İş Güvenliği ve Sağlığı Babaeski’de masaya yatırıldı

14
Kırklareli’nin Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası ve Megatrak Ortak Sanayi ve Güvenlik Birliği’nin katkılarıyla Babaeski Belediye Sarayı’nda “İş Güvenliği ve Sağlığı” Semineri düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası ve Megatrak Ortak Sanayi ve Güvenlik Birliği’nin katkılarıyla Babaeski Belediye Sarayı’nda “İş Güvenliği ve Sağlığı” Semineri düzenlendi. Seminere Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol, Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün, Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeskispor Kulüp Başkanı Ayhan Sertgün, CHP Babaeski Belediye Başkan Aday Adayı Ozan Yetkin Hazar, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dermenci ve Babaeski esnafları katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner; “Bilindiği üzere 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği konulu kanun çalışma hayatımıza birçok yükümlülükler getirdi. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işyerlerine ceza uygulamaları başladı. Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizi bilgilendirmek ve yükümlülüklerini yerine getirmede yardımcı olmak amacıyla bu semineri düzenledik. Yapacağımız bu seminerin sizlere iş hayatınızda yardımcı olmasını diliyor, sizleri Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası olarak selamlıyorum” dedi.
Başkan Sebahattin Öner’in konuşmasından sonra seminer Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol’un konuşması ile devam etti. Başkan Burhan Üstünkol yaptığı konuşmada; “Son 3-4 yılda iş kanunu üzerine, Türk Ticaret Kanunu üzerinde sürekli değişiklikler yapıldı. Son 3 yılımız bu değişiklikleri mükelleflerimize aktarmakla geçti. Zaman zaman mutluluklar yaşadık, bazen de zorluklar yaşıyoruz. Ticaret kanunu çok hızlı bir şekilde çıktı. Gerçi mecliste uzun yıllar beklemesinden sonra 4 gecelik bir çalışmanın sonucunda çıkarıldı. 01 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmek üzereyken son 4 gün kala yasanın 84 maddesi maalesef geri çekildi. Bu iş dünyasında büyük bir kargaşanın yaşanmasına neden oldu. Arkasından iş güvenlik yasası, iş kanunu, emeklilik yasası, malulen emeklilik yasası ve sosyal güvenlik kanunlarında bir sürü değişiklik var. Bir de piyasada ciddi bir bilgi kirliliği var. Tamamen bilgiye ve bilgi işleme dayalı yeni bir iş dünyası hayata geçti.  Bu nedenle hem meslek mensuplarımızın hem de siz değerli iş dünyamızın yeniden yapılanma zorunluluğu ortaya çıktı. Tüm iş âleminin öncelikle yapmış oldukları işlerle ilgili olarak bu mevzuatlara en az bir mali müşavir arkadaşımız kadar bağlı kalmak zorundadır. Biliyorsunuz cezalar çok yüksek. Biz Kırklareli Mali Müşavirler Odası olarak Türkiye’nin her iline giderek şunu ifade ettik; Mali Müşavirler kesinlikle bölgedeki Ticaret ve Sanayi Odalarıyla, Ticaret Borsalarıyla işbirliği içinde olmalıdır. Bu nedenle ilk önce Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası Başkanları ile iletişimde bulunduk. Kırklareli Merkez’deki arkadaşlarımızla sürekli görüşüyoruz. Bu seminerlerle değerli iş adamlarımızın bilgi almaları yönünde karar aldık. Bugün Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sebahattin Öner ve Megatrak aracılığıyla bu semineri düzenliyoruz. Kısmet olursa da Kasım ayının 7’sinde de Ticaret Borsası’nda Ali Tezel’i konuk edeceğiz. Umarım bu yasal durumu hepimiz en iyi şekilde geçireceğiz” dedi. 
Konuşmalardan sonra Yapı Öğretmeni ve Megatrak İş Güvenliği Uzmanı Atalay Ayaz “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu sunumunu yaptı. İş Güvenliği Uzmanı Atalay Ayaz sunumunda Babaeskili İş Adamlarına iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği kurulları, iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi, işyeri bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemleri, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları, iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları, yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği, ulusal iş sağlığı ve güvenliği konseyi yönetmelikleri hakkında bilgiler verdi. Son olarak katılımcıların sorularını yanıtlayan İş Güvenliği Uzmanı Ayaz, katılan herkese teşekkür ederek sunumunu bitirdi. Katılımcılar seminerden sonra Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası’nın verdiği kokteyle katıldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here