“Kamuya 38 bin 192 Özürlü Alınacak”

17
3 Aralık Dünya Özürlüler günü sebebi ile Kırklareli AK Parti İl ve Merkez İlçe yönetimi bir basın açıklaması düzenledi.

 


HABER MERKEZİ
 03 Aralık 2009 Perşembe günü saat 16.00’da düzenlenen basın açıklamasında AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, İl ve Merkez İlçe Yönetiminden Şeref Sağlık, Şükriye Mert, Turgut Mert, Sinan Güvenç ve Ümit Palabıyık hazır bulundu.
AK Parti Kırklareli Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Sağlık yaptı. Sağlık açıklamasında kamuya 38 bin 192 özürlü alınacağı müjdesini vererek şunları kaydetti:
” Bugün 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü. Bu itibarla bütün özürlü kardeşlerimizin, ablalarımızın, ağabeylerimizin, Özürlüler Günün AK Parti olarak en kalbi duygularımızla tebrik ediyoruz.
Şunu da hemen belirtelim ki AK Parti olarak biz özürlülerimizi yılın sadece belirli bir günü ya ada haftasında hatırlamıyoruz. Yılın tüm günlerinde özürlülerimiz bizim sürekli gündemimizde be aklımızda ve biz onlar için daha neler yapabilirizin peşindeyiz. Ak Parti olarak kurulduğumuz günden bu yana sloganlara söylemlere pirim vermedik vermeyeceğiz. Milletvekillerimizin meselelerini kendi derdimiz olarak gördük. Nerede bir yara varsa onu sarmaya koyulduk. Başka yaralarında oluşmaması için ne gerekiyorsa onu yaptık yapıyoruz.
Nüfusumuzun yüzde 12.29’luk bir kesim oluşturan özürlü vatandaşlarımızın da AK Parti öncesinde sorunlarıyla baş başa bırakılmış günlük hayatın çıkarları arasında ezilmeye terk edilmiş hatta unutulmuş bir kesimimizdir. Toplumumuzun diğer alanlarında da işler iyice gitmemiş götürülememişti.  İşte böyle bir atmosferde milletimiz artık karar vermiş ve kendi partisi olan Ak Parti’ye yine kendisine hizmet etsin diye hayat vermiştir. Ağustos 2001 yılında kurulan AK Parti Genel Merkezinde de her zaman özürlüler ile ilgili çalışmalar yapması bir politikalar üretmesi için sosyal İşler Başkanlığına bağlı olarak Özürlüler Koordinasyonu Merkezini kurmuştur. Türk siyasi tarihinde ilk kez bir siyasi parti, bünyesinde özürlüler koordinasyon merkezi teşekkül etmiştir. Demiştik ya partimiz özürlülerimizi sadece yılın belirli günü veya haftasında hatırlamıyor diye işte ÖKM’lerimizi kurulduğumuz günden bu yana özürlülerimizi hiç aklımızdan çıkarmadığımızın belgesi niteliğindedir.
Partimiz kurulurken Sayın Genel Başkanımızın bundan sonra hiçbir şey olmayacak sözü geçen süre içerisinde her alanda olduğu gibi özürlülerimizle ilgili olarak ta gerçekleşmiş ve AK Parti dönemin özürlülerimizin hayata tutundukları bir dönem olarak kayıtlara geçmiş ve geçmeye de devam etmektedir. Daha önceki dönemlerde özürlülerimizle ilgili hayali bile kurulamayanlar bugün artık birer birer varlık sahasında yer almış AK Parti dönemi özürlülerimiz de ilgili söylemleri icraata dönüştüğü bir dönem olmuştur. Çünkü iktidar olmayı halka hizmet etmenin bir aracı olarak idrar eden vatandaşa ağlarken ağlayan gülerken ise gülen yani sevincin mutluluğun hüznün milletimizle beraber yaşayan milletin partisidir. AK Parti hükümetleri döneminde özürlülerimizle ilgili olarak çok düzenleme ve icraat gerçekleştirilmiştir ki bunlar burada birer birer anlatmak oldukça uzun zaman alacaktır. Bu itibarla konuyla ilgili özetleyemeyeceğiz.
Cumhuriyet tarihinde ilk defa bizim hükümetimiz döneminde özürlülük alanında yaşanan sorunlara kapsama ve çağdaş çözümler getiren malum 5378 sayılı özürlüler kanunu çıkarılmıştır. Özürlüler yasası özürlü vatandaşlarımız içinde tam anlamıyla bir hayat olmuş.
