Kanserle savaşan LÖSEV uyarıyor

8
Lösemili Çocuklar Vakfı’ndan (LÖSEV) yapılan açıklamada marketlerde satılan Kola-Gazoz-Süt-Su vb. içeceklerin pet şişelerinin yine marketlerce depozito ödenerek geri alınması gerektiği belirtilerek şunlar kaydedildi:
HABER MERKEZİ
“Ham petrolden üretilen plastikler, pet şişeler, PVC’ler, polikarbon plastik kaplar vs hepsi Bisfenol – A ve Dioksin içerirler. Son derece kanserojen olan bu 2 madde doğada yüzyıllarca kalan plastik pet şişeler aracılığıyla havaya, suya ve toprağa karışırlar. İçme suyunu zehirledikleri gibi tarım sularına da kanserojen olarak yayılırlar. Tarım yapılan topraklarda, göllerde, denizlerde çok fazla miktarda görülen pet şişeler, polikarbonat kaplar, plastiklerin içindeki kanser yapan Bisfenol-A ve Dioksin maddeleri denizler ve göllerde yaşayan canlıları da zehirlerler. Dolayısı ile sağlıklı beslenelim diye özellikle çocuklarımıza ve hamilelere yedirdiğimiz balıklara da geçmektedir. Ayrıca bu plastikler eritilerek ikinci ürün olarak, plastik poşet, ayakkabı, terlik, su bidonu, muşamba gibi yün sanayide kullanılması ikinci bir felakete yol açmaktadır.
* LÖSEV hem uyarıyor hem de çözüm önerisi getiriyor
Bu pet ve plastik şişeler marketlerce müşterilerden geri alınmalıdır. Tüketicilerin bu şişeleri geri getirme hizmeti karşılığında marketler müşterilerine küçük şişelerde 10 krş. büyük şişelerde 25 krş. dev boylarda 50 krş. depozito ödemelidirler. Bu yolla geri alınan plastik ve pet şişeler doğaya atılmamalı, ikinci kez kullanılmalı ve imha edilmelidir. Bu sayede hava, su ve toprağın kimyasallarla kirlenmeyeceğini öngörerek kanserin azalacağını iddia ediyoruz. Kamuoyu ve basınımızla paylaşırız. “Bir Çocuğun Hayatından Daha Değerli ve Önemli Bir Şey Olamaz”
Plastik ve pet şişeleri geri getirmeye üşenen tüketiciler, bu şişeleri toplayan görevlilere ileterek, önemli bir istihdam sağlarlar. LÖSEV, firmaların ürünlerinin fiyatını artırarak, üzerine şişe depozitosu eklenmesine şiddetle karşıdır. Bu hizmet şirketlerin kendi kazançlarından yapmaları gereken bir zorunluluktur.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here