İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası 1 Mart’ta başlıyor

6
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası’nın 01 Mart 2010 Pazartesi günü başlayacağı belirtilerek şunlar kaydedildi:

HABER MERKEZİ
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası’nın 01 Mart 2010 Pazartesi günü başlayacağı belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Şap; Sığır, Koyun ve Keçilerde (çift tırnaklı hayvanlarda) et-süt ve işgücü kaybına özellikle buzağılarda yüksek oranda ölümlere sebep olan ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır.
“Şap Hastalığının Kontrolü Projesi” çerçevesinde İlimizde, 2010 yılı İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası 1 Mart tarihinde başlayacak olup 30 Nisan 2010 tarihinde sonlanacaktır. Kampanyada; 109 bun büyükbaş ve 203 bin küçükbaş hayvanın aşılanması hedeflenmektedir. Kampanya sonucu aşılanan hayvanların aşı kayıtları Internet ortamında Türkvet veri tabanına girilecek, hayvan pasaportlarından aşı kayıtlarını takip edilebilecektir.
Bölgemizde 20 Kasım 2007 tarihinden bu yana şap hastalığı mihrakı saptanmamış olması, Aşılı Arilik Statüsü’nün elde edilmesi için önemli bir adım olmuştur. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının tamamının aşılanması; hastalıkla mücadeleyi ve arilik çalışmalarını etkileyen bir faktördür.
Bu nedenle hayvan sahiplerinin kampanyaya katılmaları, tüm hayvanlarını aşılatmaları gerekmektedir. 3285 sayılı Hayvan Sağlık Zabıtası Kanunu ve ilgili yönetmeliğine göre; Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek; veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir.  Hayvanlarını aşılatmak istemeyen yetiştiricilerimize 3285 Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacaktır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here