Kayseri’den Karahalil’e 12 milyonluk yatırtım.

26
3 yıl önce Kayseri’den gelerek  Karahalil’e  12 milyon liralık tesis kurup Süt Besiciliği işine  başlayan Hasan ve Ahmet  Karakaya kardeşlerden Ahmet Karakaya, Karahalil’de ……..
Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir
3 yıl önce Kayseri’den gelerek  Karahalil’e  12 milyon liralık tesis kurup Süt Besiciliği işine  başlayan Hasan ve Ahmet  Karakaya kardeşlerden Ahmet Karakaya, Karahalil’de iş yapan bir arkadaşını ziyareti sırasında Karahalil’e geldiğini ve  çok beğendiğini,  buraya yatırım yapmaya karar verdiğini söyledi.  Karakaya, Bu Bölgenin hayvancılık için avantajlı bir Bölge olduğunu ve İstanbul’a yakın olmasının tercih sebebi olduğunu da belirtti.
Makine Mühendisi Karakaya’nın en son teknolojiyi kullanarak kurduğu Ak Süt Besicilik tesisi 200 dönüm açık alan ve 75 dönüm kapalı alana sahip. 
 220 adet süt ineğinin bulunduğu tesislerde 17 işçi çalışıyor. 
Ak Süt firması ürettiği sütleri Türkiye’nin en büyük firmalarının aldığını söylerken, reklam olmasın diye isim vermediğini belirtti ve “ Sütümüzü tercih etmelerinin sebebi bakteri sayımızın çok az olması. Böyle olunca pirim miktarımızda yüksek oluyor. ” Dedi.
Karakaya,  “ Daha moderni yok. Olsa onu da kullanırım” dediği Ak Süt tesisinin hayvan sayısının 2 yıl içinde 1500’e çıkacağını ve bu doğrultu da işçi sayısının da artacağını belirtti. 
İlave tesis inşaatlarını sürdüren Ak Süt firmasında ineklerin yemi önlerine el değmeden geliyor. Hayvanlar sularını özel olarak yapılmış olan otomatik kaplardan içiyor, su içme işlemi bitince su kendiliğinden kapanıyor. Dışkıları otomatik olarak kanalizasyona gidiyor, sıcak havalarda üstü kapalı etrafı açık ahırlar da hayvanları serinletici sistemden ahırlara soğuk buhar veriliyor, otomatik kaşıma makineleri ineklerin bu ihtiyacını da karşılıyor. 
Yeni doğan buzağılar, her buzağı için ayrı olmak üzere tek kişilik buzağı evlerine alınıyor ve buzağıların burada otomatik olarak biberondan süt içmeleri sağlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here