Kırklareli CHP siyasetinde artık gündem; “Ön Seçim”

20

 

CHP’de son yaşanan Genel Başkan değişikliğinden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Çiçeği burnunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu; CHP’de yepyeni bir tüzük çalışması yapacağının işaretlerini verdi.
Yeni CHP tüzüğü; Milletvekili Genel Seçimi’nden önce oluşabilir. Genel Başkan adaylığındaki müracaat usulünden, üyeliklerin 6 ayda onaylanmasındaki garipliğe, önseçimden, genel yönetimdeki radikal düzenlemelere, disiplin cezalarından, partinin kırmızıçizgilerindeki değişimi içeren yeni bir tüzük kabul edilebilir.
CHP’nin geleceği için en önemli radikal değişim parti içi demokrasidir
Yani önseçim. Tüzük değişikliği gerektirmeyen ve parti meclisi kararıyla alınacak bir kararla ülke genelinde CHP önümüzdeki seçimde aday belirleme yöntemi olarak önseçimi benimseyebilir.
Ancak; yeni hazırlanacak tüzüğün değişmez maddesi her türlü parti içindeki seçimde “ÜYELERLE ÖN SEÇİM” tüzüğün değişmez maddesi olarak yerini alırsa, CHP diğer partilere de “Parti İçi Demokrasi” dersi verecek ve öncülük edecektir. “DEVRİM” diye haykıran Kılıçdaroğlu’na yakışacak en büyük radikal devrim “Üyelerle Önseçimdir”.
Zaten gelinen bu noktadan sonra, CHP de merkez yoklamasıyla aday belirlenmesi yakında yaşadığımız altüst oluşun ruhuna oldukça ters düşecektir.
CHP’de önseçimle aday belirleneceği yönünde ihtimaller gittikçe güçleniyor.
Kendilerini merkez yoklamasıyla CHP listelerinde görenler panik içinde.
Kırklareli CHP siyasetinde önseçimle aday belirleneceğini düşünürsek, hemen öne çıkan isimlerin yanı sıra sürpriz isimler de gündeme gelecektir.
Kırklareli CHP siyasetinde önseçimle aday belirlenmesini en çok dillendiren ve ısrarcı tutum izleyen de, eski CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu olmuştu.
Son olarak geçtiğimiz aylarda CHP İl Başkanlığı Seçimi’nde Kesimoğlu yaptığı konuşmada “Önseçimin CHP’de partiye hareket getireceğini ve Kırklareli’de CHP öteden beri önseçimle aday belirlemeyi gelenekselleştirmiş bir siyasi partidir” demişti.
Aynı kongrede bir konuşma yapan Vekil Turgut Dibek’te; Kesimoğlunun sorduğu “Vekil Turgut Dibek’te önseçim istiyor mu? sorusuna “Evet ben de önseçime varım” diye cevaplamıştı.
Kıklareli İl Başkanlığı Kongresi’nde Babaeski İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel de bir konuşma yapmıştı. Altınel de konuşmasında; “Ön seçim, yan seçim fark etmez, Kim hangi yöntemle aday olursa olsun Partimizin emrindeyiz” diye önseçimi hafife alan yaklaşımını sergilemişti.
Başkan Altınel’in Önseçimi önemsemeyen ve ti’ye alan “Önseçim, yan seçim” nitelemesi de, eski vekil Kesimoğlu tarafından şiddetle kınanmıştı.
Artık Genel Seçim’in gündeme oturduğu ve geri sayımın başladığı şu günlerde; CHP tabanı önseçim istiyor.
Cuma günkü köşe yazımda, Kırklareli CHP siyasetinde Önseçimle aday belirlenme durumunda öne çıkabilecek isimleri gündeme getireceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here