“Kamu kurumlarındaki engellileri aramızda görmek istiyoruz”

9
Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Çalışma Gurubu 17 Haziran 2010 Perşembe günü saat 17.30’da Dostluk Evi’nde 2. toplantısını gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ

Engelliler Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Nurcan Tezer yapılan çalışmaları en kısa zamanda meclis olarak hayata geçireceklerini, herkese ulaşmak istediklerini ve kent konseyi çalışama grubuyla birlikte başarılı işler yapacaklarını belirtti.
Kırklareli Dostluk evinde gerçekleşen toplantıya Kent Konseyi Çalışma Grubu Başkanı Arif Uzunoğlu, Başkan Yardımcısı Gönül Çetiner, Yazman Erkan Kanaatli, Yürütme Kurulu Başkanı Nurcan Tezer, Bahadır Genim, Erman Ulusoy, Mehmet Özbilen, Taner Erşen, Alaattin İkican katıldı.
Engelliler Kent Konseyi Çalışma Grubu Başkanı Arif Uzunoğlu engellilerin sesini duyurmak istediklerini ifade ederek;
“Engelli Çalışma Grubu’nun buradaki amacı Kent Konseyi ile ortaklaşa Kırklareli’deki engellilerin sesini duyurmak. İlk önce biz Türkiye Sakatlar Derneği olarak bu işi yürütüyoruz ama bunu daha genele yaymak için Kırklareli’deki engellilerin sorunlarıyla ilgili daha yukarı aktarabileceğimiz konuları burada alacağımız kararlarla, projelerle arkadaşlarımıza daha yararlı olabilmek için devam ettirmek istiyoruz. Bizim ilk toplantımız bu gün toplantının konusu olarak biz bir konu tespit ettik. Engellilerin Kırklareli’de kapsamlı olarak açıklamaya ihtiyacı var. Engellilerin sorunlarını tamamen bilgilendirmek, ne gibi sorunlarla karşılaştığını duyurmakla ilgili çalışmalarımız var. Bu çalışmaya Türkiye Sakalar Derneği Genel Merkezi’nde dahil ediyoruz. Genel Merkezi’mizin bize sağlayacağı uzman ekiple birlikte kapsamlı bir toplantı düzenlemek istiyoruz.
Engelli hakları hakkında dernek olarak bizde yetişemiyoruz. Her gün kanunlar değiştiriliyor. Bizde son gelişmeleri aktarmak için Genel Başkanımızın göndereceği uzman ekiple burada bir çalışma yapmak istiyoruz. En kısa zamanda belediyenin, Kent Konseyinin ve Eğitim Uygulama Okulunun katkılarıyla bir bütün olarak çalışma yapacağız.
Yasal haklarının iyileştirilmesi, kamu kurumlarındaki yerleri, sürdürülebilir hayatta karşılaştığı sorunları ve eğitim alanında karşılaştığı sorunları bir proje haline getirip Belediye’ye sunacağız ve en temel amaçlarımız bunlar. Biz kamu kurumlarında çalışan engellileri de gönüllü olarak aramıza katmak istiyoruz” dedi.
Engelliler Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Erman Ulusoy yandaşların ses getirmesi açısında önemli rol oynadığını belirterek şunları kaydetti;
“Bizim engelli arkadaşlarımızın bir moral gecesine ihtiyacı var. Hem toplumda duyarlı vatandaşlarımızın buraya bakış açısı, hem de bu arkadaşlarımızın şiire ve edebiyata etkilenmesi açısında böyle bir etkinlik yapalım. Bunu Sakatlar Derneği Federasyonu Kumbağ’da yaptığı zaman çok hoş olmuştu ve benim bu hoşuma gitti. Aranızda şiire gönül veren arkadaşlarımız vardır, belki de yazanlar vardır içinizde. Ama ne yazık ki bu şiiri çıkıp da belki imkan, belki zaman bulamadığı için, belki de bir toplumun içine çıkma cesaretini gösteremediği için söyleyememiş olabilir. Bizlerde elimizden geldiğince dışarıdan arkadaşlarımızla, ozanlarımızla, sazla veya sözle hayata geçirirsek toplumda bir ses getirir hem de bir moral gecesi gibi bir şey olur. Böyle bir çalışmayı yaparsak Genel Merkezi’nizde destekleyecektir. Kaldı ki Genel Merkezi’niz desteklediği zaman otomatikman vilayet buna sahiplenecektir. Belediye sahiplenecektir. Ne kadar yandaş alırsak ses getirmesi açısında güzel bir rolü olur ve arkadaşlarımız için güzel bir gün olur.” (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here