“Ilimizde, önümüzdeki 2 yıl daha bozuk yollara katlanmak zorundayız”

12
“Ilimizde, önümüzdeki 2 yıl daha bozuk yollara katlanmak zorundayız”

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan dün basın mensuplarını makamına davet ederek bir basın toplantısı yaptı ve yeni açıklamalarda bulundu. Kırklareli’nin günlük yaşayışı ve geleceğine yönelik çok sayıda değerlendirmede bulunan Başkan Çağlayan, söze ilk olarak Bulgaristan’a yaptıkları günü birlik gezi ile başladı.

Geçtiğimiz Perşembe günü Başkan Yardımcısı Ünal Başkur ile beraber bir davet üzerine Bulgaristan’a günü birlik gezide bulunduklarını belirten Başkan Çağlayan, AB Işbirliği Projeleri çerçevesinde kapının durumuna yönelik görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.

Başkan Çağlayan, “Bulgaristan Burgaz-Türkiye arasındaki yola çok önem veriyor. Bu kapsamda Malko-Tırnova ve Türkiye arasındaki yolun 7 km’lik bölümünün çalışmalarına AB fonları ile 2-3 ay içinde başlayacağını ve en geç 5 ay içinde bitireceğini söyledi. Daha sonraki kısmın yani kalan 67 km’nin ise devlet imkanlarıyla yapılacağı açıklandı” dedi. Başkan Çağlayan, bizim kapımızın hala tır trafiğine kapalı olduğuna dikkat çekerek, bunun bitirilmesi durumunda Kırklareli’ne büyük bir ekonomik katkı geleceğini söyledi. Çağlayan, “Burgaz eski Belediye Başkan Yardımcısı şu anda Çevre ve Su Bakanı. Ayrıca Burgaz’ın şu anki Belediye Başkanı da oradaki iktidar partisinden. Bir milletvekilleri de Ulaştırma Komisyon Başkanı. Bulgaristan tarafı AB’ye çok önem veriyor. Bildiğiniz üzere ülkemiz kendi tarafındaki çalışmaları bitirmiş ve Bulgaristan’ı beklemeye başlamıştı. Şimdi oradaki çalışmalar neticesinde de güzel ilerlemeler olacak diye düşünüyorum” dedi.

Parkmetre işletmesi üç yıllığına Cemal Bektaş’ın

Açıklamalarında geçtiğimiz günlerde yapılan parkmetre ihalesinden de bahseden Başkan Çağlayan, Cemal Bektaş’ın ihaleyi kazanmasıyla bu işletme hakkını da üç yıllığına kiralamış olduğunu söyledi. Bir basın mensubunun Edirne Belediyesi ile parkmetre işletmecisi şirketin arasında son günlerde medyaya da yansıyan problemi hatırlatması üzerine Başkan Çağlayan, “Orada işletmeci şirketin belediyeye ödemesi gereken kira miktarını vermemiş olduğundan dolayı bir problem mevcut. Ancak onlardaki rakam sanırım fazla derecede birikmiş. Bizim bu tarz sorunlar yaşayacağımızı zannetmiyorum. Tabii ki bizim de anlaşma şartlarımız var. Örneğin 3 ay üstüste kira ödenmediğinde veya bir yıl içinde 5 kereden fazla kira verilmediğinde sözleşmeyi tek taraflı fesh etme hakkımız var. Ancak bizim problemle karşılaşacağımızı sanmam.” diye konuştu.

Toplu sözleşmede mutabakatlar bitmek üzere

Başkan Çağlayan işçilerle şu anda gündemde olan toplu sözleşmenin maddelerinde % 80’lik bir kısmında anlaşmaya vardıklarını belirterek, “Son olarak ücret zammı kaldı. Sanırım onunla ilgili olarakta 22 Aralık’ta anlaşma sağlayacağız.” dedi. Sularda son zamanlarda meydana gelen manganı Kasım ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına bağlayan Başkan Çağlayan, yeni çalışmalar ve çözümlemeler için DSI ile irtibat halinde olduklarını da sözlerine ekledi. Ayrıca Grand Şampiyon Hotel’in 15 senelik sözleşmesinin bu ay sonunda dolacağını açıklayan Başkan Çağlayan, hotelin akıbetine yönelik olarak henüz kesin bir karara varmadıklarını kaydetti.

Yollarda iki yıl daha düzelme yok

Konuşmalarında ilimizin peyzaj oluşumuna yönelik açıklamalarda yapan Başkan Çağlayan, önümüzdeki günlerde Ispanya’ya düzenlenecek olan teknik gezide bu konuda da faydalı analizler yapacağını belirtti ve şöyle konuştu: “Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlediği bu gezide peyzaj konusunda çok güzel bir estetiğe sahip olan Ispanya’da yoğun gözlemlerde bulunacağım. Kırklareli peyzaj konusunda biraz zayıf bir il. Yeni uygulamalarla bu konudaki eksiğimizi gidermeye çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere bir tane Ahmet Cevdet Paşa Camii’nin önündeki göbeğe, bir tane de Mustafa Kemal Bulvarı ile Sancaktar Caddesi’nin kesiştiği bölgeye göbek yaparak havuz inşa ettik. Bunlar şehrin güzelleşmesi için faydalı çalışmalardır.

En büyük sıkıntılardan biri de ilimizin caddeleri. Geçtiğimiz kış başlayan doğalgaz çalışmaları sonrasında yıpranan yollarımızda mecburen geçici tamiratlar yapmak zorunda kaldık. Çünkü doğalgaz firması artık şehrin tamamına uygulama yapmakistiyor. Bu da verilen bilgiye göre 2 yıllık bir süreç. O nedenle önümüzdeki 2 yıl boyuca yollarımıza kalıcı bir yenileme yapamayacağız. Yaparsak boşa yapılmış olur, çünkü yine kazılacak.”

Başkan Çağlayan Karaumur Caddesi’nde yer alan manav dükkanlarının da son tarih olarak 1 Nisan 2010’da oradan tamamen çıkmış olacaklarını söyleyerek, oranın revize edileceğini, eski yumurta pazarına da daha önceden açıklandığı gibi havuz, şelale ve dinlenme yeri yapılacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here