Milyonlarca vatandaşımız yasanın somut getirilerinden bizzat faydalanılır hale gelmiştir. Özürlülerin eğitiminden ulaşımına sosyal hayatta karşılaştıkları alt yapı sıkıntıları devlet bürokrasisinde karşılaştıkları problemlere kadar her alanda devlet niteliğinde çözümler yenilikler getiren özürlüler yasadı özürlülerimiz için adeta yaşam sigortası olmuştur. Bu kanunla çok önemli faydalar sağladık. Bir kere zihniyet olarak anlayış olarak eğitimde feda edilecek hiçbir ferdimizin bireyimizin olmayacağının bu sayede kesin olarak ifade ettik. Memnuniyetle ifade etmeliyiz ki 2002 yılında özel eğitim desteği alan özürlü öğrencimiz sadece 19000 iken bugün itibariyle bu kapsamda 206 bin özürlü öğrencimize ayda 422 Lira eğitim desteği veriyor. Buradan şunu söylemeliyiz ki özel eğitim desteğinden yararlanan özürlü kardeşlerimizin sayısı AK Parti iktidarı döneminde on bir kat artmıştır. Ücretsiz taşıma projesi kapsamında yaklaşık 30.000 özürlü öğrencimiz eğitim kurumlarına ücretsiz taşınmaktadırlar. Üniversitelerde okuyan öğrencilerimize burs ve yurt imkanları noktasında öncelikler tanımaktadır. 2003 yılından itibaren inşa edilen tüm yurtlarda özürlü odaları bulunmaktadır. Daha öncesinde inşa edilmiş yurtlarda özürlü öğrenciler için yeniden elden geçirilmiş asansör oda rampa noktasında eksikler giderilmiştir.
Yine sosyal devlet olmanın gereği olarak 2006 yılından bu yana hayatını başkasının yardımı olmadan sürdüremeyecek durumdaki özürlülerimizi toplumsal yapımıza uygun olan evde bakım hizmetleri verilmektedir. Bu kapsamda bugün itibarıyla yaklaşık 199 bin özürlü vatandaşımıza her ay bir asgari ücret tutarında bakım desteği veriliyor. 2022 sayılı yasa kapsamında özürlülerin aldıkları aylıklar Ak Parti döneminde %200 ila %300 oranlarında arttırılmıştır. Bugün itibarıyla 407bin özürlümüze özür oranına göre 181 ile 272 Lira arasında değişen miktarlarında aylık ödenmektedir. 2010 bütçesine de AK Parti hükümeti bakım desteği özürlü aylığıyla özel eğitim desteği ile ilgili eski rakamla dört katrilyon altı yüz on dört trilyon ödenmiş bulunmaktadır. Dönemimizde özürlülerimizle ilgili gerçekleşe bazı önemli düzenlemelere de başlıklar halinde yer vermek istiyoruz.
Yersiz ödenen ve geri alınması gereken özürlü ve yasa aylıkları ile cezaları affedildi. Özürlü istihdamını arttırmak maksadıyla işveren tarafından ödenmesi gereken primlerin kota kapsamında özürlü çalıştıranlar için tamamının kota kapsamı dışında özürlü çalıştıran için ise yarısının hazine tarafından ödenmesi kararlaştırıldı. Özürlü ve yaşlı aylıklarında evde ödeme dönemi başlatıldı. Bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan kadınlara emeklilik hakkı getirildi. Malul sayılma oranı %66,6’dan %60’a çekildi. Özürlü çalıştırmamanın cezası arttırıldı özürlü çalıştırma zorunluluğuna uymayanlarından toplanan cezaların yine özürlülerin istihdamında kullanılmazı kararlaştırıldı. Fikir ve sanat eserlerinden özürlülerin faydalanması kolaylaştırıldı. Özürlüler MTV ve ÖTV’siz araç alabiliyorlar. Görme engelli öğrencilere baskılı kitap dağıtılıyor. Bağ-kur’lu özürlülere de erken emeklilik hakkı getirildi. Son olarak özürlülerimize buradan bir müjde vermek istiyoruz. Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımızın talimatları çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarımızda %3 oranında özürlü çalıştırma zorunluluğu çerçevesinde açıkta bulunan 38 bin 192 özürlü kontenjanına sağlayacak düzenleme 2010 yılı  merkezi yönetimi bütçe kanunu tasarısının kodların kullanımına ilişkin esaslar başlıklı 22, maddesinin ikinci fıkrasına tasarısının TBMM plan ve bütçe komisyonunda görüşülmesi sırasında verilen bir önergeyle gerçekleştirilmiştir. Evet tüm bu icraatlar millet iktidarların yanı AK Parti’nin gayretli çalışmalarının eli, ürünüdür. İşte biz AK Parti olarak özürlü vatandaşlarımızın Dünya Özürlüler Günü’nü yaptıklarımıza ve yapacaklarımıza bakarak kutluyoruz. Tüm özürlü vatandaşlarımızın günlerini kutlar hayatın onlarla hep sevinç mutluluk ve kolaylıklar getirmesini dilerim” dy-ub)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here