Kırklareli Belediye Meclisi’nin yeni üyeleri Nisan Ayı Toplantısı’nda ilk defa buluştu

68
Başkan Kesimoğlu; “İktidar ve Muhalefet birbirini tamamlayan iki unsurdur”
* 30 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde yeni göreve seçilen Meclis Üyeleri Kırklareli Belediye 
Meclisi’nin Nisan Ayı Toplantısı’nda ilk defa bir araya geldi. Toplantıda yapılan Meclis 1. Başkan Vekili ve 2. Başkan Vekili Seçimi, Meclis Katibi Seçimi, Encümen Üyesi Seçimi ile Komisyon Üyelikleri Seçimleri’nde çoğunluklu olarak Cumhuriyet Halk Partili (CHP) ile Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Meclis Üyeleri seçildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı Toplantısı, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde Meclis Üyesi olarak seçilen yeni isimleri bir araya getirdi. Yapılan açıklamalarda birlik ve beraberlik mesajları verilerek, Kırklareli halkının menfaati için yapılacak olan hizmetlerde alınacak kararlara katkıda bulunulacağı ifade edilirken, bu birlik ve beraberlik mesajları yapılan seçimlerde oluşturulan komisyonlarda göze çarpmadı. 
12 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 14.00’te Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun başkanlığında Meclis Toplantı Salonu’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda konuşan Başkan Kesimoğlu, seçimlerin geride kaldığını o zaman hasım olanların şimdi hısım olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik içerisinde Kırklareli’ye hizmet edecekleri inancında olduğunu vurgulayark şunları kaydetti:
“Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun öncelikle. Demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarıdır siyasi partiler, her görüşe yer vardır. İklimler zıtlarıyla gelişir. Bir seçim süreci içersinden geçtik. Gerçekten Kırklareli’ye yakışan, yaraşan bir olgunlukta ve düzeyde bir seçim süreci yaşadık, sağduyu galip geldi. Başlangıçta da hatırlayacağınız gibi aday arkadaşlarımla ve örgüt temsilcileri arkadaşlarımızla bir araya gelmiştik. Düşüncelerimizi paylaştık ve bu seçim sürecini sağduyulu bir şekilde geçeceğine ilişkin düşüncemizi paylaşmıştık, öylede geçti. Halkımız böyle bir tablo ortaya koydu hepimiz için hayırlı olsun. Seçim sürecinde seçimin kendi dinamikleri içerisinde söylenmişleri zaten orada bırakıyoruz. Ama ilimize ilişkin düşüncelerimiz, görüşlerimiz, çalışmalarımız önümüzdeki dönem içersinde devam edecek. Genç bir aileyiz hepimizin ortak hedefi, ortak faydası bu kente hizmet edebilmek, güzel işler yapabilmek. Herkes elbette ki kendi penceresinden bakıyor. Ben bildiğiniz gibi Parlamentoda 2 dönem Milletvekilliği yaptım. İnanın şu düzen parlamentoda yoktur komisyonlarda özellikle. Her gelen istediği yere otura biliyor. İktidar ve Muhalefet birbirini tamamlayan iki unsur. İktidar bazen, iktidar olmanın çabası içersinde, o yoğun tempo içersinde belki bazı şeyleri görmeye bilir, dikkatinden kaçmış olabilir. Muhalefetin görevi de bu konuda katkı yapmak. İktidar bu konuda elbetteki eleştirilere tahammüldür. Muhalefet eleştirilerinde yapıcıdır.”
Başkan Kesimoğlu’nun konuşmasının ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gurup Başkanı Av. Hilmi Çiler ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gurup Başkanı Mustafa Saatçı’da söz alarak, hayırlı olması temennisinde bulunarak birlik ve beraberlik içerisinde Kırklareli halkının menfaatleri doğrultusunda hizmet etmeye hazır olduklarını söylediler.
Konuşmaların ardından Kırklareli Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı Toplantısı’ndaki gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.
* 1. Başkan Vekili Adem Sevim, 2. Başkan Vekili Hasan Tepeli oldu
Kırklareli Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili ve 2. Başkan Vekili Seçimleri’ne geçildi.
1. Başkan Vekilliği için; CHP Gurubu Adem Sevim’i, AK Parti Gurubu Hilmi Çiler’i aday gösterdi. Seçimler sonucunda Adem Sevim 1. Başkan Vekili oldu.  2. Başkan Vekilliği için; AK Parti Gurubu Murat Bara’yı, MHP Gurubu da Hasan Tepeli’yi aday gösterdi. Seçimler sonucunda Hasan Tepeli 2. Başkan Vekili oldu.
