“İnsan Hakları ihlallerinin önlenmesi için önemli çalışmalar yaptık”

8
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam

New layer…

 

HABER MERKEZİ
; “Son yıllardaki olumlu adımların hepsi, AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü “İnsan odaklı anlayışının” sonucudur” dedi.  
İnsan Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam şunları kaydetti:
“Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün altmış ikinci yılını kutlamaktayız. Bu altmış iki yıl içinde, bu bildirgeye ilk imza atan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, birçok Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne bundan sonraki süreçte de taraf olarak, insan haklarının ülkemizde güvence altına alınması ve hak ihlallerinin önlenmesi noktasında önemli bir noktaya gelinmiştir.
Ülkemizde insan haklarının güvenceye alınması ve hak ihlallerinin önlenmesi noktasında çok önemli çalışmalar yapıldı. Özellikle 1999 yılındaki Helsinki Zirvesi’nden sonra “AB’ye uyum” adı altında yapılan dokuz uyum paketindeki reformlarla ülkemizde insan haklarının ihlalinin önlenmesi, demokratikleşmesi ve insan hak ve özgürlüklerinin güvenceye alınması noktasında çok önemli düzenlemeler yapıldı. Son 2-3 yıllık süreçte de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konuyla ilgili çok önemli düzenlemeler yapıldı.
Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme onaylanarak 18 Aralık 2008’de yürürlüğe girdi ve bu sözleşmenin ihtiyari protokolü de Eylül 2009’da imzalandı.
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne yönelik olarak Kyoto Protokolü yine 2009 yılı içinde onaylanarak yürürlüğe girdi.  25 Şubat 2009 tarihinde kabul edilen 5840 sayılı Kanun ile Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu ve ülkemizde kadının insan haklarının korunması, geliştirilmesi, erkeklerle eşit hak ve imkânlara, fırsatlara ulaşabilmeleri bakımından önemli bir adım atılmış oldu.  22 Nisan 2009 tarihinde 5892 sayılı Kanun ile her yıl 1 Mayıs tarihi “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tatil ilan edildi, böylece 1 Mayıs İşçi ve Emekçinin Dayanışma Günü’ne dönüştürülerek haklarının hep bir ağızdan ifade edilebilmesine imkân sağlanan bir gün hâline getirildi. 26 Haziran 2009’da 5918 sayılı Kanun ile Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklikler sayesinde asker kişilerin barış zamanında yargılanması konusu yeniden düzenlendi ve Türkiye’deki uygulama AB ile uyumlu hâle getirilerek sivilleşme adına önemli bir adım atılmış oldu. 15 Haziran 2009’da yapılan ceza ve tevkif kurumlarındaki tüzük düzenlemesiyle de ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerin önceden bildirdikleri kişilerle Türkçe dışındaki bir dilde konuşmasına izin verildi.
Türkiye’de insan hakları ve demokratikleşme alanında kararlılıkla ve samimi bir şekilde bu adımlar atılırken insan haklarının ulusal düzeyde korunması amacına uygun olarak kurulan ilk ulusal insan haklarını koruma mekanizması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da çok önemli görevleri yerine getirmiş, getirmeye de devam etmektedir.
AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana, insan odaklı anlayışının sonucu olarak kararlılıkla yürütülen insan haklarına ilişkin düzenlemeler önümüzdeki süreçte de devam edecek ve ülkemiz insan hakları alanında eksiksiz bir denetim sistemine muhakkak kavuşturulacaktır.
İnsan haklarına göre şekillenmiş bir toplumsal düzenin, dünyanın her yerinde gerçeğe dönüşmesini diliyor, sevgili hemşerilerimin ve tüm insanların Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.” (s)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here