“Kiradan düşme konusu aklımıza gelmedi”

14
Kırklareli İl Genel Meclisi 3. birleşimi 09 Haziran 2010 Çarşamba günü saat 11.00’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ
Yapılan yoklaması ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.
3. gündem maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 06 Haziran 2010 tarih ve 69 sayılı kararma istinaden, İl Özel İdaresi’ne ait İstanbul İlinde bulunan ve Vilayetler Hizmet Birliği’ne kiraya verilen öğrenci yurdu binası ile ilgili gelişmeler hakkında inceleme yapılması hususunda Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanı Metin Güvenç konu ile ilgili söz alarak yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Hazırlanan raporla ilgili komisyondaki arkadaşların hangi cevapları vereceklerini tahmin ettiğim için söylemek istiyorum. Komisyon bu raporu hazırlamış ama yeni sözleşmede neler talep edildiği ile ilgili herhangi bir çalışmada bulunmamışlar. En önemli konulardan bir tanesi de kira bedeli karşılığında binada yapılan tadilatları kiradan düşme kararı verilmiş. Bu güne kadar biz ne kadar kiradan düştük, bize kaç lira kira ödemesinde eksiklik oldu? Hazırlanan raporda da çok net değil. Bu konuda en azından önümüzü açacak bilgiler verirse daha iyi olacağını düşünüyorum.”
Konuyla ilgili sorulan soruları cevaplandıran Aydın Karakoç şunları kaydetti;
“Metin Bey’in birinci sorusu sözleşme imzalanması ve madde konulmasıdır. Biz komisyon olarak bunu düşündük. Fakat karşı taraftan bir talep gelmediğinden dolayı sözleşme zaten hazırlanmayacak. Ancak karşı taraftan bir talep gelirse “biz bunu uzatmak istiyoruz, kiralamak istiyoruz” denirse o zaman sözleşme hükümleri konusunda yeni bir çalışma grubu oluşturulacak, yeni bir sözleşme birim, çalışan ve teknik elemanlarımız ve meclisimiz elemanlarının ortak çalışmasıyla yapılacak. O anlamda Komisyon olarak biz buraya madde konması, yeni bir sözleşme önerisi getirmedik karşıdan talep gelmediği için. İkincisi ciddi bir konuya değindi komisyon olarak aklımıza gelmemişti Metin Bey’e teşekkür ederim.
Metin Güvenç’in ikinci sorusu ‘Bu güne kadar buraya yapılan bir tadilat var mı? Kiralardan düşülmüş müdür?’
Komisyonumuz bu maddeyi görmedi ve bir değerlendirme yapmadı. Yalnız yapılması gerekir. Bundan sonra bu konuyla ilgili komisyon kurulursa bununda dile getirilmesi lazım. Geçen komisyonda görev alan kişilerden biriydim ben ve üst kata çekme kat yapmışlar. Bunu Vilayetler Hizmet Birliği yapmış. Bu konuda bizden bir talepte bulunmadıklarını kendi olanaklarıyla yaptıklarını söylemişlerdi. Ama biz bu konuda bir araştırma yapmadık ve hiç aklımıza da gelmedi.
Birde konuyla ilgili Alaaddin Ergin’in bir sorusu var. İlimizde ne gibi kriterler belirlenmiştir ve ne denli uyuluştur?
Biz meclisimizden bir karar geçirmiştik. Buraya kabul edilecek öğrencilerin şartlarını, kriterlerini ve ölçülerini belirlemede bir ölçü çıkartın demiştik. 1 yıl geçti fakat bu öneri halen daha hazırlanıp meclisin önüne gelmedi. Biliyorsunuz yasal olarak Özel İdare Yetkili birimleri tarafından yönetmelikler hazırlanıyor, meclisimize geliyor, meclisimiz değerlendirmeleri yaparak eleme veya çıkartma kararını veriyor. Gerekli yönetmelikler bundan sonra öneriler veriliyor. Bu anlamda eski kriterlerle Vali Beyin ve Genel Sekreterin kendi aralarında oluşturdukları komisyonda başvurular Haziran ayında yapılıyor. Kendi ölçüleri içerisinde öğrenciler buraya yerleştiriliyorlar. Birde tutanak konusunda gelen soru o günün şartlarıyla konulan rakam değil. O günün şartlarıyla 2007 yılında imzalanan rakam 1.877 zannedersem. Her yıl devletin vergilendirme oranları üzerinden ilaveler yapılıyor. Şuanda yıllık olarak 2 bin 200’ü geçen rakam var.”
Soruların yanıtlanmasının ardından gündem maddesi oylanarak oy birliği ile kabul edildi.
Katip Behçet Şen 08 Haziran 2010 Salı günü yapılan 2. Birleşimde İl Encümenliğinden İstifa eden Alaattin Ergin’in yerine getirilen Şahin Aslan’ın İl Encümeni olması dolayısıyla İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan istifa edeceğini ve yapılacak olan 4. birleşimde komisyonda oluşan açığı kapatmak üzere gösterilen adaylardan 1 kişi seçileceğini bildirdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.