* Meclis Katipliği’ne Ayşen Kösegil ile Begüm Öğüttüren Güvenç seçildi
Kırklareli Belediye Meclisi 1. ve 2. Başkan Vekilliği Seçimleri’nin ardından Kırklareli Belediye Meclisi’ne 2 Asil ve 2 Yedek Katip Üyelikleri Seçimi yapıldı.
Asil Katip Üyelikleri için; CHP Gurubu Ayşen Kösegil’i, AK Parti Gurubu Fırat Karabeyoğlu ile İsmail Mutafoğlu’nu, MHP Gurubu da Begüm Üğüttüren Güvenç ile Sevde Yılmaz’ı aday gösterdiler. Yapılan oylama sonucunda Ayşen Kösegil ile Begüm Öğüttüren Güvenç Kırklareli Belediye Meclisi Asil Katip Üyesi oldular.
Yedek Katip Üyelikleri için; CHP Gurubu Cüneyt Demir ile Mustafa Özbay’ı, AK Parti Gurubu İpek Sevim ile Halil Kahraman’ı, MHP Gurubu Mustafa Saatçı ile Kamber Uzer’i  aday gösterdi. Yapılan oylama sonucunda Cüney Demir ile Halil Kahraman Kırklareli Belediye Meclisi Yedek Katip Üyeliklere seçildiler.
* Adem Sevim, Elmas Büyükdere ile Kanber Uzer Encümen Üyesi oldu
Kırklareli Belediye Meclisi Asil ve Yedek Katip Üyelikleri Seçimi’nin ardından, Kırklareli Belediye Meclisi’ne 3 Encümen Üyesi Seçimi yapıldı.
Encümen Üyelikleri için; CHP Gurubu Adem Sevim ile Elmas Büyükdere’yi, AK Parti Gurubu Murat Bara, Halil Kahraman ile Ayvaz Kartal’ı, MHP Gurubu da Kanber Uzer, Mustafa Saatçı ile Sevde Yılmaz’ı aday gösterdiler. Aday gösterilen isimler için yapılan oylama sonucunda Adem Sevim, Elmas Büyükdere ve Kanber Uzer Belediye Encümeni’ne seçildiler. 
* İmar Komisyonu Üyeleri:
CHP: Cengiz Bağıran, Sedat Bilgiç. AK Parti: Ömer Faruk Akkol, Fırat Karabeyoğlu. MHP: Sevde Yılmaz.
* Plan ve Bütçe Komisyonu:
CHP: Bora Zengin, Mustafa Özbay. AK Parti: Murat Bara, Halil Kahraman. MHP: Mustafa Saatçı.
* Çeşitli İşler Komisyonu:
CHP: Hüseyin Tahsin Gençay, Fettah Aygün. AK Parti: İpek Sevim, İsmail Mutafoğlu. MHP: Begüm Öğüttüren Güvenç.
* Kırklareli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği: 
Asil Üyeler; CHP: Koray Çelikkanat, Elmas Büyükdere, M. Fikret Akın. MHP: Hasan Tepeli.
Yedek Üyeler; MHP: Sevde Yılmaz.
* Trakyakent’e 2 Asil, 1 Yedek Üye
Asil Üyeler; CHP: Koray Çelikkanat, Sedak Bilgiç
Yedek Üye; MHP: Begüm Öğüttüren Güvenç.
* TRAKAP’a 1 Asil, 1 Yedek Üye
Asil Üye; CHP: Ayşen Kösegil.
Yedek Üye; CHP: Elmas Büyükdere.
* Tarihi Kentler Birliği’ne 1 Asil, 1 Yedek Üye
Asil Üye; CHP: Cengiz Bağıran.
Yedek Üye; CHP: Cüneyt Demir.
Yapılan seçimlerin ardından gündemde yer alan diğer maddeler görüşüldü. Gündemin 7. Maddesindeki Memur Sendikası ile Toplu Sözleşme yapılması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi maddesi oybirliği ile kabul edildi. Ardından 2013 Yılı Faaliyet Raporu okundu. Raporla ilgili olarak söz alan AK Parti Gurup Başkanı Hilmi Çiler, AK Parti Meclis Üyesi Murat Bara ile MHP Gurup Başkanı Mustafa Saatçı okudukları raporlarla ilgili olarak yaptıkları tespitleri Belediye Başkanı Kesimoğlu uile Belediye Meclis Üyeleri’ne aktardılar. Kırklareli’nin başta içmesuyu olmak üzere, Pazaryeri, Katlı Otopark, şehir içi yollar ve kaldırımlar konularının çözümü için üstlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını belirttiler. 2013 Yılı Faaliyet Raporu ile 2013 Yıı Denetim Komisyonu Raporları oylanarak oy çokluğu ile kabul edildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here