Ilimizde de Tekel işçileri için iş bırakma eylemi yapıldı

8
Ilimizde de Tekel işçileri için iş bırakma eylemi yapıldı

Bir ay’ı aşkın bir süredir Ankara’da haklarını arayan Tekel işçileri için tüm Türkiye ile birlikte Kırklareli’de, hem kamuda hem de özel sektörde iş bırakma eylemi yapıldı. Dün saat 12:30’da Kırklareli Öğretmenevi önünde toplanan çok sayıda katılımcı, sloganlar eşliğinde Dingiloğlu Parkı önüne yürüdü. Sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Kırklareli Belediyesi’nden de çok sayıda personel ve vatandaş da eyleme katılım gösterdi. Elinde pankartlarla ve sloganlarla Dingiloğlu Parkı önüne gelen coşkulu kalabalık, hep bir ağızdan sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı’nı inletti.

Burada DISK’e bağlı Genel-Iş Sendikası Trakya Şube Sekreteri Mustafa Nizamoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında; ”

Tekel işçileriyle dayanışma için ayaktayız,! sendikal hak ve özgürlüklerimiz için ayaktayız, emeğe yönelik saldırıların azalması için ayaktayız, Sadece tekel işçileri için değil, sinter işçilerinin, nakliyat işçilerinin, belediye işçilerinin Kızılay işçilerinin itfaiye işçilerinin Çemen Tekstil işçilerinin, Marmaray işçilerinin yaşadığı ve daha pek çok işyerinde yaşanan hak ihlalleri için ayaktayız. 4-C uygulamalarına karşıyız, hak gasplarına karşıyız, sendikal haklarımıza yapılan saldırılara karşıyız. Işçilerin, emekçilerin istediği şey, demokratik, sosyal bir hukuk devletinin zaten yapması gereken şeylerdir. Ve zaten bu haklar, iktidar adayı partiler tarafından seçim dönemlerinde çalışanlara vaat edilir. Nedir bunlar? Sendikal, ekonomik ve sosyal hakların korunması ve çağdaş, insanca yaşanabilecek bir seviyeye çıkarılmasıdır. Özeti budur.

Sendikal örgütlenme özgürlüğü istiyor. Iş güvencesi istiyor. Kazanılmış haklarını kaybetmek istemiyor. Insanca yaşayacağı bir ücret istiyor. Bunları vereceğini vaat ederek iktidara gelen Hükümet ne diyor? "Sen avucunu yalarsın, avucunu. Önce haddini bil" diyor. Sendikaların temel görevi, üyelerinin çalışma ve yaşam koşularının iyileştirilmesi için mücadele etmektir ve haklarının korunması için de ülkemizin demokratikleşmesine katkı sunmaktır. Fakat Başbakan haklarının savunusu yapanlara, emeğini, alın terini savunanlara "ideolojik davranıyorsunuz, siyasi uçlarda yer alıyorsunuz ve yasadışı eylem yapıyorsunuz" diyor. Başbakan her demokratik talebe ve eyleme bir kulp takıyor.

1 Mayıslarda işçiyi karşısına alıyor, öğrencileri karşısına alıyor, emekçileri karşısına alıyor, çiftçiyi karşısına alıyor, yani Başbakan, toplumun bütün kesimlerini karşısına alıyor. Maliye Bakanı ise "72 milyonun hakkını yedirtmeyiz" diyor. Kim bu 72 milyon? Zaten haklarını yediğiniz işçi, memur, esnaf, kadın çoluk, çocuk değil mi? Biliyorsunuz, Hükümet Tekel işçisine "Ya işten çık, ya da 657 sayılı yasanın 4-C maddesini kabul et" demektedir. Kazanılmış sosyal, sendikal ve ekonomik haklarını savunan işçiler ise bu dayatmayı haklı olarak kabul etmemektedirler.

Hükümetin bugün dayattığı 4-C maddesi sadece Tekel işçilerine değil, tüm Türkiye’ye, tüm emek dünyasına dayatılmaktadır. Kamu mallarının yok pahasına özelleştirilmesinin işçi sınıfına düşen kısmı budur. Açlıktır, yoksulluktur, işsizliktir. Tekel işçisi ve emekçiler elbette bunu kabul etmeyeceklerdir. Bu gelişmelerle birlikte toplanan 6 sendikal konfederasyon yaptığı toplantıda üretimden gelen gücünü kullanma kararı almıştır. Işte bugün böyle bir tarihi gün yaşıyoruz. Tıpkı 1 Mayıslar gibi, 20 Mart faşizme ihtar eylemi gibi, DGM’lere karşı genel yas eylemi gibi, Kahramanmaraş katliamı karşında genel direniş gibi. 4 Şubat tarihi, işçilerin, emekçilerin ve emek dostlarının, Türkiye emek hareketinin mücadelesinde yeni bir gün olacaktır.

Tekel işçilerinin direnişi toplumun bütün kesimlerince desteklenmiştir ve toplumun vicdanı halini almıştır.”

Yoğun katılımlı bir şekilde gerçekleşen açıklamaya çok sayıda sendika temsilcisinin yanı sıra sivil toplum kuluşları ve vatandaşlar katıldı. Kırklareli Vali Vekili Ismail Gültekin, iş bırakma eylemine katılanları tespit etmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here