İnece’nin yıllardır kanayan yarası Toprak Erozyonu bitiyor

11
Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü‘nce hazırlanan  proje sayesinde
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçeye bağlı İnece Beldesi’nde çok uzun yıllar öncesinden başlayıp günümüze süregelen,  heyelan ve erozyonu önlemek üzere Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan örnek projenin ilk etabı uygulanarak tamamlandı.
Çalışmalarla ilgili olarak yapınla açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yıllarca mera olarak gözüken 78 ha.’lık saha (780 000 m2) Kırklareli İşletme Şefliği 509 no.lu bölme içerisinde kalmaktadır. Bu alanda yıllardır önemli miktarda toprak kayması sıkıntısı yaşayan belde halkının tarlaları, ev ve bahçeleri tehdit altında idi. Bu tehdidin önlenebilmesi için işletmemizce hazırlanan proje 2013 yılı ağustos ayında uygulamaya başlandı. Proje kapsamında ekskavatör ile 15 km. uzunluğundaki kısım gradoni şeklinde işlenerek teras çalışması yapılmıştır. % 20-%40 eğimlerde gradoni teras inşa edilmiş, %0 -%20 arası eğimlerde ise paletli traktör ve dozer riperi ile 40 Ha. Sahada alt toprak incelemesi yapılmış olup, 2013 yılı kasım ayından itibaren 70 bin adet, 12 değişik fidan türü ile ağaçlandırma çalışması da yapılarak saha ikinci defa erozyana karşı korunmaya alınacaktır. Dereciklerle gelen yağmur sularının aşındırıp taşıdığı toprağı tutmak üzere 300 adedi aşkın Tel Kafes Eşik yapımı tamamlanmıştır.
Bu çalışmalarımız sonunda İnece beldemiz erozyon tehlikesinden kurtarılmış olacaktır. Ayrıca bu sıkıntının ötesinde beldemiz hemen yerleşim alanı yakınında karışık ve zengin türden oluşan bir belde ormanına da kavuşmuş olacaktır.”
İlgili sahada yapılan tüm çalışmaları yerinde inceleyen İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Bölge Müdür Yardımcısı Reşat Tunç Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şube Müdürü Selahattin Pirim yapılan çalışmaların oldukça başarılı ve örnek olduğunu, hem yörenin toprak kaybının önlenmesi hem de, diğer projelerle birlikte daha zengin bir bitki yapısına kavuşacağını belirttiler. Kırklareli İşletme Müdürlüğü, Müdürü Sayın Nüfer Yavuz, Müdür Yardımcısı Sayın Murat Deniz ve Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Zafer Çıngar’a da bu başarılı çalışmaları için teşekkür ederek ilimizden ayrıldılar. (Savaş Eskici)
      
      
                                         

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here