Kılıçdaroğlu Trakya Çiftçisiyle Lüleburgaz’da buluştu

29
Cumhuriyet Halk Partisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Trakya Çiftçisi ile Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda buluştu.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çiftçi Mitingi’nde Lüleburgazdaydı.
Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda yapılan Çiftçi Mitingi’ne Kıklareli, Edirne ve Tekirdağ Çiftçisi ve CHP’li vatandaşlar Kongre Meydanı’nı erken saatlerde doldurdu. 
Saat 14.00’de Lüleburgaz’a gelmesi beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kongre Meydanı’na saat 14.30’da geldi. Binlerce kişinin ‘Başbakan Kemal’ sloganlarıyla kirsiye gelen Kılıçdaroğlu tezahüratlar ve kendisine yapılan sevgi gösterisinden bir müddet konuşmasına başlayamadı.
Konuşmasında Hükümete yüklenen Kılıçdaroğlu Miting Alanı’nı dolduran çiftçilere şöyle seslendi;
"Türkiye’nin yıllık 3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyacı var ama bu yıl bunun yarısı kadar, yani 1.5 milyon ton ayçiçeği üretildi. Üretimi yarı yarıya düşen ayçiçeğine hükümet 2012 yılı fiyatlarının altında fiyat verdi. 
Şimdi ben Lüleburgaz Kongre Meydanı’ndan Recep beye sesleniyorum, duyuyorsa duysun. 2012’de 1.5 TL. fiyat verdin şimdi önce 1 TL. sonra 1.30 TL. fiyat veriyorsun. Sen gübreye, mazota, ilaca ve suya zam yaptın. Herşeye zam yaptın. Üreticiye dönüp diyorsun ki ayçiçek fiyatını geçen yıldan daha az veriyorum.
Bunu siz kabul ediyor musunuz? Etmiyorsunuz. Bizde kabul etmiyoruz. Kabul etmek mümkün değil, akıl dışı bir şey. Her şeye zam yapacaksın çiftçiye gelince bir dakika diyeceksin. Çiftçinin ürünü neye göre düşürüyorsun? Tabi çiftçi üretmesin, ben bunu ithal edeceğim diyor, yurt dışından getireceğim diyor. Değerli arkadaşlarım AKP döneminde ithal ayçiçeği için ödenen bedel 27 milyar dolar. Bu paraları yurt dışına ödüyor, kendi çiftçimize gelince üretim maliyetinin altında para veriyorsunuz.
Başka ülkelerin çiftçilerine dünyanın parasını veriyorsunuz bizim CHP olarak bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bunun hesabını sormak benim ve partimin görevidir. Köylümün emeğini, alın terini bu verilen fiyatlarla birileri götürecek, sömürecek köylüye daha az kazanın zarar edin diyecek yok öyle birşey.
Türkiye’de ayçiçeği üretiminin %60’ı, Çeltik üretiminin %55’i tek başına Trakya’dadır. Bu Trakya Çiftçisi’nin ne kadar çalışkan olduğunu da göstermektedir. 2009’da Çeltik 1,5 TL. idi. 2010-2011 ve 2012 de 1 TL.’nin altına düştü.
2013 yılı hasat başladı fiyat 1.30 TL. civarında maliyeti ise 1,50 TL. Fatura kime çıkıyor? Üreticimize üretmeyin diyorlar. Dışarıdan GDO’lu Pirinç getireceğim diyorlar, bunu millete yedireceğim diyorlar. Buna izin verecek miyiz?" Diye sorduğunda binlerce insan Kılıçdaroğlu’na “Hayır” cevabı vererek, hükümet aleyhinde sloganlarla Kongre Meydanı’nı inlettiler. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:
"Gelelim buğdaya, 2002-2013 yılları arasında ithal edilen buğday miktarı 24 milyon ton. Bu buğdaya 7 milyar dolar para verildi. Bu para Türk köylüsüne teşvik olarak verilseydi sadece Türkiye’yi değil, dünyayı buğday ambarı yapardık. Türk köylüsüne vermezler amaç köylü ekmesin, üretmesin fakirleşip mahkum olsun. Bende onun iradesini satın alayım. İşte amaç bu buna izin vermeyeceğiz, bunun mücadelesini birlikte yapacağız. 
Türkiye’de 10 yıl önce 93 milyon hektar buğday ekiliyordu, şimdi ekilen alan 75 milyona düştü. Çiftçi artık buğday ekmiyor. Çünkü zarar ediyor.
Çiftçimiz 10 yıl önce 3,5 Kg. buğday satınca 1 Lt. mazot alıyordu şimdi 7,5 Kg. buğday 1 Lt. mazot yapıyor. Bunun üzerine köylü 9 kg buğdaya 1 Lt. mazot aldığını söyleyince Kılıçdaroğlu; Görüyorsunuz 9 Kg. buğdayla 1 Lt. mazot alındığını köylümüz söylüyor. Bizim arkadaşlar bana 7,5 Kg. olarak verdiler ama siz üretici olarak daha iyisini biliyorsunuz.
Hükümete çiftçiye mazotu vergisiz verin dediğimizde ayağa kalktılar biz bunu nereden karşılayacağız dediler. Kardeşim sen mazotu yata bedava veriyorsun, gemiciklere bedava veriyorsun çiftçiye vergisiz ver deyince niye vermiyorsun bu yöntem Ali Baba ve Kırkharamiler yöntemidir. Haramileri göndermeden çiftçi hakkını alamayacak” dedi. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here