KIFSAD Kıray’ı ağırladı

16
Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (KIFSAD) Trakya Fotoğraf Sanatçıları Derneği (TFSD) Başkanı Ufuk Kıray’ı ağırladı. Kurgu fotoğraflarıyla dikkat çeken Kıray, KIFSAD’da bir araya gelen birçok fotoğraf sever ile çalışmalarını paylaştı.
HABER MERKEZİ
12 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 19.00’da başlayan, yaklaşık 2 saat sunum ve söyleşi şeklinde geçen etkinlikte Kıray; “Fotoğraf konusunda ilgi alanınızı belirleyin ve bir süre boyunca ona yönelin o zaman fotoğraf konusunda daha verimli yetiştirmiş olursunuz. Projeler üretin ve o projeyi hayata geçirmek için çalışmalar, çekimler yapın. O zaman fotoğrafa her yönden bakabilir ve yapacağınız çalışmalar doğrultusunda çektiğiniz fotoğrafları konuşturabilirsiniz” dedi.
Türkiye’de ‘Utanç davası’ olarak bilinen N.Ç. olayı, 2002 yılında Mardin’de yaşanmaya başlamıştı. O tarihlerde 13 yaşında olan N.Ç, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandı. Aralarında devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişi N.Ç ile ilişkiye girdi. Olayın duyulması üzerine N.Ç ile ilişkiye girenler ve küçük kızı pazarlayan iki kadın hakkında dava açıldı. 
Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza verdi ve iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 ay-4 yıl 10 aya indirdi. 18 yaşından küçük bir sanığa da 3 yıl 2 ay ceza verildi. Mahkeme, sanıkları cezalandırırken eski TCK’nın “Her kim 15 yaşını bitirmeyen bir küçüğün ırzına geçerse 5 seneden aşağı olmamak üzere ağır hapse mahkûm olur” şeklindeki 414. maddesinin 1. fıkrasını uygulayarak N.Ç.’nin, kendi rızasıyla fuhuş yaptığı yorumuna imza atmış oldu. Bu konu üzerinden yola çıkan Ufuk Kıray, konuyla ilgili proje üreterek çalışmalara başladığını söyledi. Yaklaşık 1 aylık çalışmasının meyvesini aldığını ifade eden Kıray, yani projeler ürettiğinin fotoğraf severlere müjdesini verdi.
* Ufuk Kıray Kimdir?
Ufuk Kıray 1977’de Lüleburgaz’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Lüleburgaz’da, yüksek öğrenimini ise Dumlupınar Üniversitesi Pazarlama ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Baba mesleği olan Fotoğrafçılığa duyduğu ilgi, gerçekleştirdiği kurgusal çalışmaların beğeni toplamasıyla bir tutkuya dönüştü. Ufuk Kıray, ürettiği bir fikrin fotoğrafını çekmeyi seviyor. Bir fikri fotoğrafa dönüştürmek yolculuğunda, çok sevdiği ironiyi; mizah ve eleştiriyle iç içe kullanarak fotoğrafının merkezine oturtan Kıray, Aynı zamanda Trakya Fotoğraf Sanatçıları Derneği (TFSD) başkanlığını da yürütmekte ve çalışmalarını Lüleburgaz’da sürdürmektedir. Kıray’ın eserleri sadece yarışmalarda ve sergilerde değil, ulusal medyada da büyük ilgi görüyor. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here