İlk gün 60 ünite kan bağışı yapıldı

8
Beşir Sosyal Yardımlaşma Derneği ile Türk Kızılayı Kırklareli Şubesi tarafından “Bir damla Kan Bin Umut” sloganı ile kan bağış kampanyası düzenlendi.
HABER MERKEZİ
18 Mayıs 2013 Cumartesi saat 11.00’da başlayan ve 19 Mayıs 2013 Pazar günü de devam eden Kan Bağış Kampanyası’na ilgi yoğun oldu.
Merkez ilçe Vilayet Meydanı’nda Kan Bağış Otobüsü’nde yapılan kan bağışı ile ilgili Edirne Kan Toplama Merkezi’nde görevli Dr. Türkan Çayülkü, Kırklareli halkının kan bağışı konusunda duyarlı olduğunu söyledi.
Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Çayülkü; “Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir ve bu vücut için yararlıdır.
Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.
Kan bağışı yaşam için yapılan bir armağandır. 18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.