Kılavuz; “YSK’dan çıkacak sonucu bekliyoruz”

38
* Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz; “Yüksek Seçim Kurulu’na hem oyların yeniden sayılması hem de geçersiz oyların yeniden değerlendirilmesi için itiraz dilekçemizi gönderdik” dedi.
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde kullanılan oyların yeniden sayılmasının seçimlerin üzerindeki şüphelerin giderilmesi anlamında önemli olduğunu söyledi. Oyların yeniden sayılması yada birleştirme tutanaklarının incelenmesinin ardından sonuçların değişeceğine inandıklarını ifade eden Kılavuz, geçersiz sayılan oyların Kırklareli’de seçimin kaderini etkileyebilecek düzeyde olduğunu belirtti.
Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu ile İl Seçim Kurulu’na yaptıkları itirazın yeterli delil ve gerekçe gösterilmemesi dolayısıyla itirazın reddedildiğini hatırlatan Başkan Av. Kılavuz; “İtirazımızla ilgili yeterli delil göstermediğimiz şekilde bir iddiaları söz konusu. Sandıklar için düzenlenen birleştirme tutanaklarının her biri başlı başına bir delildir. Bunları da Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdiğimiz dilekçede belirttik. Sadece sandık kurullarının düzenlediği birleştirme tutanakları incelense hataların olduğu ortaya çıkacaktır. Yüksek Seçim Kurulu’na hem oyların yeniden sayılması hem de geçersiz oyların yeniden değerlendirilmesi için başvuruda bulunduk. Henüz başvurumuzla ilgili olarak sonuç yok. Oyların sayılmasının ardından özellikle Sandık Kurulları tarafından tanzimi yapılan birleştirme tutanaklarında ciddi anlamda yanlışlıklarla var. Sayılar bir birini tutmuyor. Birleştirme tutanaklarında ayrıca karalamalar söz konusu. Bu karalamalarla ilgili olarak gerekli düzeltme sandık kurulları tarafından yapılmamış. Sandık Kurulları’nın karalama yapılan bölgelerde bir imzaları söz konusu değil. Geçersiz olarak kabul edilen yaklaşık bin 600 oy dikkate alındığında seçimizi kazanan partiyle aramızdaki oy farkından daha fazladır. Yaklaşık bin 300 oy ile seçimi kazanamadık. Bunlarda seçimlerin üzerindeki şüphelerin giderilmesi anlamında önem arz eden bir konudur. Kırklareli kamuoyunda bu belirsizliğin giderilmesi gerekiyor. Bunun da nihai olarak giderilmesi ancak oyların yeniden sayılması ve geçersiz oyların yeniden değerlendirilmesi ile olacaktır. Geçersiz olarak kabul edilen oyların toplamı Kırklareli’de seçimin kaderini etkileyecek bir sayıdır. Kırklareli tarihinde hiç olmadığı kadar geçersiz oy söz konusudur. Yüksek Seçim Kurulu’ndan çıkacak sonucu bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here