Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın en önemli projelerinden birisi daha tanıtıldı

13
AB Sınır Ötesi İşbirliği IPA programı kapsamında Bulgaristan Svilengrad ve Kırklareli Belediye Başkanlığı arasında yürütülen “Arkadaşlar ve Komşular Arasında Sınır …….
HABER MERKEZİ
AB Sınır Ötesi İşbirliği IPA programı kapsamında Bulgaristan Svilengrad ve Kırklareli Belediye Başkanlığı arasında yürütülen “Arkadaşlar ve Komşular Arasında Sınır Tanımayan İç içe Geçmiş Kültür” isimli projenin tanıtımı Kırklareli’de  gerçekleşti. 
27 Eylül 2013 Cuma günü saat 10.30’da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen projenin basın toplantısında “Arkadaşlar ve Komşular Arasında Sınır Tanımayan İç içe Geçmiş Kültür” isimli proje ile bilgiler verilerek, yapılacak olan işler anlatıldı.
Kente çok amaçlı kültür merkezi yapılacağını kaydeden Başkan Çağlayan, Karakaş Mahallesi’nde inşa edilecek Kültür Merkezi Çalışmaları’nın 2015 yılında bitirileceğini söyledi.
Projenin toplam bedelinin 647.493.67 Euro olacağını belirten Başkan Çağlayan: “Kırklareli’ye yakışır Çok Amaçlı Kültür Merkezi yapılacak. Svilengrad Belediyesinin Lider; Kırklareli Belediyesinin Partner olarak yer aldığı proje, 26/04/2013 tarihinde imzalanmış olup; projenin toplam bedeli 647.493.67 Euro’dur. Kırklareli Belediye Başkanlığına tahsis edilen bütçe 252.049.86 Euro olacak.”şeklinde açıklamada bulundu. Çalışmaların 2015 yılında tamamlanacağını aktaran Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan: “110 kişilik konferans salonu, 67 kişilik oturma grubu ve 50 kişilik kokteyl kısmından oluşan nikah salonu ve tamamlayıcı olarak gelin odası, nikah memuru odası ile birlikte Kırklareli halkının ihtiyacını karşılayacak kompleks bir Evlendirme Dairesi projelendirilmiştir” dedi.
3 kişilik bir heyet ile proje tanıtım toplantısına katılan Svilengrad Belediye Başkan Yardımcısı Maria Kostadınova, Kırklareli AB Bürosu oldukça deneyimli ve iyi çalışan bir ekip olduğunu, birlikte yapılacak olan proje sayesinde ikili ilişkilerin daha da sağlamlaşacağını belirtti. Ayrıca Kostadınova; Kırklareli’de olmaktan ve önemli bir projenin ortağı olmaktan mutlu olduklarını ifade etti.
Proje içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetleri kısaca açıklayan AB Bürosu Proje Müdürü Emre Beji: “Her iki belediyenin iki kültür merkezinde tamir, yeniden yapılandırma ve inşaat işleri yapılacak. Svilengrad’da “Sınırları olmayan Danslar ve Şarkılar” uluslararası folklor festivali ile Kırklareli’de “Hasat ve Bereket Festivali”ni zenginleştirmek, geliştirmek ve tanıtmak amacı ile çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Kırklareli’de Bulgar kültür günleri organizasyonu ve  Svilengrad’da Türk kültür günleri organizasyonu düzenlenecektir. Svilengrad-Kırklareli sınır ötesi bölgede; ilginç yerel halkın, folkloru, gelenekleri ve el sanatlarıyla ilgili bilgi ve fotoğraflar içeren bir “Kültür Kılavuzu” yayınlama çalışması yapılacak olup, Avrupa’da uluslararası festivallerde yerel folklor gruplarının katılımıyla yurt dışında yerel kültür ve folklore teşvik edilecektir.”diyerek bilgiler verdi. 
Projenin ana hedefinin Svilengrad-Kırklareli sınır bölgesinde kültürel hayatın korunmasını destekleyeceğini, geliştireceğini ve zenginleştireceğini söyleyen Emre Beji: “2 yıl sürecek olan projede Kırklareli kültürü Bulgaristan’ın Svilengrad Şehri’nde tanıtılacak olup ayrıca Kırklareli’mizin senelerce eksikliğini hissettiği bir Kültür Merkezine sahip olacaktır.”dedi.
Kültür Merkezi içinde yapılacak olan tadilat ve inşaat işleri ile ilgili bilgiler veren Belediye Mimarı Çağrı Şaylan: “Yaklaşık olarak 800 m2 kapalı alanda planlanan bu Kültür Merkezi Kompleksinin inşaat maliyetinin yaklaşık 184.000 Euro olması beklenmektedir. Ayrıca bu temel fonksiyonlara ek olarak Resim, Fotoğraf ve Dans gibi sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği 3 adet atölye mevcut olacaktır” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here