Keşanlı Ali Destanı kırdı geçirdi

22
Kırklareli Remzi Yapıcı Anadolu Öğretmen Lisesi Tiyatro Topluluğu tarafından 07 Haziran 2010 Pazartesi günü saat 19.30’da Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörlüğü Kültür Merkezi Salonu’nda “Keşanlı Ali Destanı” sahnelendi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Remzi Yapıcı Anadolu Öğretmen Lisesi Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen ‘Keşanlı Ali Destan’ Tiyatrosu’nu Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt, Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Yücel, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, okul öğretmenleri, öğrenciler ve veliler izledi. Yaklaşık 2 saat süren Destan iki perde halinde sahnelenirken katılımcılar tarafından beğeniyle izlenildi.
Keşanlı Ali Destanı konusu şu şekilde;
“Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali, Çakal Rüstem’i öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıkagelir.
Ali’nin iki dramı vardır: Birincisi, suçsuzdur; ikincisi, aşık olduğu Zilha, Çakal’ın yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak toplumuna, insan olarak duyduğu aşka sorumludur.
Ali ‘Destan’ı kullanmaya karar vermiştir. Çünkü “Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün”. Ali, hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali’yi fark etmiştir.” (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here