Kadıköy’de Kurban Bayramı gelenekleri ile yaşatıldı

14
Kadıköy’de Kurban Bayramı gelenekleri ile yaşatıldı

Türk ve Islam aleminin dini bayramları arasında yer alan Kurban Bayramı bu sene de gelenek ve göreneklerine bağlı olarak kutlandı. Kırklareli merkez, ilçe ve köylerde kutlamalar son güne kadar devam etti.

Kırklareli’nin köylerinden biri olan Kadıköy’de de Kurban Bayramı örf ve adetlere uygun olarak gerçekleşti. Dört bucuk güne tekabül eden bu bayramda halk, bayramlaşırken isteyen vatandaşlar da kurban kesti.

Kurban Bayramı tatilini eş, dost ve akrabalarının yanında geçirmeyi planlayanlar Kadıköy’ün yolunu tuttu.

Milli ve dini değerlerine bağlı olarak yaşayan köylerden biri olan Kadıköy’de Kurban Bayramı neşeli ve huzurlu bir ortamda kutlandı. Bu yılki Kurban Bayramı’nda havanın da güzel olması keyifli bir bayram geçirilmesine vesile oldu.

Köy halkında haftalar öncesi başlayan bayram telaşında hazırlıklar arife gününe kadar büyük bir titizlikle yapıldı.

Kurban yerlerinde satılmak üzere köy dışına da çıkarılan kurbanlıklar köy halkının bu yılda kazanç kapısı oldu. En büyük geçim kaynağı hayvancılık ve tarım olan köy halkının yüzü, satılan kurbanlıklarla bu bayramda da güldü. Ellerindeki kurbanlıkları satan köylüler zaman zaman yapılan pazarlıklarla fiyatta indirime gitmek zorunda kalırken kurbanlıklar arasında en çok rağbeti koç gördü. Fakat fiyatların yarıya düşmesine rağmen bazı kurbanlık hayvanlar satılamadı.

Geçen bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da tatlılar, börekler, lokmalar vs hamur işleri misafirlere ikram edildi. Kırklareli köylerinin yıllardır lezzetini koruyan peynir ve ekşimiği de bayramlaşmak için evlere konuk olan misafirlere sunuldu.

Kırklareli köylerinde yıllardır sürdürülmeye çalışılan bayram ziyaretleri eskiye nazaran azalma gösterse de bu yıl bayram yine karşılıklı sevgi, saygı ve iyi dileklerle sone erdi. Kurban Bayramı boyunca gerçekleştirilen ziyaretler geleneklerimizden kopmadığımızı gösterirken kesilen kurbanlar köy halkına dağıtıldı.

Kadıköy Köyü’nde kılınan bayram namazının ardından köyde bulunan erkekler gelenekselleşen ve Türk ve Müslüman adetlerinin en güzel örneğini sergileyerek birbirleri ile cami çıkışı bayramlaştı.  Kadınlarda evlerinde namaz kılıp dua okudu. Köyün erkekleri bayramlaştıktan sonra hep birlikte mezarlığa gitti. Okunan duaların ve yapılan bayram vaazlarının ardından bazı vatandaşlar kurban kesimi için evlerinin yolunu tutarken diğer köy sakinleri de aile ve akrabalarıyla bayramlaştı. Kurban etinin üçte biri hane de kalırken diğer üçte ikisi fakir aile ve akrabalara dağıtıldı. Tekbirler eşiğinde kesilen kurban etlerinden yapılan yemekler arasında başı et kavurması çekti. Özellikle Kadıköy’de kuzine adı verilen sobalarda yapılan kavurma bayramın gözde yemekleri arasında yer aldı.

Köy halkından en büyük bayram coşkusunu yaşayan çocuklar birbirinden güzel bayramlık kıyafetlerini giyip şeker ve harçlık topladı. Büyüklerin ellerini öpüp, bayramlarını kutlayan çocuklar, büyük bir neşe ile bayramın son gününe kadar tatilin keyfini çıkardı.

Bayram boyunca Kırklareli ve diğer şehirlerden gelen misafirler, köy halkı ile birlikte köy mezarlığını da ziyaret edip ölmüşlerine dualar okudu kabirleri başında göz yaşı döktü.

Kadıköy köyünde kutlanan Kurban Bayramı Kırklareli ve köylerinde dini bayramlarda yaşanan karşılıklı sevgi ve saygı atmosferinin en güzel örneğini gösterirken bir bayram daha mutlu fotoğraf kareleri ile anılarda kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here