“Kanserin bir çok türlerinde tedavi imkanı mevcuttur”

10
Kırklareli İl Sağlık Müdürü M. Mustafa Saymaz “1-7 Nisan Kanser Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Kanser, gelişmesi, büyümesi, çoğalması normal kurallar dışına çıkan hücrelerin yaratığı bir hastalıktır. Her dokuda olabileceği için, her organda rastlanabilir. Tedavi edilmezse, vücudun diğer kısımlarına yayılabilir. Sigara, alkol kullanılması. Uzun süre güneş altında kalınılması. Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalmak. Bazı kimyasal maddeler (Katran, benzen, boya maddeleri, asbest, bazı kozmetikler ve deterjanlar) Bazı virüsler Hava kirliliği Radyasyona maruz kalma. Kötü beslenme alışkanlığı ile Kanser olunabilir.
Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı. Memelerde ya da vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler. İyileşmeyen yaralar. Uzun süreli ses kısıldığı ve öksürük. Büyük ve küçük aptes yapmadaki değişiklikler. Yutma güçlüğü ve hazımsızlık. Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara olduğunda dikkatli olunuz. Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz.
Kanserin bir çok türlerinde tedavi imkanı mevcuttur. Uygun ve zamanında tedavi ile hastalığın tam tedavisi, sağlıklı yaşam süresini uzatmak, ağrılarını dindirmek, sosyal ve ruhsal problemleri çözmek mümkün olmaktadır.
Sigara ve tütün kullanmayarak. Alkollü içeceklerden kaçınarak. Yeterli ve dengeli beslenerek. Aşırı güneş altında korunmasız kalmamakla. Çalışılan iş yerini sağlık koşullarına uygun hale getirerek. Doktorunuz tavsiye etmediği takdirde röntgen filmi çektirmeyerek. Yılda bir sağlık muayenesi yaptırarak Kanser’den korunabilirsiniz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here