“Kan vererek hiç tanımadığınız bir insanın hayatını kurtarabiliriz”

8
* Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Kızılay’ı işbirliğinde yurt genelinde “SGK Çalışanları Kan Veriyor Hayat Veriyor” sloganlıyla başlatılan Kan Bağışı Kampanyası’na SGK Kırklareli İl Müdürlüğü personelleri de destek verdi.


HABER MERKEZİ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Kızılay’ı işbirliğinde yurt genelinde “SGK Çalışanları Kan Veriyor Hayat Veriyor” sloganlıyla başlatılan Kan Bağışı Kampanyası’na SGK Kırklareli İl Müdürlüğü tarafından dün düzenlenen program ile destek verildi.
İki kurum arasında gönüllü kan bağışı kazanım faaliyetlerinin düzenli olarak yürütülmesi konusunda tertip edilen “Sosyal Güvenlik Kurumu Çalışanları Kan Veriyor Hayat Veriyor” kampanyası kapmasında SGK İl Müdürlüğü binasında saat 10.00’da başlatılan kampanyanın açılışına; Kırklareli Vali Yardımcısı İ. Hakkı Çınarsoy, SGK Kırklareli İl Müdürü Mehmet Bayram, Müdür Yardımcıları, Şefler, Kırklareli Mahalli İdareler Müdürü Alaeddin İkican, Bayındırlık ve İskan Müdürü Belkıs Akkan, gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ile personel katıldı
Düzenlenen programda ilk olarak SGK ile ilgili tanıtım filmi izlendi. Ardından konuşma yapan Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram şunları kaydetti:
“Ülkemizde kan bağışı alışkanlığı bütün eğitim çalışmalarına rağmen istenilen düzeye gelememiştir. Kan, hayati önemi bulunması yanında yapılamayan tek tedavi aracıdır. Gelişmiş ülkelerde yüzde beşlere varan kan verme alışkanlığı ülkemizde maalesef yüzde birlerde seyretmektedir. Ülkemizde kan verme alışkanlığının olmaması, kontrolsüz kan kullanımı riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle insan hayatı ve sağlığı için bu kadar öneme sahip kan ve kan ürünlerindeki açığın giderilmesi ve kontrollü kan kullanımının sağlanması amacıyla zaman zaman kampanyalar düzenlenmektedir.
Bu bağlamda sosyal sorumluluğun gereği olarak Kurumumuz, Türk Kızılay’ı ile işbirliği yaparak "SGK Çalışanları Kan Veriyor Hayat Veriyor" sloganlı Kan Bağış Kampanyası düzenlemiştir. Kampanyanın, Kurumumuz çalışanlarında düzenli kan bağışı alışkanlığının kazanılmasına ve bu yönde duyarlılık geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
En güvenilir kan; gönüllü, düzenli, karşılık beklemeyen ve bilinçli bağışçılardan elde edilendir. Kan bağışı ile hiç tanımadığınız bir insanın hayatını kurtarabiliriz.”
Programda bir konuşma yapan Kırklareli Vali Yardımcısı İ. Hakkı Çınarsoy’da, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’nın tek çatı altında toplanması ile oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği hizmetlerden vatandaşlarımızın çok memnun kaldığını belirtti. Çınarsoy, SGK’nın Kırklareli’nde kısa sürede yapılaşmasını tamamlamasının da memnuniyet verici olduğunu belirterek bunda emeği geçen başta Müdür olmak üzere tüm personeli tebrik etti.
Kan vermenin çok önemli bir görev olduğunu belirten Vali Çınarsoy, bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başlattığı “SGK Çalışanları Kan Veriyor Hayat Veriyor” Kan Bağışı Kampanyası’nın ilimizde de uygulanıyor olmasından son derece memnun olduğunu belirtti.
Yapılan konuşmaların ardından Türk Kızılay’ı Edirne Kan Alım Merkezi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Serpil Evrensel tarafından merkezin tanıtıldığı ve kan alma işleminin ne şekilde yapıldığı konusunda slaytlı sunum gerçekleştirildi.
Daha sonra başta Kırklareli Vali Yardımcısı İ. Hakkı Çınarsoy olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu personeli kan verme işlemini gerçekleştirdiler. Kan alma işlemleri Dr. Türkan Çay Ülkü, Hemşireler Yasemin Açık, Pınar Uysal ve Emine Aluç tarafından gerçekleştirildi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here