Kelep; “Bütçeyi yönlendirmek Meclisin elinde”

11
* Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep bütçeyi yönlendirmenin İl Genel Meclisi’nin elinde olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayının 8. birleşimi dün Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya katılan Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep bir önceki toplantıda yaşanan olayların yersiz olduğunu belirterek İl Özel İdaresi’nin bütçesini İl Genel Meclisi’nin düzenlediğini vurguladı.
Kelep yaptığı konuşmada; “2009 yılı programında yapılacak işler arasında yer alan işlerin bazılarının iptalini talep ettik. Sizlerde bu işler arasında yapımına ihtiyaç duyulan bazı işleri 2010 yatırım programına aktardınız. Bu işlerin yapılıp yapılmamsı sizin elinizde. Biz sadece talep ederiz ve siz karar verirsiniz. Bizim bütçemiz şuanda ortada. 2010 yatırım bütçesini 13 milyon TL gelir, 13 milyon TL gider olarak belirledik. Bugün sizin talep ettiğiniz sadece yol yapımı işleri 17 milyon TL tutuyor. Bugün yapılması istenen 130 iş var ve biz bu işlerin sadece 40’ını yapabildik. Çünkü bizim bütçemiz 40 tane işi yapmaya yetti. Eğer siz bu şekilde 130 iş yapılma kararı alırda 40’nı yaparsak bu bizi başarısız gösterir. Bizim isteğimiz Meclisimizin yanlış işler yapmaması. Bizde isteriz işlerin tamamı bitsin ama bütçemiz buna el vermiyor.
Ben sizin buradaki her toplantınıza katılamasam da görevli arkadaşların ses kayıtlarından, birleşimlerin tutanak özetlerinden ve basından sizi takip ediyorum. Benim anladığım kadarıyla şuan Meclisimiz bütçelerde zorlanıyor. Devamlı yeni işler, yeni talepler oluyor. Peki bunları yapacak bütçe nerede? Dünkü ses kayıtlarında “Biz bütçeyi yönlendirmeyeceksek niye buradayız?” sözleri yer alıyor. İl Özel İdaresi’nin bütçesini tabiî ki İl Genel Meclisi yönlendirir. Ama her zaman söylediğim gibi yapmak istediğiniz işlerde çok değerli müdürlerimize danışmalısınız. Dün müdürümüzün burada söylediği şey yapılmasını istediğiniz işlere 1’er TL fasıl açarak bunları önem sırasına göre dizmeniz şeklindeydi. Eğer siz bu taleplerinize 1’er TL fasıl açar ve önem sırasına göre dizerseniz öncelikli yapılacak işleri ve bunlara ayrılacak bütçeyi yine siz belirlemiş olursunuz. Meclis geliri düşüren, gideri arttıran kararlar alamaz. Gönlümüz yatırım yapayı arzu ediyor. Elimizdeki imkanlar bu kadar. Biz meclisin yanlış işler yapmasını istemiyoruz” dedi.
* “Eski Meclis Başkanı Meclisin onurunu korumadı”
Raif Kelep’in konuşmasının ardından CHP Grup Başkanı Hasan Dağ söz hakkı alarak Kelep’e; “Geçen yıl yapılmayan köylere yardımlar bu yıl neden seçim öncesi yapıldı?” dedi.
Kelep soruya cevaben; “Geçtiğimiz yıl köylere yapılacak yardımlar eski Valimiz tarafından yargıya gitti. Eski İl Genel Meclis Başkanı bu yargıya savunma hazırlamayarak yargının düşmesini sağladı. Biz bu yardımları önceki yıllarda da ilk 3 ay içerisinde yaptık. Bunun seçimle falan hiçbir alakası yok. Burası Meclis. Biz burada siyaseti bir kenara bırakıp hizmet yapmalıyız” dedi.
Tekrar söz alan Hasan Dağ; “Ben bu gelişmelerin bu şekilde olduğunu bilmiyordum. Buradaki kimsenin de bildiğini sanmıyorum. O zaman eski İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Aykanat meclisin onurunu korumamış. Ben buradan bunu çıkartıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Meclis Başkanı M. Tuna Soykan birleşimi kapatarak bir sonraki birleşimin 12 Kasım Perşembe günü saat 10.30’da yapılacağını belirtti. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here