eğitim TIR’ı "GEDSET", Çorlu ve Tekirdağ’da eğitimlere devam edecek. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here