İlçe Seçim Kurulu’ndan Ak Parti’ye Red

18
Kılavuz; “Hakkımızı sonuna kadar arayacağız”

* Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’ne yaptıkları itirazın Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından ret edildiğini belirterek, haklarını gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne giderek arayabileceklerini söyledi.
HABER MERKEZİ
30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında sandıklardan çıkan oylarla Kırklareli’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu en yakın rakibi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adayı Selahattin Minsolmaz’a 1288 oy fark atmıştı. AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı tarafından 01 Nisan 2014 Salı günü Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu’na oy pusulalarında ciddi anlamda yanlışlıkların yapıldığı gerekçesi ile itiraz dilekçesi verilmişti.
* “Hakkımızı Anayasa Mahkemesi’ne kadar giderek arayabiliriz”
Bu verilen itiraz dilekçesi 02 Nisan 2014 Çarşamba günü toplanan kurul tarafından görüşülerek itirazın reddi yönünde karara bağlandığını belirten AK parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirterek şunları kaydetti:
“Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na yapmış olduğumuz itiraz Başkanlık tarafından ret edildi. Yarın (Bugün) saat 17.00’a kadar İl Seçim Kuruluna başvurma hakkımız bulunmaktadır. Tarafımıza tebliğ edilen ret kararını incelediğimizde Hukuki bir gerekçe olmadığını gözlemledik, bu yüzden yarın (bugün) 17.00’a kadar konuyla ilgili olarak Kırklareli İl Seçim Kurulu’na bu verilmiş karara karşı itirazda bulunacağız. Genel Merkezimizle biz bu kararı paylaştı. Gerek İl Merkezindeki Hukukçu arkadaşlarımız, gerekse Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığındaki hukukçularımız konuyla ilgili olarak hazırlıklarına devam ediyorlar, bugün öğleden sonra bu itiraz dilekçemizi İl Seçim Kurulu’na İbraz edeceğiz. Bizim gerekçelerimiz, yasal dayanaklarımız ve haklılık payı olan konularımız var ama bu iddia etmiş olduğumuz konular İlçe Seçim Kurulundan gereği gibi değerlendirilmemiş ve bu deliller gereği gibi değerlendirilmemiş içinde bu talebimizin reddine karar verilmiş. 3 Hakim’den oluşan İl Seçim Kurulu’nda bu ortaya koymuş olduğumuz iddiaların değerlendirileceği düşüncesindeyiz, çünkü her geçen zaman süresinde yeni bilgilerde bize geliyor, onları da İl Seçim Kurulun paylaşacağız ve bir itiraz dilekçesinde bulunacağız. Eğer burada da sonuç alamazsak Yüksek Seçim Kurulu’na kadar bu işe taşıyacağız. Anayasa Mahkemesi’ne kadar gidebiliriz. Çünkü burada ciddi anlamda farklı uygulanmasından kaynaklanan ve mantıkla örtüşmeyen bazı seçim tutanakları görüyoruz. Hiçbir dönemde olmadığı kadar Kırklareli kamuoyunda yapılmış olan son seçimlerle ilgili insanların kafasında teretüt var. Kim seçilirse seçilsin 5 yıl meşhur bir şekilde koltukta görevini yapması açısından yapılmış olan itirazların değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir .” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here