“Kasım Önadım’ı rahmet ve minnetle anıyoruz”

10
* Kırklareli Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi 2. Başkanı Rahmi Sağlık; “Genel Başkanımız ve Bağ-Kur’un mimarı Kasım Önadım’ı ölümünün 12. yılında rahmet ve minnetle anmak Bağ-Kur’lular ve esnaf sanatkar için bir vefa borcudur” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi 2. Başkanı Rahmi Sağlık yaptığı açıklamasında, 12 yıl evvel hakkın rahmetine kavuşan Genel Başkanları ve Bağ-Kur’un mimarı Kasım Önadım’ı rahmetle andıklarını belirterek şunları kaydetti:
“Türkiye’de yaklaşık 20 milyon insanın yararlandığı Bağ-Kur Kanunu’nu 4 yıllık bir çalışmadan sonra hazırlayan ve 2 yıllık ısrarlı mücadele sonunda kanunlaşmasını sağlayan ve Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’ni kuran Genel Başkanımız Kasım Önadım’ı ölümünün 12. yılında rahmet ve minnetle anıyşoruz. Bu Bağ-Kur’lular ve sayısı 1 milyon 100 bini bulan Esnaf Kefalet Kooperatif ortaklarının bir vefa borcudur.
11 Haziran 1998 yılında hakkın rahmetine kavuşan, Bağ-Kur’un mimarı esnaf ve sanat kar babası sayılan Kasım Önadım, Osmanlı’nın hâkimiyeti döneminde Rumeli’ye göç eden ancak Balkanlar’daki bozgun sırasında tekrar Anadolu’ya dönen bir ailenin oğlu olarak 1926 yılın da doğdu. Bursa’da İlkokul ve Erkek Sanat Okulu’na devam ederken babasının tütün tarlalarında çalıştı. 1944 yılında tekstil imalatına başladı ve Dokumacı Kasım lakabıyla da anılıyordu.
1951 yılında Türkiye’de başlayan esnaf teşkilatlanmaları sırasında aktif rol alan Önadım, önce Bursa Dokumacılar Derneğini, aynı yıl Ankara ve Eskişehir’den sonra Bursa’da Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ni kurdu. Bu arada 8 Bölge Birliği ile birlikte “Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Genel Mekez Birliği”ni kurdu. “Yarış atı yarış pistinde ölür” misali 1998 yılına kadar Genel Başkanlığı’nı yaptı. Önadım, 1963 yılında Bursa Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Vekilliği’ne seçildi. 1965 yılında seçildiği Milletvekilliği’ni de 1980 yıla kadar aralıksız sürdürdü. Bu süre içinde esnaf ağırlıklı 108 kanun teklifini Meclise sundu ve 38’i kabul edilerek yasalaştı bunların en önemlisi de Bağ-Kur Yasası’dır.
Onun için diyorum ki: bugün yaklaşık 20 milyon Bağ-Kur’lu ve aileleri muayenelerini, tahlillerini, tedavi ve ameliyatlarını istediği hastanede ve doktorda yaptıra biliyorsa ve ilacını da alabiliyorsa, azda olsa aldığı maaşla namerde muhtaç olmuyorsa bu Bağ-Kur sayesinde olmaktadır. Esnaf, sanatkâr,  serbest meslek sahibi ve son düzenlemelerle tarım işçileri ve ev hanımları için bu bir nimettir. Bağ-Kur mimarı Kasım Önadım’ı rahmetle anmak bir vefa borcudur. Dualarımızı eksik etmeyelim. Ruhun şadolsun Kasım Önadım.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here