Kırgınların ellerini Kılıçdaroğlu birleştirmeli

25
ORTAK AKIL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Kırklareli’de. Seçimlere 27 gün kala Kırklareli’ye gelecek olan Kılıçdaroğlu’nu büyük kalabalıklar karşılayacak.
4 Aday Adayı’ndan hiçbirinin Aday olamayışı CHP Kırklareli Örgütü’nü üzmüştü.
Vekil Kesimoğlu’nun Belediye Başkanı Adayı ilan edilmesiyle yükselen tepkiler başta Vekil Turgut Dibek’in başını çektiği istifalarla doruğa ulaşmıştı.
Kılıçdaroğlu’nun Ankara çağırıp ikna etmesiyle, Vekil Dibek istifasını geri çekmiş ardından diğer istifalar da birer birer geri çekilmişti.
İki Vekilin barışmasıyla sona eren siyasi krizden sonra Kırklareli’ye gelen Aday Kesimoğlu uzun araç konvoylarıyla karşılanmıştı.
Başkan Çağlayan’ın da istifasını geri çekip İl Genel Meclis 1. Sıra Adayı olmasından sonra, yapılan listelerde Vekil Dibek’in de izleri vardı.
Ancak diğer kesimlerin fikirleri sorulmamıştı.
Aday olamayan diğer Aday Adaylarıyla bir araya gelme zahmetine katlanmayan Vekil Kesimoğlu bu eksikliğini Vekil Dibek ve Başkan Çağlayan ile kapı kapı gezerek gidermeye çalışıyor.
Listelerde ekiplerine yer verilmeyen Eski Başkan Kadir Gökçe partisinden istifa ederek tepkisini gösterirken, Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu çalışmalardan uzak durarak üzerindeki şoku atmaya çalışıyor. Öte yandan Aday olamamanın verdiği kızgınlıkla partiden istifa edip etmediği bilmece haline gelen Vecdi Gündoğdu’nun ekibinden kopan bazı isimler Kesimoğlu’nun ekibinde yer aldılar.
Vecdi Gündoğdu kendisine verilen sözlerin tutulmamasının ve aldatılmasının verdiği üzüntüyü ne zaman atacağı bilinmiyor ama partisine olan bağlılığı ve sevgisinden hiç kimsenin kuşkusu yok.
Eski Başkan Yardımcısı Ünal Başkur’a ise listelere adam verip vermeyeceği bile sorulmadığı için küskünlüğüne devam ediyor.
Başta Kadir Göçe olmak üzere, Vecdi Gündoğdu ve Ünal Başkur’un küskünlükleri devam ederken, Kırklareli’Ye gelen Kılıçdaroğlu’nun partideki bu burukluğu giderecek birleştirici bir konuşmaya yapıp yapmayacağı da merak konusu.
İşte bütün bu sebeplerden dolayıdır ki, CHP için bugünkü miting çok önemli.
Kesimoğlu’nun adaylığına gösterilen tepkilerin giderilip giderilemeyeceği Kılıçdaroğlu’nun bugünkü Kırklareli ziyaretinde belli olacak.
Kırklareli Yerel Seçim Tarihi’nde CHP, ilk kez dışarıdan bir Adayı ile seçime giriyor.
Bunu ben söylemiyorum. Kırklareli’liler söylüyorlar.
Kesimoğlu Kırklareli Milletvekili. Fakat Kırklareli’de yaşamış biri değil.
Mademki, bir Milletvekili ile seçime girilecekti, Kırklarelili Vekil Turgut Dibek neden tercih edilmedi?
Bunu en iyi Genel Başkan Kılıçdaroğlu bilir.
“Kırklareli’de doğmamış, Kırklareli’de büyümemiş ve Kırklareli’mizin sokaklarını bile bilmeyen birini aday gösteren bu Genel Merkezi partimize oy vermeyerek cezalandıracağız” diye homurdanan bir sürü CHP’liye rastladım.
CHP’lerdeki bu kızgınlık ve kırgınlık bugünkü mitingte nasıl giderilir?
Öncelikle Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının önemli bir bölümünü Kesimoğlu’nun neden aday gösterildiğini açıklamaya ayırması gerekir. Öyle bir konuşma yapmalıdır ki, bu konuda tepkili insanları ikna etmelidir.
Ondan sonra da küskün Aday Adaylar, başta Eski Başkan Kadir Gökçe, Ünal Başkur ve Vecdi Gündoğdu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından kürsüye davet edilerek Kesimoğlu ile birlikte el kaldırıp birlik beraberlik görüntüsü verilmelidir.
Kırklareli CHP’nin Kalesi. Bu kırgınlıklar seçimi tehlikeye sokabilir.
CHP, Kırklareli’de seçim de kaybedebilir.
Bugün bu tepkileri sevgiye çevirmek için çok önemli bir fırsat.
Haydi, tüm kırgınlar el ele. CHP için, Varlık içinde, Birlik içinde, Özgür biçimde.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here